Geri Dön

‘Sapkınlık’ dediler açığa aldılar

“Bir genç kızın vücut hatlarını gördükten sonra şeytan size üflemiyorsa ya erkekliğinizi ya da imanınızı kaybetmişsinizdir” diyen öğretmen açığa alındı. MEB Müsteşarı, “Bu tür sapkınlıklar beni rahatsız ediyor” dedi

‘Sapkınlık’ dediler açığa aldılar

Konya Selçuklu’daki Ayşe Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde felsefe öğretmeni Ercan Harmancı (44) Twitter ve Facebook hesaplarından beden eğitimi derslerinde eşofman giyen öğrencilerin zina yaptığını ileri süren mesajlar yayımlamıştı. Harmancı’nın paylaşımlarından bazıları şöyleydi: “Ya benim çok sapık duygularım var ya da şeytan onlara uğramıyor. Bir genç kızın vücut hatlarını gördükten sonra şeytan size üflemiyorsa ya erkekliğinizi ya da imanınızı kaybetmişsiniz demektir”, “Kız öğrencilerin giydiği eşofman onları çıplak yapar”, “Okulu, sınıfı evi gibi, erkek öğretmeni dayısı, abisi gibi gören öğrenciler ve onları yabancı bir kadın gibi görmeyen erkek öğretmenler okullarda zina işliyor dersem bu benim düşüncem değil, Muhammed aleyhisselamın emri, itiraz var mı?”, “Bir okulda soyunma odası varsa bu bize zillet olarak yeter.”

Bakanlık duyurdu

Harmancı’nın diğer paylaşımları da şunlardı: “Bir beden eğitimi öğretmeninin karşısında vücut kıvrılıyorsa, ne kadar olması önemli değil, onun adı zinadır”, “Bugün beden eğitimi adıyla adet görmüş kızlara zorla ve müfredat gerekçeli zina yaptırılıyor, bu hiçbir babanın da umurunda değil.”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, büyük tepki gören mesajlarla ilgili geçen pazartesi soruşturma başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da dün öğretmen Harmancı’nın açığa alındığını duyurdu.

Müsteşar tepkisi

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de “Rahatsız olduk. Ben okullarda beden eğitimi ve müzik derslerini teşvik ediyorum. Bunu yaparken Platon’un İdeal Devleti’nde koruyucular sınıfının eğitimi kısmında kullandığı bir kişinin yönetici olabilmesi için önce kendi bedenini yönetebilmesi gerektiği metaforunu kullanıyorum. O yüzden bu tür sapkınlıklar en çok beni rahatsız ediyor” dedi.

Ankara'da intikam cinayetiAnkara'nın Keçiören ilçesinde daha önce akrabalarını silahla yaralayan kişiden intikam almak isteyen cinayet zanlısı, husumetli olduğu kişiyi yol kenarında pusu kurarak tabancayla öldürdü. Cinayeti işleyen şüpheli olay yerinden kaçtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet