Geri Dön
GündemSaray mimarı Balyan kardeşlere anıt mezar

Saray mimarı Balyan kardeşlere anıt mezar

Osmanlı Devleti tarafından 18. ve 19. yüzyılda yaptırılan birçok mimari esere imzasını atan Balyan Ailesi, yıllar sonra bir anıt mezara kavuştu.

Saray mimarı Balyan  kardeşlere anıt mezar

İstanbul’un Üsküdar ilçesi Surp Haç Ermeni Mezarlığı’ndaki Balyan Aile Kabristanı’nda inşa edilen Anıt Mezar törenle açıldı. Törene, Kültür Turizm Müsteşarı Ömer Arısoy, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile anıt mezarın sponsorları Hıraç ve Hagop Kırmızıyan kardeşler ve Ermeni cemaati katıldı.

‘Işık tutmuşlardır’

Anıt mezarı yaptıranlardan Hıraç Kırmızıyan, törende bir konuşma yaptı. Kırmızıyan, “Geçte olsa İstanbul’un sizlerin uygun gördüğü bir cadde veya mezarlık seçerek bu kadar katkıda bulunan Balyanlar’ın ismini vermek mümkün mü acaba” dedi. Kırmızıyan’ın bu sözleri törene katılanlardan alkış aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da tören bir konuşma yaparak, “Balyan ailesi 5 kuşak yani 18-19. yüzyıllarda İstanbul’da saray mimarlığı ve müteahhit olarak ciddi işler yapmışlardır. Bugün bizim övünçle bahsettiğimiz bir çok eser, Dolmabahçe Sarayı’ndan tutun da Beyazıt Kulesi’ne kadar, kasırları, camileri ortaya koymuş insanlar. Ve her biri yeni bir akımın temsilcileri olmuş ve mimari gelişmelere ışık tutmuşlardır. Büyük eserler ortaya koymuşlardır” diye konuştu.

Kartal’da bulundu

Anıt Mezar ile Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı Garabet Balyan’ın bir istimlak sırasında kaybolan mezar taşı, Krikor Amira Balyan, Sarkis Balyan ve ailenin diğer önde gelen isimleri ile aile kabristanında buluştu. Anıt Mezar’a, geçtiğimiz yıl Kartal’da, belediyenin kullandığı şantiyelerden birinde bulunan Garabet Balyan’ın mezar taşı da nakledildi. Garabet Balyan’ın naaşı ise Beşiktaş Ermeni Mezarlığı’nın istimlaki sırasında yok olduğu için kabristanda yer almıyor.

Meryam Ana Kilisesi ilham oldu

Hayırsever Hraç ve Hagop Kırmızıyan kardeşlerin sponsorluğunda yaptırılan Balyan Anıt Mezarı projesi, mimar Tavit Aynalı’nın imzasını taşıyor. Tavit Aynalı projeyi, yine bir Balyan eseri olan Beşiktaş Meryem Ana Kilisesi’nin Horan (Sunak) bölümünden ilham alarak hayata geçirdi.