Geri Dön
GündemŞarlo karakteri ile ünlenen İngiliz yönetmen kimdir? 3 Nisan ipucu sorusu cevabı

Şarlo karakteri ile ünlenen İngiliz yönetmen kimdir? 3 Nisan ipucu sorusu cevabı

Dünya sinemasının unutulmaz karakteri Şarlo, bu akşam online bir bilgi yarışmasının sorularından birine konu oldu. İşte büyük bir heyecanla araştırılan Şarlo ile ilgili o sorunun cevabı...

Şarlo karakteri ile ünlenen İngiliz yönetmen kimdir? 3 Nisan ipucu sorusu cevabı

Son günlerde oldukça popüler olan online bilgi yarışmasında bugün Şarlo karakteri gündem oldu. Büyük heyecana sahne olması beklenen yarışmanın bugünkü ilk ipucu sorusu da geldi. İşte ipucu sorusunun cevabı...

SORU

Şarlo karakteri ile ünlenen İngiliz yönetmen kimdir?

CEVAP

Charlie Chaplin

CHARLIE CHAPLIN KİMDİR?

Charlie Chaplin, (d. 16 Nisan 1889, Londra - ö. 25 Aralık 1977), İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu, yazar, film müziği bestecisi, kurgucu ve komedyen. Yarattığı "Şarlo" (İngilizce: Charlot, Tramp) karakteri ile özdeşleşmiştir.

Londra'nın fakir bölgelerinden birinde doğup büyüyen Chaplin, 1913'te gittiği ABD'de sinemaya başlamıştı. 1914'teki ilk filmi Making A Living'in ardından çekilen Kid Auto Races in Venice filminde bol pantolonlu, melon şapkalı, büyük ayakkabılı, sürekli bastonunu çeviren ve sakar hareketleri ile gülünç mizansenler oluşturan "Şarlo" tiplemesini yarattı. Takip eden yıllar içinde aralarında 1917 yapımlı The Immigrant ve The Adventurer gibi filmlerinin de bulunduğu altmıştan fazla kısa filmde oynayarak yeni gelişmekte olan sinemanın da etkisiyle dünya çapında görülmemiş bir üne kavuştu. 1918 yılında çektiği A Dog's Life filmi ile uzun metrajlı filmlere de başlayan Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks ve D. W. Griffith ile birlikte kurdukları United Artists film şirketinin ortağı olduktan sonra Altına Hücum, Şehir Işıkları, Büyük Diktatör, Asri Zamanlar, Sirk ve Sahne Işıkları gibi başyapıtlara imza attı.

Filmlerinde dönem koşulları için imkânsız görülebilen mizansenlere, koreografilere ve akrobatik hareketlere yer veren Chaplin, komedi sinemasının bütün örneklerini sonuna kadar korumakla birlikte, heyecanın ve hareketin asgari düzeye çekildiği sahnelerinde ise dramatik yapısını sergileyebilmiştir. Popülist yaklaşımlara, hiçbir zaman benimsemediği bazı yönetim biçimlerine ve teknolojiye yönelik ağır eleştirilerini ise yine bu komedi tarzının içinde eritmiş ve sessizce seyirciye ulaştırmayı bilmiştir.

Yarattığı 'modern palyaço' Şarlo ile dünya üzerinde filmlerinin gösterildiği her ülkede insanların hayranlığını toplamasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığını reddetmesi sebebiyle bu ülkede kendisine yönelik olarak başlatılan karalama kampanyası; kendisinden bir hayli genç olan kadınlarla yaptığı dört ayrı evlilik, bir dönem kendisine açılan babalık davası, The Immigrant filminde bir ABD memurunu tekmelediği sahne ve son olarak Altına Hücum filmindeki bazı sahnelerin komünizm propagandası olarak yorumlanması gibi olayların etkisiyle Chaplin'in ABD'ye girmesi yasaklandı. Bunun üzerine karısı ve çocuklarıyla birlikte hayatının sonuna kadar yaşayacağı İsviçre'ye yerleşen Chaplin, ancak 1972 yılında Oskar Özel Ödülü'nü almak için yıllar sonra ABD'ye geri döndü. Takip eden yılda Sahne Işıkları adlı filmle bir kez daha Oscar ödülünü kazanmıştır. 1975 yılında 86 yaşında iken İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalye unvanına layık görülmüştür.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Meteoroloji'den gök gürültülü yağış uyarısı! Bu akşama dikkatMeteoroloji, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'ya bu akşam için gök gürültülü yağış uyarısı yaptı. Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 5 ilde de gök gürültülü sağanak bekleniyor. Öte yandan Gümüşhane'de de vatandaşlar, bugün ve yarın etkili olması beklenen sağanak yağışa karşı uyarıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner