Geri Dön

Şehirler arası seyahat kısıtlaması var mı? Özel araçla hafta sonu seyahat yasağı olacak mı?

Seyahat yasağı, sokağa çıkma kısıtlamasıyla birlikte yeniden vatandaşların gündemine geldi. İçişleri Bakanlığı ise sokağa çıkma yasağına dair genelgeyi yayımlayarak kısıtlamadan muaf olanları bildirdi. Toplu taşıma araçlarıyla şehirler arası seyahat yasak mı?

Şehirler arası seyahat kısıtlaması var mı? Özel araçla hafta sonu seyahat yasağı olacak mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kısıtlamalar yeniden başladı. 1 Kasım Salı günü devreye giren yasaklar neticesinde seyahat kısıtlaması da söz konusu oldu. Bu dönemde şehir değişikliği yapacak olanların araştırdığı konulardan olan seyahat kısıtlamasından muaf olanlar da belli oldu. İşte, ayrıntılar...

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

Hafta içi ve hafta sonu getirilen sokağa çıkma yasağı ile şehirler arası seyahat kısıtlaması da uygulanmaya başlıyor. Bakanlıktan yapılan açıklamayla genelgede belirtilen mazerete sahip olmayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) ile  olacaktır.

SEYAHAT YASAĞINDAN KİMLER MUAF?

İşi ile ilgili alakasını belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecektir.
1. Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar;
* Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
* Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),
* Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
* ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,
* Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
* Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
* Ceza infaz kurumlarından salıverilen,
Yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya Bakanlığa ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarla seyahat edilebilecek.

Ölümden kıl payı böyle kurtuldularBursa’nın Yıldırım ilçesinde yolda yürüyen yaşlı bir adam evin terasından lodos sebebiyle uçan demir tentenin altında kalmaktan son anda kurtuldu. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı. Yine Yıldırım ilçesinde çatıdan uçan parçalar bir otomobile zarar verirken, o anlar da kameraya kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet