Geri Dön

Sekiz bölümlü örgütsel yapı

Hacker grubu ile ilgili hazırlanan özel değerlendirme raporunda Redhack’in 8 farklı üniteden oluştuğu öne sürüldü... Raporda ayrıca grubun Gezi Parkı olaylarındaki rolüne de yer verildi

Sekiz bölümlü örgütsel yapı

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Türkiye’de yaşanan bazı büyük olayların ardından gerek özel internet siteleri, gerekse devlet kurumlarına ait internet sitelerine giriş yaparak adını duyuran ‘Redhack’ adlı hacker grubuna yönelik operasyonla ilgili önemli bir bilgi gün yüzüne çıktı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında hacker grubuna yönelik özel inceleme yürüten emniyet birimlerinin, Redhack’le ilgili özel bir değerlendirme raporu hazırladığı ortaya çıktı. Yürütülen soruşturma dosyasında yer alan değerlendirme raporunda Redhack’in kendi içinde sekiz ayrı üniteden oluştuğu öne sürüldü.

‘Sosyalist dünya düzeni’
Raporda Redhack’in amacı, ‘faşizme, emperyalizme, işbirlikçi, tekelci kapitalizme, feodalizme, şovenizme ve her türden gericiliğe karşı, enternasyonel proleterya safında yazılı basın alanında mücadele veren sosyalist bir yapılanma arzusuyla yola çıkan, işçi sınıfının ileri unsurlarıyla, ilerici aydınlarla ve gençlikle komünist hareketin ustalarının perspektifine ve bilimselliğine sıkı sıkıya bağlı, sosyalist bir dünya düzeni kurmayı amaçlamaktadır’ şeklinde açıklandı.
Redhack’in stratejisi ise raporda şöyle açıklandı: “İletişim ve bilişim teknolojilerini esas, diğer teknolojik platformları tali gören, bu mücadele biçiminde, illegal mücadeleyi esas alan, diğer mücadele biçimlerini tali gören, ülkemizdeki objektif koşulların dayatmasının neticesinde, tüm örgütlenmelerini illegal perspektifte yapma stratejisini benimsemektedir”

‘1252 site hack’lendi’
Raporda, Redhack’in tüzüğüne de yer verildi. Tüzükte yer alan bilgiler ışığında grubun sekiz ayrı üniteden oluştuğu iddia edildi. Buna göre, Redhack’i; Merkez Komite (MK) ile birlikte, Siyasal Büro (SB), Basın ve İnformasyon Bürosu (BİB), Teknik Büro (TB), Enternasyonel Büro (EB), Hack Bürosu (HB), Askeri Komite (AK) ve Alt Grup Komitesi’nin (AGK) oluşturduğu ifadesine yer verildi.
Redhack’in Facebook üzerinde oluşturduğu sitesinde PKK, DHKP-C, MLKP, THKO, TKP-ML, THKP/C gibi örgütlerle bağlantılı fotoğraflara yer verildiğine de dikkat çekildi.
Değerlendirme raporunda ayrıca, Redhack grubunun 1252 ayrı internet sitesini hacklediği iddiasina yer verilirken bu sitelerden 100 kadarının kamu kurum ve kuruluşlarına ait olduğu vurgulandı.

İşte o eylem

Raporda, grubun 2012 ve 2013’te kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik gerçekleştirdiği 12 eylem yer aldı. Bu eylemler şu şekilde sıralandı:
* İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde bir alt sayfaya mesaj bırakılması.
* Kara Kuvvetleri Komutanlığı internet sitesine girilerek bazı personelin bilgilerinin ifşa edilmesi.
* Türk Hava Yolları’nın internet sitesine girilerek greve destek amacıyla siber saldırı gerçekleştirilmesi.
* Dışişleri Bakanlığı’nın dosya paylaşım sitesinin hedef alınması sonucunda Türkiye’de çalışan pek çok yabancı diplomatın kimlik bilgilerinin Dropbox’dan yayınlanması.
* Kamu İhale Kurumu’na yönelik saldırı ile AKP’nin 1 kuruşa ihaleye çıkarılması.
* Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinin hack’lenerek memura temsili olarak zam yapılması.
* YÖK sitesine yönelik iki ayrı eylemde ele geçirilen belgelerin yayınlanması.
* Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek hakkındaki belgelerin yayınlanması.
* İstanbul Valiliği’nin Taksim’deki 1 Mayıs gösterilerine izin vermemesi ve göstericilere müdahalesi sebebiyle İstanbul Valiliği’nin resmi internet sitesine yapılan saldırı ile Vali Hüseyin Vali Mutlu’ya protesto notu bırakılması.
* Reyhanlı patlamasıyla ilgili askeri istihbarat belgelerinin yayınlanması.
* AB Bakanı Egemen Bağış’ın bazı elektronik posta yazışmalarının yayınlanması.
* Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinin hack’lenerek kullanıcı bilgilerinin twitter’den yayınlanarak sistemde takipçileriyle birlikte değişiklikler yapılması.

‘Halkı sokağa dökmeye çalıştı’

Raporda, Redhack’in Gezi Parkı eylemleri sürecindeki faaliyetlerine de yer verildi. Grubun 30 Mayıs - 8 Haziran arasında Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitelerine yaptığı saldırılarla birlikte, Gezi Parkı eylemlerinde milletvekillerinin duyarsızlığı gerekçesiyle milletvekili ve eşlerinin cep ve ev telefonlarının yayınlandığı kaydedildi.

Twitter kayıtları var
Redhack’in Gezi Parkı eylemlerindeki rolü ise şöyle yer aldı: “Redhack resmi twitter hesabında İstanbul’da başlayan ve bütün Türkiye’ye yayılan Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek ve eylemci sağlamak amacıyla toplanma çağrıları paylaşmıştır. Bu toplanma çağrılarında halkı eylem için sokağa dökmeye çalıştığı ve eylemleri büyütmek için sürekli olarak hacklediği sitelerden bilgiler aktarma yaptığı görülmüştür.”
Raporda, Redhack’in twitter’daki çağrıları sonrasında gerçekleşen sokak eylemleriyle ilgili emniyet arşivindeki kayıtlar da yer buldu.

Amasya'da trafik kazasıAmasya’da iki otomobilin çarpıştığı kazada 2 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet