Geri Dön
GündemEmekli Orgeneral Servet Yörük kimdir? Servet Yörük hayatı...

Emekli Orgeneral Servet Yörük kimdir? Servet Yörük hayatı...

Emekli Orgeneral Servet Yörük vefat etti. Vatandaşlar, Servet Yörük neden öldü, kaç yaşındaydı gibi sorulara yoğunlaştı. En uzun görev yapan komutanlardan olan Yörük, Samsun'da doğdu. Orgeneral Servet Yörük hayatı haberimizde.

Emekli Orgeneral Servet Yörük kimdir? Servet Yörük hayatı...

Servet Yörük, 1970 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. Asker olarak birçok başarılara imza attı. Jandarma Genel Komutanlığı yapan emekli Orgeneral Yörük, Korgeneral rütbesi ile Özel Kuvvetler Komutanlığı yapmış ilk komutandır. Servet Yörük kimdir, kaç yaşındaydı, nereli?

SERVET YÖRÜK KİMDİR?

Yörük, 1950 yılında Samsun'da dünyaya geldi. Kara Harp Okulu'ndan 1970 yılında Teğmen rütbesiyle 1971 yılında askerî eğitimi tamamlayarak mezun oldu. 1978 ile 1980 yılları arasında Türk Kara Kuvvetleri'ne bağlı bazı birliklerde görev yaptı ve 1980 yılında Harp Akademileri'nden mezun oldu, kurmay subay olduktan sonra 51. Piyade Tümeni ve 9. Kolordu Komutanlığında çeşitli görevlerde bulundu. 1995 yılında Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı görevine atandı, 1997 yılında ise Tuğgeneral rütbesine etti. Bu rütbede 4. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Personel İşlem Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü, 2001 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı görevlerinde bulunan Yörük, 2005 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Personel Başkanlığı ve tekrar Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı görevlerini yürüttü. Korgeneral rütbesi ile Özel Kuvvetler Komutanlığı yapmış ilk komutandır.

Servet Yörük, 2010 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede 2010-2012 yılları arasında 2. Ordu Komutanlığı ve 2012-2013 yılları arasında Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı görevlerini yürüttü. 3 Ağustos 2013 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı. Yörük, 22 Ağustos 2014 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevinden emekli oldu. 

Servet Yörük, Sibel Yörük ile evlidir ve 2 çocuk babasıdır. Başarılı emekli Orgeneral, 29 Nisan günü kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmiştir. 

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet