Geri Dön

Sevgili yakana 6 yıl indirim!

Antalya’da kız arkadaşı Çilem Berkil’i öldüren Abdurrahman Göçer, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak duruşmadaki iyi halden cezası müebbet hapse çevrildi

Sevgili yakana 6 yıl indirim!

Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi, sevgilisi Çilem Hülya Berkil’i üzerine benzin döküp yakarak öldüren Abdurrahman Gazi Göçer’e verdiği cezada, “iyi hal” gerekçesiyle 6 yıl indirim yaptı. Mahkeme, Göçer’in, “intihar etmek için kendi üzerine benzin döktü, ben sigara içmek için çakmağı çakınca alev aldı” savunmasını yerinde görmeyerek sanığı, “nitelikli öldürme” suçundan mahkum etti.

24 yıl yattıktan sonra çıkıyor
Sanığa “canavarca bir hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçu” gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ancak mahkeme, sanığın, “sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki olumlu davranışları, cezanın sanığın üzerindeki olası etkileri ve dosya kapsamına göre” hakkında TCK’nın 62. maddesi gereğince cezada indirim yaparak cezayı, “ağırlaştırılmış” müebbetten, müebbet hapis cezasına düşürdü. Kanuna göre, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar, 30 yılını yattıktan sonra tahliye olabiliyor. Müebbet hapis cezası alanlar ise 24 yıl yatıp çıkabiliyor. Yani mahkemenin iyi hal indirimiyle sanığın cezası 6 yıl daha düşürülmüş oldu.

‘Pişmanlık duymuyor’
Karar tepki gösteren müdahil avukatı Zeliha Şengöz, şunları söyledi:
“Sanığın duruşmalarda suçtan kaçmaya yönelik davranışları, pişmanlık duymaması, soğukkanlılıkla işlediği eziyeti anlatması ve usulde yeri olmamasına ve mahkemenin bu konuda bir kararı olmamasına karşın katılan avukatlarına soru sorma cüretini göstererek ve bu soruyu sorarken duruşma tutanağına da yansıyan, ‘Avukat hanım siz de Çilem gibi yansaydınız’ ile başlayan sorular sorması dikkate alınmalı, sanığın bu soruyu sorma cüretinin altında yatan erkek egemen sistem tartışılmalıdır ve hiçbir indirim sebebi uygulanmamalıdır. Sanıkların takım elbise giyip gelmesi iyi hal sebebi olarak alınırsa toplumsal vicdanımız ve kadının insan hakları kavramının zedelenmesi söz konusu olacaktır.”

Annesini bile dövdüler
Mahkemenin ardından davaya alınmayan ve karara tepki gösteren sanığın yakınları, adliye çıkışında Çilem Hülya Berkil’in avukatları ve anne Serpil Demirbaş’a saldırdı. Sanık yakınlarınca darp edilen kadın avukatlar ve anne Serpil Demirbaş, darp raporu alarak saldırganlardan şikâyetçi oldu.

Rüşvetten 3 yıl hapis

Davada ayrıca cinayetin soruşturması sırasında rüşvet karşılığı tutanakları değiştiren astsubay Hakan Dal, rüşvet almaktan 3 yıl 4 ay, yalan tanıklıktan ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dal’a rüşvet verdiği iddasıyla yargılanan Abdurrahman Göçer’in kardeşi Aladdin Göçer, 3 yıl 4 ay, dayısı Ziya Yılmaz ise 3 yıl 4 ay hapse mahkûm edildi. İlk ifadesinde dürbünle kaçak avcılara bakarken Abdurrahman Göçer’in Çilem Hülya Berkil’in üzerine benzin döküp çakmağı çaktığını gördüğünü söyleyen, savcılıkta ise, “Benzini döktüğünü görmedim” diye ifadesini değiştiren orman muhafaza memuru Hüsnü Aydoğmuş da yalan tanıklıktan 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

Son Dakika: Ankara Elmadağ'da fabrikada korkutan patlamaGelen son dakika haberine göre; Ankara'nın Elmadağ ilçesinde bir mobilya fabrikasında patlama meydana geldi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber