Geri Dön
Gündem‘Sezaryen istisnai durum aslolan normal doğum’

‘Sezaryen istisnai durum aslolan normal doğum’

Sağlık Bakanı Demircan, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Türkiye’de sezaryen oranı yüzde 53. Bakanlığımız normal doğumu teşvik edici hamleler yapacak” dedi

‘Sezaryen istisnai durum  aslolan normal doğum’

Hastanelerde sezaryenle doğum yaptırılması gereken hamilelere, normal doğum yaptırıldığı ve bu nedenle birçok yeni doğan bebeğin komplikasyon yaşadığı iddiaları gündemdeyken, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Milliyet’e özel bir açıklama yaptı.
Sağlık Bakanlığı’nın “normal doğumu” teşvik edici, önünü açıcı hamleler yapacağını söyleyen Demircan, “Doğum fizyolojik bir olaydır, normal bir süreçtir ama her normal hadisede de sıkıntılar yaşanabilir. Sezaryen, normal dışı bir durum olduğunda yapılan tıbbi bir müdahaledir, cerrahi müdahaledir. Dolayısıyla doğumu öncelikle normal bir hadise, fizyolojik bir olay olarak kabul etmemiz lazım. Sezaryen istisnai bir durumdur, aslolan normal doğumdur. Türkiye’de sezaryen oranı yüzde 53. Bu düşündürücüdür” dedi.
Meclis’te konuşan Demircan, sezaryen tartışmalarıyla ilgili şunları söyledi:
DÜŞÜNDÜRÜCÜ ORAN: Türkiye’de sezaryen oranı yüzde 53 civarında. Türkiye’nin ortalaması. Bu düşündürücüdür. Sezaryende dünya ortalaması yüzde 10, 12, 15 arasında. Tıp ve bilim ‘gerekmediği zaman sezaryene müracaat etmemek lazım’ der. Sezaryenin endikasyonları vardır. Bu endikasyonlar olduğu zaman elbette ki yapacaksınız. Öncelikle kişinin sağlığı önemlidir.
ENDİKASYONSUZ SEZARYEN YANLIŞ: Meseleye Sağlık Bakanı olarak baktığımda, doğumun normal bir hadise olduğunu, sezaryenin ise bir müdahale olduğunu, istisnai durumda gerektiğini, endikasyonsuz sezaryenin elbette yanlış olacağını, bunun yan etkilerinin kişinin sağlığından tutun toplumun nüfusuyla dahi ilgili neticelere bize götüreceğini değerlendirmek kadar tabii bir şey olmaz.
EBE İHTİYACI İÇİN YENİ ADIM: Bilim açısından hekimin kendisini sınırlaması lazım. Bu konuda biz bakanlık olarak normal doğumu teşvik edici, normal doğumun önünü açıcı, varsa engeller bunları ortada kaldıracak hamleler yaparız. Ebe ihtiyacı yetersizse bunu karşılarız, o konuda da adımlarımızı atacağız.
SEZARYEN DE HAYAT KURTARICI: Sezaryen normal olmayan bir girişimdir. Elbetteki endikasyon söz konusu olduğunda mutlaka yaparsınız sezaryeni. Sezaryen de hayat kurtarıcıdır. Ama her cerrahi müdahalenin komplikasyonları vardır, erken ve geç komplikasyonları.
İLAVE ÖNLEMLER ALINACAK: Doktora şiddetin önlenmesi icin ilave önlemler alacağız. Sadece hekime de değil sağlıkçıya şiddet kötü bir durum. Sağlıkta böyle bir tabloyu hepimizin düşünmesi lazım. İnsanlara şifa dağıtan ellere, el kaldırılması kabul edilebilir değil. Bunun için kısa uzun vadeli pek çok tedbir alıyoruz.