Geri Dön
GündemŞiddet yasa tanımıyor!

Şiddet yasa tanımıyor!

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası’nın yürürlüğe girdiği Mart 2012 tarihinden sonraki bir yıl içinde işlenen aile içi şiddet kaynaklı cinayet sayısı bir önceki yıla göre yüzde 14.2 arttı

Şiddet yasa tanımıyor!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, aile içi şiddet olaylarının önlenmesi konusunda hem sosyal duyarlılığı artırabilmek için olağanüstü bir çaba sarfediyor, hem de bu radikal önlemeler içeren yasal düzenlemeler yapılıyor. Buna karşın, yasal düzenlemelerin; töre-namus gerekçeli olanlar da dahil olmak üzere aile içi kasten öldürme sayısını azaltmadığı ortaya çıktı.
Milliyet, yapılan son yasal düzenlemenin uygulanması çerçevesinde ilgili devlet kurumlarından TBMM’ye gönderilen verilere ulaştı. Notta, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası’nın yürürlüğe girdiği Mart 2012 tarihinden önceki 1 yıllık ve yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki 1 yıllık verilere yer verildi. Buna göre, yasanın yürürlüğe girmesinden önceki yıl, Mart 2011 - Mart 2012 döneminde, töre-namus dahil, aile içi kasten adam öldürme sayısı 134 olarak belirlendi. Bu 134 olayda, 81’i erkek, 101’i kadın olmak üzere toplam 182 kişi yaşamını yitirdi.
Yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki 1 yıllık veriler ise daha çarpıcı rakamlar ortaya koydu. Mart 2012 - Mart 2013 döneminde aile içi şiddet kaynaklı 153 olay yaşandı. Cinayetlerin katil ya da katilleri yakalanırken, bu olaylarda 83’ü erkek 107’si kadın toplam 190 kişi yaşamını yitirdi. Her iki dönem karşılaştırıldığında, olay sayısında yüzde 14.2, öldürülen erkek sayısında yüzde 2.4, öldürülen kadın sayısında ise yüzde 5.9 artış olduğu görüldü. Cinayetlerde yaşamını yitiren toplam kişi sayısında ise yüzde 4.2 artış yaşandığı belirlendi.

Kasten cinayet vakası: 1270
6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası yürürlüğe girmeden önceki bir yıl içinde yurt genelinde 1120 “toplam” kasten öldürme olayı yaşanırken, aile içi şiddet nedeniyle işlenen cinayetler toplam içinde yüzde 12 oranında yer buldu. Yasanın yürürlüğe girişinden bir yıl sonraki dönemde ise “toplam” kasten cinayet sayısı 1270’ye yükseldi. Aile içi şiddet nedeniyle işlenen cinayetlerin toplam içindeki oranı yüzde 12’yi buldu.

Yasa 16 ay önce çıktı
Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun 8 Mart 2012’de çıktı. Yasada, töre ve namus saikiyle işlenen ya da işlenmesi muhtemel suçlara karşı kişinin panik butonu gibi teknik takip yöntemleri ile izlenmesi ya da konukevlerine yerleştirilmesi gibi tedbirler hükme bağlandı. Töre ve namus cinayetleri ile ilgili caydırıcı cezalar da, Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yapılan değişikliklerle getirildi. TCK’da değişiklik yapılmadan önce töre ve namus cinayetlerinde çevre baskısı gibi nedenlerden ötürü suçu işleyene ceza indirimi yapılıyordu. Ayrıca azmettirenlerle ilgili ceza bulunmuyordu. TCK 86. maddede yapılan değişiklikle töre saikiyle adam öldürme, “kasten adam öldürme” suçu olarak belirlendi ve cezası, “ağırlaştırılmış müebbet hapis” olarak düzenlendi. Yeni kanunda, öldürme suçunun hafifletici nedenleri de kaldırıldı, azmettiricilere de ceza geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, namus cinayetlerine karşı tedbir amacıyla, vatandaşların yetkilileri olası namus cinayetlerinden haberdar edebilmesi için, Eylül 2012’de ALO 183 hattını devreye soktu. Yardım hattına bilgi geldikten sonra, imam, tıbbi personel ve polisten oluşan bir ekip öldürülme tehlikesi ile karşı karşıya olan kişiye yardım ediyor.

Kırşehir'de bir apartman Kovid-19 nedeniyle karantinaya alındıKırşehir'de 4 katlı bir apartman, bina sakinlerine yapılan test sonucu 'mutant virüs'e rastlanılması ve çok sayıda temaslı nedeniyle karantinaya alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet