Geri Dön
GündemSigara bırakma ilacı piyasadan toplatılıyor

Sigara bırakma ilacı piyasadan toplatılıyor

ABD’li ilaç devi Pfizer, sigara bağımlılığına karşı kullanılan “Chantix” adlı ilacı, kanser riskine yol açması nedeniyle toplatmaya karar verdi.

Sigara bırakma ilacı piyasadan toplatılıyor

Pfizer, kansere neden olan “nitrosamin” maddesinin ilaçta yüksek oranda olduğunu duyururken, ABD İlaç ve Gıda Dairesi’nden (FDA) yapılan açıklamada, ülke çapında Chantix’in 0.5 mg ve 1 mg olarak satılan tüm versiyonlarının toplatılacağı belirtildi. FDA, “Uzun süreli kullanımı insanlarda kanser riskini artırabilir. Fakat bu ilacı alanlarda hemen bir risk yok” açıklamasında bulundu. Öte yandan, 2006 yılında FDA’nın onayladığı ilaç 18 ve yaşın üzerindeki yetişkinlere reçeteyle satılıyor. Sigara bırakmak isteyenler bu ilacı 12 ile 24 hafta kullanıyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tünel kapatarak araç üzerinde dans eden sürücülere ceza kesildiİstanbul Ümraniye'de 24 Ekim tarihinde Alemdağ Caddesi'ndeki tünel girişini otomobilleriyle kapatarak araç üzerinde dans eden sürücüler E.Y., S.Ö. ve Y.M.'e bin 8'er lira cezai işlem uygulandı. Sürücüler ayrıca, 'Kara, deniz, hava veya demiryolu araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlikeli olacak şekilde sevk ve idare eden kişi 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' maddesi uyarınca adli işlem yapılmak üzere adli makamlara sevk edildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler