Geri Dön
GündemSigortalı ev işçisi sayısı 42 bin

Sigortalı ev işçisi sayısı 42 bin

Geçtiğimiz aylarda Ev İşçileri Dayanışma Sendikası (EVİD-Sen) öncülüğünde sorunlarına yönelik bir yönetmelik taslağı da hazırlayan ev işçileriyle ilgili CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer de bir soru önergesi verdi. Gürer’e Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yanıt verdi.

Sigortalı ev işçisi sayısı 42 bin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Türkiye genelinde primleri işverenler tarafından ödenen ev ve ev hizmetlerinde çalışan sigortalı sayısının 2017 yılı Temmuz ayı itibarıyla 42 bin 562 olduğunu, on günden az çalışan sigortalı sayısının ise 6 bin 124 olduğunu açıkladı.

EVİD-Sen Başkanı Gülhan Benli de Bakan Sarıeroğlu ise Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Türkiye’deki ev işçileriyle ilgili 2011 yılında hazırladığı raporda bile bu sayının yaklaşık 121 bin olduğunu belirtti. Bizim tahminlerimize göre yüzde 90’ı aşkını kadın olmak üzere yaklaşık 1 milyon kişi var. 42 bin sayısı bu açıdan gerçekçi değil” dedi.

CHP’li Gürer ise Ciddi bir denetim yapıldığında gerçek rakamların, bakanlık tarafından açıklanan rakamların çok çok üstünde olacağı görülebilir” diye konuştu.


İstanbul Cihangir'de korkunç olay! Genç kadını taciz etti, boğazına bıçak dayadıİstanbul'da Cihangir'de genç bir kadın güpegündüz saldırıya uğradı. Kadın direndiğinde ise saldırgan boğazını sıktı. O görüntüler sosyal medyada yayınlanınca infial etkisi yarattı. Peki son durum nedir? Gelişmeleri CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever aktardı...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet