Geri Dön

Sigortalı ev işçisi sayısı 42 bin

Geçtiğimiz aylarda Ev İşçileri Dayanışma Sendikası (EVİD-Sen) öncülüğünde sorunlarına yönelik bir yönetmelik taslağı da hazırlayan ev işçileriyle ilgili CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer de bir soru önergesi verdi. Gürer’e Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yanıt verdi.

Sigortalı ev işçisi sayısı 42 bin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Türkiye genelinde primleri işverenler tarafından ödenen ev ve ev hizmetlerinde çalışan sigortalı sayısının 2017 yılı Temmuz ayı itibarıyla 42 bin 562 olduğunu, on günden az çalışan sigortalı sayısının ise 6 bin 124 olduğunu açıkladı.

EVİD-Sen Başkanı Gülhan Benli de Bakan Sarıeroğlu ise Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Türkiye’deki ev işçileriyle ilgili 2011 yılında hazırladığı raporda bile bu sayının yaklaşık 121 bin olduğunu belirtti. Bizim tahminlerimize göre yüzde 90’ı aşkını kadın olmak üzere yaklaşık 1 milyon kişi var. 42 bin sayısı bu açıdan gerçekçi değil” dedi.

CHP’li Gürer ise Ciddi bir denetim yapıldığında gerçek rakamların, bakanlık tarafından açıklanan rakamların çok çok üstünde olacağı görülebilir” diye konuştu.


Botları batan mülteciler Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldıÇanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında lastik botun batması sonucu can simitlerine tutunarak denizin ortasında mahsur kalan 27 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber