Geri Dön

Sinemacılardan ortak çağrı: Emek’i yıkan inşaat dursun!

Aralarında Nuri Bilge Ceylan, Kadir İnanır, Cahit Berkay, Nebahat Çehre, Zeki Demirkubuz, Murathan Mungan, Tayfun Pirselimoğlu, Hale Soygazi, Gülriz Sururi ve Nur Sürer’in de olduğu kültür sanat dünyasının önemli isimleri Emek Sineması’nı yıkan inşaatın durdurulması için ortak bir metin yayımladı.

SİYAD üyelerinin yanı sıra yüze yakın sinemacının imzaladığı metinde, Emek Sineması’na dair sürmekte olan hukuki süreçte yargının vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararına karşın Emek Sineması yerinde halen sürdürülmekte olan inşaat çalışmalarının durdurulması talep edildi. Metinde, “İstanbul’un kültürel mirasının önemli unsurlarından biri olup bu arada bizlerin de belleğinde, anılarında önemli yer tutan tarihi Emek Sineması’nın tüm uyarı ve çabalara karşın yıkılmasını üzüntü ve esefle karşılamıştık” denildi.

2014’ün Aralık ayında İstanbul Bölge İdaresi Mahkemesi’nin projenin yürütmesini durdurma kararı verdiği ancak kararın uygulanmadığı ve Emek Sineması’nın yerindeki inşaatın sürdüğü vurgulandı: “Yürütmeyi durdurma kararının, bir hukuk devleti olmanın asgari koşullarından biri olarak derhal uygulamaya konulmasını talep ediyoruz.” Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait tarihi Emek Sineması, kamuoyunun yıllardır süren itirazlarına rağmen 2013 yılının mayıs ayında özel inşaat firması Kamer tarafından yerine alışveriş merkezi yapılmak için yıkılmıştı.

Azerbaycan, İran sınırında tam kontrol sağladıAzerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Zengilan’a bağlı Ağbend kasabasının Ermeni işgalinden kurtarılmasıyla Azerbaycan-İran devlet sınırında tam kontrolün sağlandığını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber