Geri Dön
GündemSıra ucuz işçi patronlarında

Sıra ucuz işçi patronlarında

Türkiye genelinde sayıları artan kaçak ve düzensiz göçmenlere yönelik önlemler kapsamında polis ekipleri, sokaklarda kimlik sorgulamasına ek olarak, iş yeri denetimlerine başladı. Kaçak yabancı işçi çalıştırana 37 bin TL ceza kesiliyor.

Sıra ucuz işçi patronlarında

Ferit Zengin - İstanbul’da düzensiz göçle mücadelede yeni bir döneme geçildi. Son aylarda yakalanan on binlerce düzensiz  göçmen geri gönderme merkezlerine teslim edilirken, yurda yasa dışı yollarla giren yabancı uyrukluların ucuz iş gücü olarak çalıştırıldığı iş yerlerine de denetimler yapılmaya başlandı.  

Polis ekiplerince, başta tekstil   atölyeleri ve hurda depoları olmak üzere çalışma ve ikamet izni olmayan kaçak göçmenleri çalıştırdığı tespit edilen iş yerlerine İŞKUR ve SGK tarafından işçi başına 37 bin lirayı aşan  cezalar kesildi. 

Denetimler arttı 

Resmi rakamlara göre 5 milyon 400 bin, gayri resmi rakamlara göre ise 8 milyona yakın yabancı uyruklu insanın yaşadığı Türkiye’de, ikamet ile otel denetimlerine iş yeri denetimleri de eklenmeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda, düzensiz göçle mücadeleyi umuma açık eğlence ve dinlence mekanlarıyla sokaklarda kimlik kontrolü yapmakta bulan kolluk güçleri, bu yılın ilk aylarında İçişleri Bakanlığı’nca başlatılan “seyreltme politikası” nın yanı sıra 26 bin 750 liralık para cezasından kapatma, mühürleme ve ruhsat iptaline kadar uzanan cezaların uygulandığı otel ve ikamet denetimlerine geçti. Fahiş kira peşinde olan ev sahiplerini takibe alan ekipler, yaptığı denetimlerde bu yılın ilk 2 ayında dairesini bilerek ve isteyerek kaçak göçmenlere kiralayan 51 kişiye 26 bin 750 lira para cezası kesip 42 daireyi mühürledi.  

Ekipler, yaptıkları denetlemelerde yine bu yılın ilk dört ayında İstanbul’da 23 bin 127 kaçak ve düzensiz göçmeni yakalayıp geri gönderme merkezlerine teslim etti. Çok sayıda yabancı uyruklu insanın yaşadığı İstanbul’da geçtiğimiz yıl da çoğunluğu Suriye uyruklu olmak üzere 61 bin 221 düzensiz göçmen yakalandı. İhbar ve takip yöntemiyle yapılan operasyonel çalışmalarda, 1 ve 10 Mayıs 2022 tarihleri arasında 5968 düzensiz göçmeni yakalayıp transfer merkezlerine gönderen İstanbul polisi, önceki gün Şişli’de ise tekstil atölyelerinde kaçak işçi denetlemesi yaptı.  

Okmeydanı semtinde gerçekleşen denetlemelerde 20’ye yakın tekstil atölyesi ve iş yerini denetleyen ekipler, çalışma ve ikamet izni olmayan ve yurda kaçak olarak girdiği belirlenen birçok yabancı uyruklu şahsı gözaltına alıp önce emniyete ardından geri gönderme istasyonlarına gönderdi. 

Kaçak işçi başına 37 bin TL ceza

Kaçak göçmenleri ucuz iş gücü olarak çalıştırdığı belirlenen iş yerlerine İŞKUR yetkililerince 6735 sayılı Uluslararası İş Gücü Kanunu’nun 23. Maddesi uyarınca işçi başına 5 bin 421 lira ile 12 bin 854 lira arasında değişen para cezası uygulandı.  

İşverenlere ayrıca SGK tarafından işçi çalıştırma bildiriminde bulunmamak suçundan işçi başına 1067 lira, kaçak işçi çalıştırmak suçundan ise 16 bin 66 lira olmak üzere toplam 17 bin 133 lira para cezası kesildi.  

SGK denetmenlerince uygulanan cezai işlemlerde, her yabancı kaçak işçi başına işe giriş bildirgesi ve SGK beyannamesi vermemekten 10 bin 8’er lira para cezası kesilen işverenlere bir kaçak yabancı işçinin toplam ceza maliyeti ise 37 bin 149 lira oldu. Güvenlik güçlerinin önümüzdeki günlerde, bu tür yabancı işçilerin çalıştırıldığı tekstil ve deri ayakkabı atölyeleri ile hurda ve toplama depolarına yönelik denetimlerinin artarak devam edeceği açıklandı.