Geri Dön
GündemŞırnaklı Diril çiftine ne oldu?

Şırnaklı Diril çiftine ne oldu?

Şırnak’ta 11 Ocak’tan beri kayıp olan Hürmüz Diril ve Şimuni Diril’den hala haber yok. Diril çiftinin soruşturmasında gizlilik kararı alınırken, yaşlı çiftin oğlu Remzi Diril, “ Tek isteğimiz, anne ve babamıza sağ salim kavuşmak” dedi.

Şırnaklı Diril çiftine ne oldu?

İstanbul Keldani Kilisesi Papazı Remzi Diril’in Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesine bağlı Kovankaya Köyü’nde yaşayan 65 yaşındaki annesi Şimuni Diril ve 71 yaşındaki babası Hürmüz Diril, 11 Ocak’tan bu yana kayıp. Yakınlarının ihbarı üzerine çiftin bulunması için bölgeye sevk edilen jandarma özel harekat (JAK) timleri, olay yeri inceleme ekipleri ve iz takip köpekleri insansız hava araçlarının (İHA) desteği ile arama çalışmalarını sürdürüyor. 1994’te köyleri boşaltılınca İstanbul’a yerleşen çift, 2010 yılında ise köylerine dönüş yaptı. Anne ve babasının hayatından endişe eden Remzi Diril, şunları söyledi: “Köyde iki aile yaşıyor. Biri ailem, diğeri yine bizim bir akrabamız. Annem ve babam da 10 yıldır köye gidip geliyor, 5 yıl önce de tamamen köye yerleştiler. Bugüne kadar bir sıkıntı yoktu. Günlerdir devam eden aramalara rağmen bir ize rastlanamadı. Beytüşşebap Başsavcılığı da dosyaya gizlilik kararı getirdi. Şimdiye kadar annemi ve babamı gördüğünü söylen bir kişi vardı. O kişi de, ailemin PKK tarafından kaçırıldığını söyledi. Ama bu da sadece bir iddia. Şu an her şeyden şüpheleniyoruz. PKK tarafından kaçırıldığı doğruysa da, aklımıza anneme ve babama birilerinin iftira attığı ihtimali geliyor. Bizim köyden ya da çevre köylerde yaşayanlardan biri iftira atmış olabilir. Çünkü kırsal bir alan, kar kış ne olmuş olabilir ki başka. Biz de şu an net bir şey bilmiyoruz. Evde her şey yerli yerinde, bir şey olmamış annemin telefonu da evdeydi. Kışın köyde zaten annem ve babam dışında bir kişi daha yaşıyordu. Ailemin PKK tarafından kaçırıldığını söyleyen de bu kişiydi.” 

Akrabaları kaybolmuştu

Remzi Diril’in aynı köyde yaşayan iki akrabasının da 1994 yılından beri kayıp olduğu ortaya çıktı. Remzi Diril’in kaybolan akrabalarından biri 16 yaşındaki Zeki Diril diğeri ise 12 yaşındaki kuzeni İlyas Diril’di. İki çocuk İstanbul’dan Şırnak’a dönerken 2 Mayıs 1994’te askeri kontrol noktasında gözaltına alınarak Uzungeçit Jandarma Karakolu’na götürüldü. Uludere Jandarma Komutanı Bülent Serdengeçti, İlyas’ın yaşı küçük olduğu için hemen serbest bırakıldığını, gözaltı kaydı yapılan Zeki’nin de ifadesi alındıktan sonra aynı gün akşama doğru serbest bırakıldığını iddia etti. Ancak geçen 26 yıla rağmen iki kuzenden haber yok.

Evinin bahçesinde ölü bulunduMalatya'da yalnız yaşayan Selver Dilsiz (65), evinin bahçesinde ölü bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet