Geri Dön
Gündem‘Sistematik saldırıya uğradık’

‘Sistematik saldırıya uğradık’

Beşiktaş’ın Ukrayna’da kaybettiği Dinamo Kiev maçının öncesi ve sonrasında yaşanan olaylara Ukrayna polisinin göz yumduğu iddia edildi. Kiev’deki Beşiktaşlılardan Tolga Göksu, “Zor durumdakilere yardım istemek için aradığımız elçilik bile bizi yalnız bıraktı” dedi...

‘Sistematik saldırıya uğradık’

Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi temsil eden Beşiktaş’ın Ukrayna’da Dinamo Kiev’le oynadığı son maça İskoç hakem Craig Thomson’ın skandal yönetimi damga vurmuştu. 6-0 yenilen Beşiktaş’ı desteklemek için Türkiye’den giden 6-7 bin taraftarın ise sistematik ve planlı saldırılara uğradığı öne sürüldü. Ukrayna polisinin saldırıları engellemek için hiçbir tedbir almadığı, futbol holiganlarının dışında da saldırı gerçekleştiği öğrenildi.

İnşaat mühendisi Tolga Göksu, “Yüzleri maskeli, kamuflajlı giysililer maçtan önce şehir turu yapan arkadaşlarımıza saldırdı. 30-40 kişilik grupla halinde dolaşan gruplar Türk olduklarını düşündüğü herkese saldırdı. Kar maskeliler cüzdanlarımızı gasp etti. Stada girdikten kısa süre sonra Ukrayna polisi bizi tribünden çıkarttı. Kiev taraftarı bu sırada bayrak, afiş ve pankartlarımızı ele geçirdi ve yaktı. Polis tüm olaylara göz yumdu” dedi.

“Elçilik yalnız bıraktı”

Göksu, “Maç sonrasında mahsur kalan saldırıya uğrayan taraftarımız Ukrayna Büyükelçiliğimizi aradı. Fakat hiçbir telefon açılmadı. Türk vatandaşlarını Türkiye elçiliği de yalnız bıraktı. Bundan güç alan Kievliler saldırılarını da arttırdı. En büyük saldırılarda Türk restoranlarında ve işletmelerinde oturan vatandaşlarımıza yapıldı” dedi.

‘Çivili sopalarla vurdular’

Avukat İnan Kaya ise, “Caddede taraftarımız sandığımız Beşiktaş bereli adamlar saldırdı. Yolda yürürken aniden saldırıyorlardı. Özellikle siyah beyaz forma giyerek tuzak kurdular. Çivili kemer ve sopalarla vurdular. Tam anlamıyla
organize kurulan bir tuzağın içen düştük” diye konuştu.

Gazeteci Fırat Karadeniz ise yaşananları şöyle anlattı: “Maç öncesinde kaldığımız evin caddesinde bile herkes ırkçı saldırganların yapacaklarını konuşuyordu. Hep siyah giyen saldırganlar vardı. Ukrayna Otel’den stada daha yakın olan Otel Rus’a doğru yürürken stadyum çevresindeki Guliver AVM’de olaylar çıktığını öğrendik. İlk yarının bitiş düdüğüyle olaylar çıktı. Bir grup Beşiktaş tribününe pankartları çalıp kendi tribünlerine ters olarak astı. Kırılıp atılan koltuklara Beşiktaş taraftarı karşılık verince de polis müdahale etti”

Ülkelerine dönmek isteyen Beşiktaşlılar Kiev Havalimanı’nda da mahsur kaldı. Buzlanan pistten havalanamayan uçaklar saatlerce ertelendi. Öte yandan change.org’ta imza kampanyası başlatan Beşiktaşlılar, Dinamo Kiev’in UEFA’dan ceza almasını ve organizasyonlardan men edilmesini istedi.