Geri Dön

‘Size savaş yaptırmayacağız’

HDP, DBP, HDK ve DTK eşbaşkanları ve İmralı müzakere heyetinin son siyasal gelişmeler ve alınacak tutum konusunda olağanüstü bir araya gelerek yayınladığı açıklamada şöyle denildi:

‘Erdoğan örgütü’

“Türkiye, Tayyip Erdoğan’ın özel örgütünce yönetilen bir darbe ile karşı karşıyadır. Müstafi hükümet Erdoğan tarafından bir ‘ara rejim’ ve savaş kabinesine dönüştürülmüştür. Savaşa giden yol, bu özel örgütün düzenlediği, Adana, Mersin, Diyarbakır, Ardahan ve en son olarak Suruç’taki katliamlarla açılmış, Erdoğan’ın başkanlık rejimi hayalleri önünde engel olarak gördüğü başta Kürt halkı olmak üzere yakın tarihimizin en büyük demokrasi, barış ve emek bloku hedef alınmıştır.” Açıklamada Davutoğlu’nun yaptığı çağrıya ilişkin olarak da “Müstafi Başbakan Davutoğlu’nun yapmamızı istediği tercihi yaptığımızı bildiriyoruz: ‘Size savaş yaptırmayacağız!’” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve müzakerelere geçilmesi istendi.

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ da twitter’dan “Koalisyon yapmamak, barış yapmamak için operasyon yapıyor geçici savaş hükümeti. Ama adı üstünde; geçici! Kaç savaş yanlısı iktidar geçip gitti” dedi. HDP’li Sırrı Süreyya Önder de Davutoğlu’nun, “İki polisimizi kalleşçe katledenlere karşı devlet sessiz kalmaz” sözleri için “Davutoğlu’na bu gazı veren güçler, onu en geç 6 ay içinde tarihin bile hatırlamayacağı siyasi çöplüğe gömeceklerdir” dedi.

İstanbul'da E-5 Karayolu beyaza büründüİstanbul’da etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle E-5 Karayolu TÜYAP mevkii beyaza büründü. Kartpostallık görüntülerin oluştuğu E-5 Karayolu drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet