Geri Dön

Skandal atamaya Köşk'ten onay

YÖK'ün hakkında profesörlüğü ile ilgili soruşturma yürüttüğü rektör adayı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde rektör olarak atandı. YÖK'ün üniversitedeki seçimlerde en çok oy alan aday yerine birinci sıraya yükselttiği Hayri Çoşkun hakkında halen soruşturma devam ediyor. YÖK'ün hazırladığı listedeki skandal İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal tarafından da dile getirilmiş ve Cumhurbaşkanı Gül'den randevu talebi olumsuz karşılanmıştı.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Hayri Coşkun atandı.Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 130. ve 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13. maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ekrem Yıldız’ı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Hayri Coşkun’u atadı.

USULSÜZLÜK SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) yapılan seçimlerde 2'nci sırada yer alan ve Profesörlük ünvanının verilmesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Prof. Dr. Hayri Coşkun’u Rektör olarak atadı. Seçimlerde en çok oyu alan, ancak YÖK tarafından Cumhurbaşkanı’na gönderilen listede 3’üncü sıraya konulan Rektör Prof. Dr. Atilla Kılıç, konuyla ilgili daha sonra açıklama yapacağını söyledi.

AİBÜ'de 7 Ocak’ta yapılan Rektörlük seçimlerinde, şimdiki Rektör Prof. Dr. Atilla Kılıç 171 oy, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayri Coşkun 129, Fen Edebiyat Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. Ekrem Gürel ise 48 oy aldı. YÖK, Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği listede Prof. Dr. Hayri Coşkun’u birinci sıraya, Prof. Dr. Ekrem Gürel’i ikinci sıraya, Prof. Dr. Atilla Kılıç’ı ise üçüncü sıraya koydu. Bu sırada, AİBÜ’de 2002- 2006 yıllarında Rektörlük yapan Prof. Dr. Yaşar Akbıyık dönemindeki atama ve hesaplarla ilgili yapılan incelemede, Prof. Dr. Hayri Coşkun’un Profesörlüğe yükseltilmesinde usulsüzlük tespit edildiği ve açılan idari soruşturmanın ardından dosyanın 2008 yılının sonunda YÖK’e gönderildiği ve soruşturmanın halen sürdüğü tartışma konusu oldu.

DHA muhabirinin telefonla görüştüğü şimdiki Rektör Prof. Dr. Atilla Kılıç, konuşacak durumda olmadığını belirterek, daha sonra açıklama yapacağını söyledi.

Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, “Bolumuza ve üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum. İyi bir çalışma dönemi geçireceğimizden şüphemiz yok. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili olarak ayrıntılı bir açıklama yapacağım” dedi. Prof. Dr. Hayri Coşkun hakkındaki soruşturmayla ilgili olarak da, “Hakkımda çıkan haberler ve soruşturma ile ilgili olarak da detaylı açıklama yapacağım” diye konuştu.

Kırşehir'de sağanak yağış sele neden olduGece saatlerinde etkili olan sağanak yağış Kırşehir'de sele neden oldu. Sel sularının getirdiği çamura saplanan araçların içi de çamurla doldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber