Geri Dön

Sokağa çıkan kütüphaneler

Kitap paylaşım platformu Bookserf, okuma alışkanlığı kazandırma amacıyla sevilen kitapları İstanbul’un duvarlarına taşıyor

Sokağa çıkan kütüphaneler

Bundan üç yıl önce Erbil Sivaslıoğlu ve Kerem Güneş’in girişimiyle kurulan bir kitap paylaşım platformu Bookserf. Platform, insanlara daha fazla kitap okuma bilinci kazandırmak ve kitapları insanların gündemine taşımak üzere kolları sıvadı. Önce bin kişilik bir anket üzerinden kişilerin en sevdiği kitapları belirledi. Daha sonra ise bu kitaplar içinde bir sıralama yaparak ilk 60 tanesinin ismini çeşitli büyüklükte kartonlar aracılığıyla Asmalımescit’teki Minare Sokak’ta sergilemeye başladı. Projeyi Bookserf’in kurucularından Erbil Sivaslıoğlu anlattı.

Bu projede nasıl bir sistem var?

İnternet üzerinden bir form hazırladık ve bu formu bin kişi doldurdu. Herkes en sevdiği üç kitabı söyledi. Biz de bu kitapları en çok sevilenden başlayarak sıraladık.

Sıralamayı görülebiliniyor mu?

Siteyi o yönde güncelliyoruz. Çok yakında görülebilecek. Olabildiğince bu işi dinamik tutmak istiyoruz. Sayı 10 bine ulaştığında daha büyük bir duvar seçip daha büyük bir infografik yapacağız.

Öyleyse bitmedi henüz proje...

Zamanla topladığımız verilerden daha anlamlı sonuçlara varmayı hedefliyoruz. Mesela “Şu kitabı beğenen bu kitabı da beğeniyor,” diyebileceğiz. Tabii böyle bağlantılar kurabilmek için daha fazla katılımcıya ihtiyacımız var.

DEVAMI MİLLİYET SANAT’TA

3 gündür haber alınamayan kişi evinde ölü bulunduAydın'ın Nazilli ilçesinde, 3 gündür kendisinden haber alınamayan Bülent Çetin (49) evinde ölü bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber