Geri Dön
GündemSokak sokak gezip aşıya ikna ediyorlar

Sokak sokak gezip aşıya ikna ediyorlar

Sultanbeyli Kaymakamlığı’nın kurduğu ‘Aşı ikna ekipleri’ koronavirüs aşısı yaptırmak istemeyenlerle tek tek görüşüp aşı olmalarını sağlıyor.

Sokak sokak gezip aşıya ikna ediyorlar

 

GÖKHAN KAM İstanbul - Koronavirüs salgınına karşı başlayan aşılama çalışmalarında en büyük engel aşı karşıtlığı. Bilimsel temeli olmayan ve sosyal medyada yayılan safsatalarla beslenen bu yönelime karşı, yetkililer aşı timleri kurdu. O timlerden biri de Sultanbeyli’de sokak sokak dolaşarak aşı olmak istemeyenleri aşıya ikna ederek hastaneye götürüyor.

Sultanbeyli Kaymakamlığı’nın oluşturduğu ‘Aşı ikna ekipleri’nde kamu kurum müdürleri, sağlık çalışanları, muhtarlar, okul idarecileri, öğretmenler ve cami imamları yer alıyor.

‘Kendimi koruyorum’

Ekipler, aşı olmak istemeyen vatandaşları tek tek ziyaret ederek aşıyla ilgili bilgilendirmelerde bulunup, ikna edilen vatandaşları da hastaneye götürüyor.

Sultanbeyli İlçe Sağlık Müdürü Burak Kaya, Sultanbeyli Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Vekili Fatih Akkurt, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü İlknur Tatar Kula, Akşemsettin Mahalle Muhtarı Bahattin Gül, Orhangazi Mahalle Muhtarı Mehmet Oruç’tan oluşan aşı ikna ekibine Milliyet olarak eşlik ettik.

Aşı ikna grubuyla birlikte ilk ev ziyaretini Akşemsettin Mahallesi’nde yaşayan 65 yaşındaki Sevgi Karakuş’a gerçekleştirdik. Ekipte bulunan görevliler Karakuş’a aşıyla ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra, neden aşı olmak istemediğini, Korkup korkmadığını ve aşıla ilgili sormak istediği bir şeyin olup olmadığını sordu. Karakuş, ‘Aşı olmak istemiyorum. Aşıdan korkmuyorum. Ben kendimi koruyorum. Hem zaman da bulamıyorum” demesi üzerine görevliler, ‘kendini korusan bile bu hastalığa yakalanabilirsin. Çalışıyor musun? 5 dakikalık bir şey. Sağlık ocağında çok rahatlıkla yapabilirisin. Yaşlılarımızın çoğu yaptırdı bir sıkıntı olmadı. İstersen biz seni aşı için hastaneye götürebiliriz” diyerek ısrar etmeleri üzerine Karakuş aşı olmak için ikna edildi.

Önce fetva, sonra ikna

Ekiplerin bir sonraki durağı ise yine Akşemsettin Mahallesi’nde yaşayan Abdülselam Gazgâr’ın eviydi. Görevliler Gazâr ile daha önce konuşulduğu ancak aşı olmaya gitmediğini belirtti. Ekipte bulunan din görevlisi Gazgâr’a, aşıyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvasının olduğu ve dini açıdan bir sakıncanın olmadığı anlatı. Gazgâr’a “Neden aşı olmadın? Korkuyor musun?” diye soran görevlilere Gazgâr, “Aşıyla bir şey olmaz. Cenabı Allah kader vermiş. Nefes de sayılı. Bitti mi biter” demesi üzerine İlçe Sağlık Müdürü Burak Kaya, “Ömrümüzü uzatmak için tansiyon, şeker ilacı kullanıyoruz. Allah’ta sana bu yeteneği vermiş. İlaçlarını kullan, aşını ol ki ömrün uzasın” dedi.

Din görevlisi de, “Biz tedbirimizi alacağız taktiri Allah’a bırakacağız” ifadelerini kullandı. Mahalle muhtarı Gül, “Seni şimdi aşıya ben götürüp getirebilirim” diyerek ısrar etmesi sonucu Gazgâr, “Siz bizim için buraya kadar geldiniz. Tamam o zaman aşı olacağım” diyerek aşı yaptırmaya ikna oldu. İkna ekibi Gazgâr’ı, hastaneye götürülerek ilk doz aşı yaptırdı. Aşının ardından Gazgâr, “Bir şey olmaz dimi. Allah’ımız var o bize yeter. Sağ olsunlar bizim çalışıyorlar. Bende gelip aşımı oldum” diye konuştu.  

‘Maske takmıyorum’

İkna ekibiyle misafir olduğumuz bir sonraki ev Orhangazi Mahallesi’nde yaşayan 65 yaşındaki Cemal Orakçı’nın eviydi. Mahallenin muhtarı Mehmet Oruç, Orakçı’yla daha önce birkaç kez konuştuklarını ancak ikna olmadığını söyledi. İkna edebilmek için kapısını tekrar çaldığımız Orakçı’ya Muhtar Oruç, “Aşı olmadan hastalığı önleyemeyiz. Aşı olursak hasta olsak bile hafif atlatırız. Eskiden çocuk felci vardı. Aşı bizi bu dertten kurtardı.

Bu aşı da bizi koronadan kurtaracak” dedi. “Ben aşı olmak istemiyorum. Çünkü ne olduğu belli değil” diyen Orakçı ise, “Ben her gün haberleri izliyorum. Hangi doğru hangisi yanlış belli değil. Hiç maske takmıyorum. Korona da olmadım. Bizim evde kimse korona olmadı” ifadelerini kullanarak aşı olmaya karşı çıktı. Orakçı daha sonra muhtarın ısrarını sürdürmesi  üzerine aşı yaptırmayı kabul ederek iftardan sonra hastaneye gitmek için muhtarla randevulaştı.

‘22 saat nöbet tuttum’

Buradan sonra sıralarının gelmesine rağmen aşı olmadıklarını belirten Orakçı’nın komşuları Abbas Durakçı(55) ve Maşallah Boyat(65)’ı ikna etmeye çalıştık.

Muhtar Oruç’un, ‘Aşı olmadan toplumsal bağışlık olmaz. Neden aşı olmuyorsunuz’ sorusu üzerine Abbas Durakçı, iğneden çok korktuğunu belirterek, askerde aşı olmamak için 22 saat nöbet tuttuğunu anlattı. Maşallah Boyat da “Millet aşı olsun sonra ben de olurum. Herkes olduğu zaman ben de mecbur olacağım. Şu an aşı olmak istemiyorum” yanıtını verdi.

Yüzde 80’i buldu

Yapılan çalışmalar sonucunda Sultanbeyli’de 65 yaş üstünde bulunan 15 bin 533 vatandaşa 27 bin 462 doz koronavirüs aşısı yapıldı. Sonuçta 65 yaş üstü aşılanma oranını yüzde 80.1’e yükseldi.

Mahalleli yasa boğuldu! 64 yıl boyunca muhtarlık yaptıMalazgirt ilçesinde 1957 yılında amcasından devraldığı muhtarlık mührünü 64 yıldır taşıyan Reşit Kardan, hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet