Geri Dön

Son 15 yılın en iyi 15 romanı

Milliyet Sanat bu ayki sayısında 2000’li yıllarda yayımlanmış en iyi romanlar üzerine bir anket yaptı. Ankete aralarında yazar, yayıncı, eleştirmenlerin olduğu 45 isim katıldı

Son 15 yılın  en iyi 15 romanı

2000’li yılların ilk 15 senesini arkamızda bıraktık. Geriye dönüp baktığımızda bu yılların edebiyatına dair söylenecek o kadar fazla söz var ki... Bir kere öncesine oranla çok daha fazla edebi üretimin olduğu bir dönem 2000’li yıllar. Okur sayısında da paralel olarak bir artış var. Nicelikteki bu artışın niteliğe nasıl yansıdığı üzerine yapılan tartışmalar da yine bu yıllar içinde sık sık gündeme gelen bir başka konu.

Biz de son 15 yılın edebiyatına romanlar üzerinden bakalım istedik ve Milliyet Sanat olarak bir anket yaptık. Edebiyat dünyasından çeşitli yazar, editör, eleştirmen, çevirmen, akademisyen ve kitap kapağı tasarımcılarına 2000’li yıllarda yayımlanmış en iyi beş romanı sorduk. 45 isimden aldığımız beş kitaplık listeler sonucunda en çok oyu alan ilk 15 kitabı sizlerle paylaşıyoruz. Alfabetik sıralamayı esas alarak paylaştığımız son 15 yılın en iyi 15 romanı şöyle:

“Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Hikâyesi” - Ayfer Tunç, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” - Barış Bıçakçı, “Cüce” - Leylâ Erbil, “Daha” - Hakan Günday, “Dünya Ağrısı” - Ayfer Tunç”, “Haw” - Kemal Varol, “Kalan” - Leylâ Erbil, “Kar” - Orhan Pamuk, “Köpekler İçin Gece Müziği” - Faruk Duman, “Masumiyet Müzesi” - Orhan Pamuk, “Son Adım” - Ayhan Geçgin, “Suskunlar” - İhsan Oktay Anar, “Şairin Romanı” - Murathan Mungan, “Tol” - Murat Uyurkulak, “Uykuların Doğusu” - Hasan Ali Toptaş.

Katkıda bulunanlar:
Barbaros Altuğ, Zeynep Heyzen Ateş, Suat Aysu, Emre Ayvaz, Deniz Yüce Başarır, Hakan Bıçakçı, Tuncay Birkan, Tanıl Bora, Gaye Boralıoğlu, Ali Bulunmaz, Asuman Büke-Kafaoğlu, Çağlayan Çevik, Ali Çolak, İbrahim Dizman, Faruk Duman, Yankı Enki, Armağan Ekici, Füsun Turcan Elmasoğlu, Cem Erciyes, Mahir Ünsal Eriş,Tuğba Eriş, Haydar Ergülen, Mehmet Erte, Nüket Esen, Süreyyya Evren, Handan İnci, Şebnem İşigüzel, Semih Gümüş, Elif Key, Utku Lomlu, Alberto Manguel, Sevin Okyay, Sibel Oral, Hande Öğüt, Can Öz, Algan Sezgintüredi, Müge Gürsoy Sökmen, Amy Marie Spangler, Seray Şahiner, Yunus Emre Tozal, Ceyhan Usanmaz, Erol Üyepazarcı, Gündüz Vassaf, Fatma Yılmaz
ve İhsan Yılmaz. (İsimler görüş
alınanların soyadlarına göre
alfabetik sıraya dizilmiştir.)

25 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni25 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber