Gündem Son 50 yılda 36 göl kurudu

Son 50 yılda 36 göl kurudu

03.02.2013 - 02:30 | Son Güncellenme:

Antalya Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu’nun, Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle 7 ilde yaptığı araştırmaya göre, son 50 yılda 36 göl tamamen kururken, 14 göl ise hızla kuruma tehlikesiyle karşı karşıya

Son 50 yılda 36 göl kurudu

Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu, dün Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle kurumuş ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan göllerle ilgili yaptığı araştırmayı yayınladı. Göller Bölgesi’nde Isparta, Burdur ve Antalya ile çevre iller Konya, Mersin, Hatay ve Afyonkarahisar olmak üzere toplam 7 ile yönelik araştırmada, son 50 yıl içinde 36 gölün tamamen kuruduğu, 14 gölün de kuraklık tehlikesi altında olduğu belirtildi. Platformun raporuna, bu yıl biri tamamen kurumuş olan Antalya’da Nohut Gölü ile biri de kuruma tehlikesi yaşayan Burdur’da Gölhisar Gölü’nün eklendiği kaydedildi.

Kuruyan göller
Türkiye’nin çevre ve su kaynaklarını korumadaki zayıflığını ortaya çıkaran araştırmanın raporuna göre susuz göl ve sazlıklar şöyle:
- ANTALYA: Karagöl, Girdev, Müren, Küçük, Manay, Sarıgöl, Gölcük, Genceli, Keklicek ve Nohut Gölü, Karadayı ve Boğazak Sazlıkları.
- BURDUR: Kestel, Yazır, Akgöl, Mamak, Kurugöl, Beylerli, Karaevli, Heybeli, Pınarbaşı, Genceli ve Karadayı sazlıkları.
- ISPARTA: Alparslan Gölü.
- KONYA: Suğla, Arapçayırı, Çumra Ovası, Güvenç, Yarma Bataklığı, Hotamış Sazlıkları, Samsam, Akşehir Gölü, Karapınar Ovası ve Ereğli Sazlıkları.
- Mersin: Aynaz Bataklığı ve Regma bataklığı.
- HATAY: Amik Gölü.

Risk altındaki göller
Rapora göre, Antalya’da Yamansaz Gölü’nün ve Çakal Gölü’nün yarısı susuz. Burdur Gölü’nün dikkuyrukları ve suları tehlikede. Karataş Gölü’nün suları çekiliyor ve balıklar için tehlike var. Gölhisar Gölü hızla kurutuluyor. Acı Göl’de tuz stepleri tehlikede. Salda Gölü’nün kumları ve berraklığı artık kayboluyor. Yarışlı Gölü de hızla kuruyan göller arasında yer alıyor. Isparta’da Eğirdir Gölü’nün kerevitleri ve varlığı tehlike geçirirken, Milli Park içindeki Kovada Gölü eğer böyle devam ederse birkaç yıla kadar kuruyacak. Konya’da Beyşehir Gölü’nun suları çekiliyor. Tuz Gölü hızla kuruyor. Afyonkarahisar’ın İscehisar Gölü mermer atıkları nedeniyle büyük risk altında bulunuyor.
Dünyanın artık suya hasret günlere doğru yol aldığı belirtilen raporda, Türkiye’nin 1993 yılında taraf olduğu Ramsar Sözleşmesi hatırlatılarak, Göller Yöresi ve ülkemizin diğer bölgelerinde sorunlarla boğuşan göllerimize çözüm bulanması gerektiğine dikkat çekildi.