Geri Dön
GündemSon dakika haber: Bakan Koca duyurdu! Bugün başlıyor

Son dakika haber: Bakan Koca duyurdu! Bugün başlıyor

Gelen son dakika haberine göre; Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesi sürüyor. Aşılamanın hız kesmeden devam ettiği günlerde Bakan Koca Bilim Kurulu'nda kritik bilgileri paylaşmıştı. Koca, sosyal medyadan yaptığı son paylaşımda 'İlk gün' diyerek çağrıda bulundu.

Son dakika haber: Bakan Koca duyurdu! Bugün başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Gençler, aşılanıp hayata karışalım. Randevularda yaş sınırı 18’e indi. İlk gün yarın!'(bugün) ifadelerini kullandı.

18 yaşından gün almış herkes aşı randevusu alabilecek

Önceki gün Bilim Kurulu toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, yeni yaş gruplarına aşı sırasının ne zaman geleceği ve aşılamanın kaç yaşa kadar düşürüleceği yönündeki bir soruya şu yanıtı verdi:

"Biz, özellikle şu dönemde hızla 18 yaş ve üzeri olan vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Bunu ne kadar erken dönemde yapabilirsek, toplumsal bağışıklığı o kadar erken dönemde sağlamış olabileceğimizi ve ülkeye giriş ihtimali olan mutasyonlara karşı da erken dönemde tedbir anlamında bir çözüm olacağına inanıyoruz. O nedenle şu an 25 yaşa kadar biliyorsunuz inmiş oldu, 25 yaş ve üzeri. Bugünden söyleyebilirim, cuma günü itibarıyla 18 yaşından gün almış bütün vatandaşlarımızı tanımlamış olacağız. Yani cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkes randevu alabilir olacak. Bizim hedefimiz, özellikle 18 yaş üstü aşılanabilir olma durumu olan, yani hastalığı geçirenleri düşürdüğümüzde nüfusun en az yüzde 70'inin, 55 milyona yakın vatandaşımızın Kurban Bayramı'na kadar en az bir doz aşılanmış olmasını sağlamak istiyoruz."

Vatandaşlardan bu süreçte hassasiyet göstererek erken dönemde aşılarını olmalarını isteyen Koca, yazın daha rahat olabilmek, bayramı bayram gibi geçirebilmek için herkesin aşılarını erken dönemde olma gayreti içinde olması gerektiğini söyledi.

Otomobiline çarpan kamyoneti durdurmak isteyen sürücü yaralandıMersin'in Tarsus ilçesinde park halindeki otomobiline çarpan kamyoneti durdurmak isteyen kişinin yaralanması güvenlik kamerasınca kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet