Geri Dön
GündemSon dakika... Bakan Turhan açıkladı: Saat 10.00 itibarıyla...

Son dakika... Bakan Turhan açıkladı: Saat 10.00 itibarıyla...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, CNN TÜRK'te 'Hakan Çelik ile Hafta Sonu' programında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Turhan, Atatürk Havalimanı'nın taşınmasına ilişkin, "Dünya havacılık tarihinin en büyük taşınmasını gerçekleştirdik diyebiliriz. Saat 10.00 itibarıyla yüzde 97 oranında tamamlandı" dedi. Bakan Turhan, "Sabiha Gökçen'deki yeni pisti 2020'nin haziran ayında açacağız. Ankara Esenboğa'daki yeni pistin taksi yolunu yapıyoruz. Onu da 2020 yılında tamamlayacağız" ifadelerine yer verdi.

Son dakika... Bakan Turhan açıkladı: Saat 10.00 itibarıyla...

Bakan Turhan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Dünya havacılık tarihinin en büyük taşınmasını gerçekleştirdik. Saat 10:00 itibarıyla yüzde 97 taşınma işlemleri gerçekleştirildi. 29 Ekim 2018'de başlamıştı.

"PLANLANANDAN KISA SÜREDE BİTTİ"

Atatürk Havalimanı'ndaki operasyonların sonlandığını tamamen İstanbul Havalimanı'na nakledilmesi esnasında uçuş koridorlarının birbirini etkilemesi sebebiyle böyle bir taşınma programı oldu. 29 Ekim'den beri yeni havalimanında yolcu trafiğimiz vardı. Bu hafta içinde topyekün taşınma hadisesini 45 saat planlamıştık, 29 saatte bitirdik.

Sadece havalimanı değil, gümrük de taşındı. Bu havalimanında sadece hava taşımacılığı yapan birimler yok. Teknik, mali, muhasebe birimleri var. Bizim Atatürk Havalimanı'nda belirli bir süre kargo uçuşlarımız devam edecek.

"ATIL DURUMDAKİ BÖLGEYİ ISLAH ETTİK"

İstanbul'daki yeni havalimanı inşaatımızın başlangıcından tamamlayıncaya kadar teknik konularıyla ilgili birçok eleştiri oldu. Dış kaynaklı yurtiçinde seslendirenler tarafından ağırlıklı oldu. Bu eleştirileri devamlı aldık. Gocunmadık... Biz ne yapmamız gerektiğini nasıl yapmamız gerektiği ve niçin böyle bir havalimanına ihtiyaç duyulduğunun bilinciyle hareket ettik. Örselenmiş bir zemindi, madencilik faaliyetleri yapılmıştı. Kömür, kum çıkarılmış, madencilik faaliyetleri olan bir bölgeydi. Biz burayı atıl durumdaki bölgeyi ıslah ettik. İleri teknik ve teknolojiler kullanarak zemin ıslahı yapıldı. Zeminle ilgili bilimsel kurallar ışığında bir havalimanı yapısını taşıyacak şartlarda ıslah edildiği, dolgu teknikleri kullanılarak şimdiki haline getirildi.

42 ayda bitirildi. Havalimanının yapıldığı arazi şartları itibariyle çok yüksek performansla yapımcı firma, her türlü iş programının uygulanması esnasındaki ekip ekipman geceli gündüzlü çalışarak bu hale geldi. Yap-İşlet-Devret olması da önemli bir noktadır. Trafik kulesi ödül almış bir projedir.

İSTANBUL HAVALİMANINA ULAŞIM

Ulaşım dendiğinde ulaşımda insanların gitmek istedikleri yere istediği ve beklediği zamanda varabilme imkanını bulabilmeleridir. Büyükşehirlerimizde, trafik bakımından, yoğun bölgelerde bazen insanlarımız böyle durumlara uğrarlar. Seyahat edecekleri zamanda trafik varsa istedikleri zamanda gidemezler. İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı'na göre ulaşım yollarının yeterli kapasitede olması. Mesafe uzak gelebilir. Küçükçekmece, Zeytinburnu, Bakırköy'e göre uzak olabilir ama uzaklık ulaşım bakımından zorluk getirmiyor. Hasdal Kavşağı Havalimanı arası 3 şeride çevrildi. Batıdan gelen Çatalca Yassıören 2x3 şeritli. Bu bölgede karayolu trafiği bakımından önümüzdeki 20 yılda sıkıntı beklemiyorum.

Son dakika... Bakan Turhan açıkladı: Saat 10.00 itibarıyla...

"METRO HATTI 2020 YILINDA ULAŞACAK"

Gecikme yok. 2020'nin ilk yarısında Gayrettepe Havalimanı arasındaki metroyu hizmete alacağız. Hazirana gelmeden bitecek. 32 kilometre uzunluğunda bir metro hattı. Seyahat süresi yarım saatten az olacak. İşletim hızımız 80 kilometre olacak. Hattımız 120 kilometreye imkan veriyor. 6 istasyon var. Ortalama 80 kilometreyi getirdiğimizde yarım saatten az oluyor. Gayrettepe istasyonu toplu taşıma sistemleri için bir merkezdir. Çünkü İstanbul'un Taksim'den hatta Yenikapı'dan Hacıosman, Sarıyer'e giden burasıdır, Kabataş'tan gelenin kesiştiği yer burasıdır. Metrobüsün kesiştiği yer burasıdır. Bu bakımdan önemli bir merkezdir. Önemli bir duraktır Gayrettepe istasyonu.

"BÜTÇEYİ ŞİRKETLER KENDİSİ KARŞILADI"

Rakam elimize gelmedi. Her kurum kendi bedelini kendi karşılar. Hava taşımacılığı yapan şirketler var; THY, Onur, Atlas gibi... Yer hizmetleri yapanlar var; Çelebi gibi... İçeride birçok firma var. Herkes kendisi halletti.

"GECİKME VE RÖTAR SORUNU KALMAYACAK"

İstanbul Havalimanı'nın fiziki şartlarından dolayı olmayacak. Atatürk Havalimanı'na göre çok daha büyük kapasiteye sahip. Eski havalimanınmızda saatlik iniş kalkış kapasite 70'si. Burada 3. pist açılmadığı halde 80. Açılınca buradaki kapasite 120'ye çıkacak.

YENİ PİST MART 2020'DE AÇILACAK

Yeni pisti gelecek yıl bugünlerde açacağız. 2020'nın mart ayı olarak düşünülüyor.

Yeni havalimanından faydalanacak yolcular için evi ile uçağa biniş arasındaki sürede yolcularımız bilgilendirilecek. Havalimanı işletmecisi tarafından bilgilendirilecek. Taksim'de oturuyorsunuz. Uçak saatiniz, ne zaman yola çıkmalısınız bilgilendirilecek.

HAVALİMANINA ULAŞIM ALTERNATİFLERİ

Havaist ulaşımı var. İstanbul'dan 20 noktada havalimanına servis yapacak. 2300 adet gidiş geliş yapacak. 90 bin kişiyi günde taşıyacak. Ayrıca İETT otobüsleri de İstanbul'un belirli merkezlerinden 24 saat hizmet verecek. Burada tabii havalimanında taksi hizmetleri de disiplinize edildi.

"ŞÖFÖRLER ROTAYI GÖSTEREREK YOLA ÇIKACAK"

İstanbul Havalimanında görev yapacak taksiler. Şu anda 660. sonrasında artırılacak ve 1000 üzerine çıkabilecek. Buradaki taksiyi kullanacak sürücülerin İngilizce bilme şartı getirdi, İGA. İGA bunu denetliyor. Turistle sorun sıkıntı olmayacak. Havalimanı bundan sonra Türkiye'nin, Türk insanının dünyadaki en önemli vitrin noktalarından biri olacak. İlk temaslardan biri taksi sürücüleri olacak. Yabancı yerli yolculara karşı nezaketli olması lazım. Bu araçların içinde özel konulmuş ekranlarla sürü nereye gideceğini, yolcu nereye gideceğini söylediğinde sürücü kendisine tercih sunacak,yol konusunda. Taksicilerle yaşanan sorunlardan biri bu dolandırma işi. Bu önemli sürücünün istediği güzergahta... Sürücü isterse aracın plakasını, sürücüyü öğrenme şansı olacak. Kredi kartı ile ödeme imkanı olacak.

"ANKARA'YA YHT İLE GİDERİM"

Ankara'ya YHT ile gitmeyi tercih ederim. Saatinde geliyor. Sizi istediğiniz saatte bırakıyor. Ankara garla İstanbul arası 4,5 saat.

İSTANBUL HAVALİMANI TAKSİ YOLU

Taksi yolu uzunluğu Atatürk Havalimanı'na göre uzundur. Ama orada uçaklar kuyruğa giriyor. Yine aynı zamanda olunucak. Sizin bir araçla şehir içinde yola çıktığınız nokta ile varacağınız ortalama hızınız 20 km ise burayı 1 saatte geçiyorsunuz. 40 kilometre ise 80 kiloemte hızla giderseniz 4'te bir zamanda giderseniz. Yol uzun olsa da süre kısa olur.

İSTANBUL HAVALİMANI OTOPARKI

Otopark kapasitemiz 45 bin araçlık kapasite. Otoparkta yer bulamama sorunu yok denecek kadar az. Saatlik 19.75 TL, günlük otopark ücreti 63 TL.

"SABİHA GÖKÇEN'E 2. PİST HAZİRAN 2020'DE AÇILACAK"

Sabiha Gökçen'deki yeni pisti 2020'nin haziran ayında açacağız. Ankara Esenboğa'daki yeni pistin taksi yolunu yapıyoruz. Onu da 2020 yılında tamamlayacağız.

Esenboğa iç hatlarda en yoğun kullanılan havalimanı. Aktarma noktası olarak da kullanılıyor. Uçuş sayısının artırılması o bölgedeki yolcu sayısına talebine bağlı. Yolcu talebi iş, turizm amaçlı oluşuyor. Başkentimiz ekonomik ve turizm açısından sağlık, fuarcılık turizmi önemli potansiyellerden biri. Anadolu'nun değişik tarihi bölgeleri var. Ulaşımı mesela Konya, Eskişehir'i hızlı trenle bağladık.

"YÜKSEK HIZLI TRENLERİMİZ DİJİTAL OLARAK DENETLENİR"

Hızlı tren işletmeciliği, havayolu işletmeciliği kadar sıkı denetlenen bir sistemdir. Kuralları çok sıkıdır. Hızlı trenin aracı ileri teknolojik bir araçtır. Proje kriterleri çok daha yüksek standartlardadır. Güzergahımızı iyi denetleyip, iyi kontrol edersek, bu çok önemli bir konu bir hızlı tren kazası geçirdik. Biz ETS, haberleşme sistemimizin tamamıyla hazır olması lazım. Gerek araçlar üzerindeki algılayıcılar, gerekse yol üzerindeki ETS araçla devamlı haberleşme yolunda devamlı kendisine bilgi aktarılan sistemdir. En güvenlisi havayolu sonrası hızlı trendir.

"ALAÇATI HAVALİMANI 2021'DE AÇILACAK"

Alaçatı havalimanımız Yap-İşlet-Devret ile yapılıyor. 2021'de açılacak. Daha çok turizm amaçlı. Turizm kapasitesi yüksek bir bölge. Turizme hizmet edecek. Kaş, Batı Antalya Havalimanı... Yer tespiti ile ilgili etütler tamamlandı. Yer tespiti çok önemli. Mali, meteoroloji kriterleri var. Antalya yaz aylarında yetmiyor. Oraya yeni havalimanı gelecek. Bitirme tarihini şimdiden söylemek doğru değil ama bunu da Yap-İşlet-Devlet ile yapmayı hedefliyoruz. Kendisini yaptıracak bir projedir. Burası ticari amaçlı bir havalimanı olarak görüyoruz. Kars, Muş, Bingöl gibi kamu hizmeti değil.

"YABANCI HAVAYOLLARINA DAHA ÇOK UÇUŞ VERİLECEK"

Bizim Atatürk Havalimanı'na dost ülkelerimiz vardı. Uçuş isteyip de veremediğimiz. Yeni havalimanının yapılmasının önemli gerekçelerinden biri de buydu. Kapasitemiz doluydu, veremiyorduk. Yeni havalimanı ile bu sorunlar çözülmüş oldu. Ülke ekonomisine ve turizmine önemli katkı sağlamış oldu. Havayolunda, 5 yıl içinde yüzde 20 artış yaşanacak. Yurtdışı ve yurtiçi uçuşlar ayrı. İç hatlarda bilet fiyatı tavanını biz belirliyoruz. Belirli bir limitin üzerine çıkamıyor. Rekabet açısından kendileri ticari pazarlama tekniklerini kullanıyor. Son fiyatın tavanını biz belirliyoruz. Dış hatlarda ise daha fazla yerli yabancı havayolu şirketinin direkt uçuş yapması, ulaşım maliyeti avantajı getirecek. Aktarma havayolu kullanan insanlar yüksek maliyetle ulaşım hizmeti alıyor.

BOEING 737 MAX'LER

Uçuş güvenliği olmayan uçakların hava sahamızdan da geçmesine izin vermiyoruz. Boeing firması gerekli açıklamayı yaptı. Programlama hatası olduğunu kabul etti. Her türlü tedbirleri alıp uçuş testleri yapıldıktan sonra, kabul edildikten sonra o şekilde biz de kabul ederiz.

ATATÜRK HAVALİMANI NE OLACAK?

Atatürk Havalimanı, park ve fuar alanı olacak. Plan ve projelendirmesi Çevre Bakanlığımız tarafından yürütülüyor. Bizim alanımız eğitim merkezi olarak kullanılacak. Yeni havalimanında hangarlar yapılana kadar 1- 1,5 yıl kargo uçuşları ve özel uçuşlar için kullanılacak. Sivil havacılık için yolcu uçuşları için olmasa bile burada Teknofest fuarını burada yapacağız. Havacılık konusunda öne çıkaracak olan bir fuar olacak bunun için en uygun yer burası. genel havacılık hizmetleri için burada bir pisti tutacağız. 5G de 2020'de başlayacak.

İSTANBUL HAVALİMANI'NDAN YENİ GÖRÜNTÜLER

Son dakika... Bakan Turhan açıkladı: Saat 10.00 itibarıyla...

Son dakika... Bakan Turhan açıkladı: Saat 10.00 itibarıyla...

Son dakika... Bakan Turhan açıkladı: Saat 10.00 itibarıyla...

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bakan Koca: “50 bin metrekare büyüklüğünde olan Aşı Ar-Ge Üretim Merkezimizin projesini bitirdik”Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum. Özellikle proje çalışmalarını tamamladığımız 50 bin metrekare büyüklüğünde olan Aşı Ar-Ge Üretim Merkezimizin projesini bitirdik, önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler