Gündem Son dakika... Batan gemide kaybolan 6 kişiden 1'inin cansız bedenine ulaşıldı

Son dakika... Batan gemide kaybolan 6 kişiden 1'inin cansız bedenine ulaşıldı

17.02.2024 - 14:58 | Son Güncellenme:

Marmara Denizi'nde batan gemide kaybolan 6 kişiden 1'inin cansız bedenine ulaşıldı. Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırılan cenazenin, aşçı Zeynep Kılınç’a (33) ait olduğu belirlendi.

Marmara Denizi açıklarında seyir halindeyken Karacabey ilçesinin 4 mil açığında, İmralı Adası'nın güneybatısında batan 'BATUHAN A' isimli gemiye ve 6 mürettebata ulaşmak için planlanan dalış, arama çalışmalarının 3'üncü gününde, saat 10.30’da gerçekleştirildi. Deniz Kuvvetleri personeli, denizin 51 metre derinliğinde tespit edilip görüntülenen gemiye, Karadeniz açıklarından bölgeye gelen arama-kurtarma gemisi TCG AKIN'a kurulan asansörle denize inerek daldı.

Haberin Devamı

Kriz merkezinin kurulduğu ve çalışmaların koordinasyonunun sağlandığı Karacabey ilçesi Kurşunlu Mahallesi sahiline 7 kilometre mesafede gerçekleştirilen dalış, kamerayla da kayıt altına alındı.

Son dakika... Batan gemide kaybolan 6 kişiden 1inin cansız bedenine ulaşıldı

56 SAAT SONRA BULUNAN CENAZE ADLİ TIPA GÖNDERİLDİ

Marmara Denizi açıklarında seyir halindeyken 15 Şubat saat 06.32'de acil durum sinyali alınıp Karacabey ilçesinin 4 mil açığında, İmralı Adası'nın güneybatısında battığı tespit edilen 'BATUHAN A' isimli geminin kayıp 6 mürettebatından 1’inin cenazesine bugün saat 14.30 sıralarında ulaşıldı.

Son dakika... Batan gemide kaybolan 6 kişiden 1inin cansız bedenine ulaşıldı

TCG AKIN’dan dalış gerçekleştiren Deniz Kuvvetleri personelinin olaydan 56 sonra batık gemi enkazında bularak su yüzeyine çıkardığı cenaze, Kıyı Emniyeti ekipleri tarafından Karacabey ilçesi Kurşunlu Mahallesi’ndeki limana getirildi. Kayıp mürettebatın cansız bedeni cenaze aracıyla otopsi yapılmak üzere Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’na götürüldü.

Haberin Devamı

Son dakika... Batan gemide kaybolan 6 kişiden 1inin cansız bedenine ulaşıldı

(Zeynep Kılınç)

CENAZENİN AŞÇI ZEYNEP KILINÇ’A AİT OLDUĞU ÖĞRENİLDİ

'BATUHAN A' isimli geminin enkazından olaydan 56 saat sonra çıkarılarak, Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırılan cenazenin, aşçı Zeynep Kılınç’a (33) ait olduğu belirlendi.

ADANA'DA TOPRAĞA VERİLECEK

Marmara Denizi açıklarında seyir halindeyken 15 Şubat saat 06.32'de acil durum sinyali alınıp Karacabey ilçesinin 4 mil açığında, İmralı Adası'nın güney batısında battığı tespit edilen geminin enkazından mürettebat Zeynep Kılınç'ın (33) cenezesi çıkarıldı. BATUHAN adlı gemiden, batıştan 56 saat sonra çıkarılan Kılınç'ın cenazesi Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Gemide aşçı olan Zeynep Kılınç’ın cenazesi otopsi işlemlerinin ardından yakınlarına teslim edilecek. Uçakla İstanbul’a oradan da Adana’ya gönderilecek olan cenaze Karataş ilçesi Adalı Köyü’nde toprağa verilecek.

3 YILDIR GEMİLERDE ÇALIŞIYORMUŞ

Evlenip boşandığı ve çocuğu olmadığı öğrenilen Kılınç’ın, 3 yıldır gemilerde çalıştığı belirtildi. Aşçılığın yanı sıra gemideki birçok işe de yardım ettiği öğrenilen Kılınç’tan geriye gemi güvertesinde zımpara yaptığı görüntüler kaldı.

Son dakika... Batan gemide kaybolan 6 kişiden 1inin cansız bedenine ulaşıldı

 GEMİDEN PAYLAŞILAN SON GÖRÜNTÜLERLE İLGİLİ VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Haberin Devamı

Öte yandan batan gemide yağcı olarak bulunan Hüseyin Tutuk isimli gemicinin eşine gönderdiği ve geminin batma anlarının yer aldığı görüntülerle ilgili Bursa Valiliği’nden açıklama geldi. '5'inci, 6'ncı elbisem bu gece saat 01.00'den bu yana. Allah'ım sen yardım et ya Rabb'im. 6 saattir aynı yerdeyiz. Gemi batıyor. Ya Rabb'im gemi batıyor' diyen Tutuk'un paylaştığı görüntülerde işaret edilen saatin, ilk yardım sinyalinin geldiği saatle örtüşmediği ve saat 06.28'e kadar yardım çağrısından bulunulmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İçerisinde 6 personel bulunan 'Batuhan A' isimli ticari geminin Marmara Adası Badalan Limanı'ndan yaklaşık 1250 ton mermer tozu yükü ile 14 Şubat 2024 saat 20.30'da çıkış yaparak Gemlik Limanı'na intikali esnasında planlı rotasında ilerlerken yaklaşık saat 01.30 sularında rotasını önce kuzeye daha sonra güneye doğru çevirdiği ve devamında da saat 06.28'de Türk Radyo'ya yardım çağrısında bulunduğu tespit edilmiştir. Bu yardım çağrısı alınana kadar geçen süre zarfında 'Batuhan A' isimli ticari gemiden herhangi bir tehlike ve yardım çağrısında bulunulmamıştır. Müteakiben Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından saat 06.32'de EPIRB sinyali alınması üzerine bölgeye en yakın konuş yerinde bulunan Sahil Güvenlik unsuru olan TCSG 313 saat 06.50'de avara ederek olay yerine intikale geçmiştir. TCSG 313 tarafından EPIRB sinyalinin geldiği noktaya saat 07.30'da varılmış olup bahse konu mevkisinde icra edilen su üstü yüzey araması sonucu herhangi bir yüzer unsur veya 'Batuhan A' isimli ticari gemiye rastlanmamış olup ivedilikle tespit ve teşhis faaliyetlerine devam ederek diğer Sahil Güvenlik unsurlarının bölgeye sevk edilmesi sağlanmıştır."

Son dakika... Batan gemide kaybolan 6 kişiden 1inin cansız bedenine ulaşıldı

EŞİNE SAAT 06.09’DA MESAJ YAZMIŞ, 06.19'DA GÖRÜNTÜYÜ PAYLAŞMIŞ

Hüseyin Tutuk'un mesaj ve video paylaşımında bulunduğu belirtilen açıklamada, "Ticari geminin içinde bulunan 6 personelden biri olan Hüseyin Tutuk'un eşi ile saat 06.09'da internet üzerinden içinde bulundukları durum hakkında mesaj yazdığı ve saat 06.19'da video paylaşımında bulunduğu ancak geminin seyrüsefer bilgilerinin örtüşmediği tespit edilmiştir. Bahse konu gemiden ilk yardım talebinin ve geminin battığına dair ilk bilginin saat 06.28'de Türk Radyo'ya iletildiği müteakiben de saat 06.32'de EPIRB sinyalinin geldiği tespit edilerek en yakın konuş yerinde bulunan Sahil Güvenlik unsuru olan TCSG 313 saat 06.50'de EPIRB sinyalinin geldiği bölgeye derhal intikale başlamıştır. Bu süre zarfından itibaren gemi mürettebatına ulaşmak üzere arama kurtarma faaliyetlerine aralıksız olarak devam edilmekte olup tüm imkan/kabiliyetler seferber edilmektedir" denildi. 

Haberin Devamı

Son dakika... Batan gemide kaybolan 6 kişiden 1inin cansız bedenine ulaşıldı

GEMİNİN BATMA NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

1300 ton yük kapasiteli ticari geminin, 1250 tonluk normal yükle seyir halindeyken batmasının nedeni de araştırılıyor. Gemide taşınan mermer tozunun üzerinin kapatıldığı brandanın sabitlenmediği ve fırtına nedeniyle bir kısmının havalanarak yükün üzerine deniz suyunu taşıdığı, aynı zamanda yağışın, üzeri açılan mermer tozuna direkt temasıyla, yükün artan ağırlığının geminin dengesini bozduğu belirtiliyor. Böylece ağırlığı artarak dengesi bozulan geminin, yan yatıp su almaya başlayarak battığı ihtimali üzerinde duruluyor. 

Haberin Devamı
1/20

2/20

3/20

4/20

5/20

6/20

7/20

8/20

9/20

10/20

11/20

12/20

13/20

14/20

15/20

16/20

17/20

18/20

19/20

20/20