Geri Dön
GündemSon dakika: El Bab bugün IŞİD'den alındı! Ve sıra o bölgede

Son dakika: El Bab bugün IŞİD'den alındı! Ve sıra o bölgede

Türk özel kuvvetleri ve ÖSO tarafından haftalardır kuşatma altında tutulan ilçenin merkezi, bugün IŞİD'den alındı. Sınır ötesi Fırat Kalkanı Harekâtı'nda terör örgütüne en ölümcül darbe az önce vuruldu, ajanslar gelişmeyi son dakika olarak duyurdu. IŞİD teröristleri ilçe sınırlarından doğuya doğru kaçıyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık az önce yaptığı açıklamada El Bab'ın tamamına yakınının kontrol altında olduğunu söyledi, ÖSO üyeleri ise toprağı öpüp şükür secdesine vardı.

Son dakika: El Bab bugün IŞİD'den alındı! Ve sıra o bölgede

Türkiye'nin 24 Ağustos'ta terör örgütü IŞİD'e karşı başlattığı sınır ötesi Fırat Kalkanı Harekâtı'nda en kritik adım atıldı, Suriye'nin kuzeyindeki El Bab ilçe merkezi ele geçirildi. Yoğun sokak çatışmalarına sahne olan ilçe merkezinde elindeki noktaları bir bir kaybeden terör örgütü, bugün kendisi için hayati önemdeki El Bab'da teslim bayrağını çekti. Anadolu Ajansı, kentin içinde kutlama yapan Suriyeli muhaliflerin fotoğraflarını geçti. Bazı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları, toprağı öperek şükür secdesi yaptı.

Türk özel kuvvetleri ve ÖSO güçlerinin haftalardır kuşatma altında tuttuğu kentin düştüğünü Anadolu Ajansı son dakika olarak duyurdu. Anadolu Ajansı, halihazırda terör örgütünün döşediği mayın ve diğer bomba düzeneklerininin temizlendiğini aktarıyor.

ÖSO'nun saha komutanlarından Ahmed el-Şahabi, ''Bab kent merkezinin kontrolü şimdi muhaliflerde. Mayın ve patlayıcılardan dolayı kontrolü bir şekilde ilerliyoruz. Ama kent merkezi artık muhaliflerde'' dedi.

IŞİD teröristleri ilçe sınırlarından doğuya doğru kaçıyor.

Son dakika haberinden sonra açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, El Bab merkezinin tamamına yakınında kontrol sağlandığını söyledi.

Aralık ayı başında kuşatılan El Bab'da doğrudan saldırı yerine adım adım ilçe kuşatılarak sivillerin zarar görmesi engellendi. IŞİD'den kurtarılan siviller güvenli noktalara tahliye ediliyor.

Son dakika: El Bab bugün IŞİDden alındı Ve sıra o bölgede

DERİNLİK 35 KİLOMETREYİ BULDU

Altı ay önce başlayan sınır ötesi harekâtta kısa sürede Cerablus-Azez hattı IŞİD teröristlerinden temizlendi. Güneye doğru genişleyen operasyonda en önemli darbe bugün vurulmuş oldu. Fırat Kalkanı'yla teröristlerden temizlenen alan 1900 kilometrekareyi geçti. Harekatın derinliği Türkiye sınırından Suriye içlerine 35 kilometreye ulaştı.

BİR TEK RAKKA KALDI

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'da da 17 Ekim'den bu yana kuşatma altında tutulan terör örgütü, geçen yıl elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. Irak'ta Felluce, Libya'da Sirte gibi kentlerden temizlenen kanlı örgüt, Musul'u da kaybetmesi halinde Suriye'deki kalesi Rakka'ya sıkışacak.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI'NDAN FLAŞ EL BAB AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, El Bab'nın tamamına yakını kontrol altına alındı" dedi.


TSK destekli Özgür Suriye Ordusu, Suriye'nin kuzeyindeki El Bab'ın merkezini ele geçirdi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, " Bugün itibariyle El Bab'ın merkezine girildi ve tamamına yakını kontrol altına alındı" dedi. TSK ve ÖSO, 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Harekatı'nda Azez-Cerablus hattını terör örgütlerinden temizledikten sonra, geçen aralık ayı başında Bab'a yöneldi.TSK ve ÖSO teröristlerin direnişini kırmak için önce Bab'ın çevresini kuşatarak merkeze ilerledi. Böylelikle sivil kayıpların önüne geçilmesi amaçlandı. Fırat Kalkanı Harekatı'nda şimdiye kadar bin 900 kilometrekareden fazla alan terör örgütlerinden arındırıldı.

RAKKA OPERASYONUDA DESTEK VERİRİZ AMA...

Rakka operasyonunu da değinen Bakan Işık, operasyonun doğru unsurlarla yapılması gerektiğini ifade ederek “Rakka’nın ve diğer bölgelerin bir başka terör örgütü kullanarak DEAŞ’ten temizlenmesi değil, o bölge insanlarından oluşan, bölgedeki demografik yapıyı değiştirmeyecek unsurlarla operasyon yapılmasıdır. YPG-PYD olmazsa Rakka operasyonuna destek veririz" dedi.

Putin harekete mi geçiyor? ABD'den flaş açıklama
Bakan Dönmez açıkladı: Sanayide enerji kısıtlaması sona eriyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açtı
Fatma Girik'in vasiyeti yerine getirildi!
Galatasaray'da ayrılık! İşte yeni adresi...
Bayraktar TB2 manşette! Listeyi yayınladılar
Biden'a büyük şok! Ziyaretinden sadece birkaç saat önce oldu
G.Saray'dan ilk transfer! Anlaşma sağlandı
Ev sahibi ve kiracı herkesi ilgilendiriyor: %20 arttı, 1 ay vakit var
Şebnem hemşirenin babası bu sözlerle anlattı: Kızımı tutup attı
Oktay Kaynarca'nın yakasındaki altınlar dikkat çekti! 'Bu işler kısmet'
Tuzlaspor'dan Galatasaray'a tarihi fark: 6-2
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta