Geri Dön
GündemSon dakika... Fatma Girik hayatını kaybetti!

Son dakika... Fatma Girik hayatını kaybetti!

Gelen son dakika haberine göre; Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve yaklaşık altı ay önce tedavi için İstanbul'a gelen Türk sinemasının ünlü yıldızı Fatma Girik bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü özel hastanede Covid-19'a bağlı viral pnömoni (zatürre) tedavisi görmekteyken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. 79 yaşında vefat eden Fatma Girik'in cenaze programı belli oldu. Usta sanatçı, vasiyeti gereği, 2017'de yaşamını yitiren hayat arkadaşı Memduh Ün'ün yanına defnedilecek.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve yaklaşık altı ay önce tedavi için İstanbul'a gelen Türk sinemasının ünlü yıldızı Fatma Girik bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü özel hastanede hayatını kaybetti. Fatma Girik 79 yaşındaydı.

Fatma Girik'in ölüm haberini Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, duyurdu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Keskin, "Yeşilçam'ın ve Şişlimizin büyük değeri, ilçe başkanlığı yaptığım dönemde birlikte çalışmaktan onur duyduğum eski Şişli Belediye Başkanımız sevgili Fatma Girik'i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim" dedi. 

Son dakika... Fatma Girik hayatını kaybetti

YEĞENİ AHU TURANLI: İYİLEŞİP BODRUM'A DÖNMEK İSTİYORDU

Hastaneye gelen Girik'in yeğeni Ahu Turanlı, "Çok üzgünüz. Açıkçası ben annemi kaybettim. Ama Türkiye büyük bir değerini kaybetti. Hepimizin başı sağ olsun. 6 aydır solunum sıkıntısı başlamıştı. Maalesef bugün saat 06.00 civarında vefat etti. İki haftadır bu hastanede yatıyordu. Son 2-3 gün yoğun bakıma aldılar. Solunumunda güçlük olduğu için konuşmada da zorluk çekiyordu. Başka bir sıkıntısı yoktu" dedi. 

Son dakika... Fatma Girik hayatını kaybetti

 

CNN Türk muhabiri Sema Akbulut’un aktardığı bilgilere göre; "Fatma Girik uzun zamandır tedavi görüyordu. Tedavisinin bir kısmı Bodrum'da bir kısmı da İstanbul'da devam ediyordu. Fatma Girik ne yazık bu sabah hayatını kaybetti. Girik'in aile dostlarından Filiz Kalkavan bir açıklama yaptı. Kalkavan: 'Fatma hanım tedavisini daha iyi yapabilmek için İstanbul'daki evine gelmişti. Yaklaşık 2 hafta önce fenalaşarak özel bir hastanede yoğun bakıma alınmıştı. Bu sabaha karşı da yaşamını yitirdi. Ama biz koronavirüse yakalandığı duyduk' diye bir bilgi paylaşımı gerçekleştirdi" dedi.

HASTANEDEN AÇIKLAMA
Girik`in tedavi gördüğü hastaneden vefatıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Türk sinemasının çınarı ve değerli oyuncusu Sayın Fatma Girik, COVID-19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Liv Hospital ailesi olarak Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Fatma Girik’in ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz" denildi. 

"GÜNE ÜZÜCÜ BİR OLAYLA BAŞLADIK"
Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Simru Tuğrul, ünlü oyuncunun ölümüne ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Fatma Girik'in uzun yıllardır çeşitli nedenlerle hastanede tedavi gördüğünü hatırlatan Tuğrul, "Ne yazık ki bu sabah üzücü bir olayla güne başladık. Türk sinemasının dev çınarı değerli Fatma Gerik'i ne yazık ki bu sabaha karşı kaybettik. Sayın Fatma Girik uzun yıllardın hastanemizde çeşitli nedenlerle yatarak ve ayakta tedavi görmekteydi. En son zatürre ve solunum yetmezliğine bağlı hastanemize yatışı gerçekleştirildi. Yapılan tetkiklerde Covid- 19'a bağlık viral enfeksiyon olduğu görüldü. Yoğun bakımda takip ve tedavisine başladık. Ancak yapılan tedavilere rağmen kendisine çoklu organ yetmezliği gelişti. Bu sabaha karşı tüm müdahalelere rağmen sabah 7 civarında Hakk'ın rahmetine kavuştu" ifadelerini kullandı.

Tedavi sürecinde ünlü oyuncuyu yakından tanıma fırsatı bulduğunu söyleyen Tuğrul, "Kendisini çok everdik, hastane sürecinde şahsen tanıma fırsatı buldum. Çok değeri bir insandı pozitif, espri anlayışı müthişti. Çok seviyorduk kendisini. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz, tüm sevenlerine ve ailesine baş sağlığı diliyoruz" şeklinde konuştu.

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
Fatma Girik için yarın 10.00'da Şişli Belediyesi'nde belediye çalışanlarının katılacağı anma töreni düzenlenecek. Girik için ikinci tören ise saat 11.00'de Cemal Reşit Rey'de yapılacak.

Fatma Girik'in cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Bodrum'a gönderilecek. Usta sanatçı, vasiyeti gereği 56 yıllık hayat arkadaşı Memduh Ün'ün yanına defnedilecek.

VEFAT HABERİ SANAT DÜNYASINI YASA BOĞDU
Usta oyuncu Fatma Girik'in ölümü, ünlü isimleri yasa boğdu. CNNTÜRK yayına bağlanan ünlü isimler duygularını dile getirdi.

GENCEBAY: KAYBEDECEĞİMİZİ HİSSETMİŞTİK
CNN Türk canlı yayınında konuşan Orhan Gencebay, "Çok üzüldüm Çok büyük bir kayıptır. Son zamanlarda durumu çok hassastı, hastaydı. Türk sinemasına en büyük emekleri verenlerden birisiydi. Durumu iyi değildi. Kaybedeceğimizi hissetmiştik. Kendisini çok seviyorduk. Çok güzel anılarımız var. Harika bir insanı kaybettik. Allah rahmet eylesin." dedi.

ARSOY: ONUN KADAR RENKLİ BİR SANATÇIYA RASTLAMADIM
Sanatçı Göksel Arsoy, "O kadar üzüldüm ki anlatamam. Onun kadar renkli, onun kadar sevecen bir sanatçıya rastlamadım. Hep pozitifti. Bu haber şoke etti. Allah rahmet eylesin. Onu seven binlerce insan kalplerinde yaşatacak." ifadelerini kullandı.

HÜLYA KOÇYİĞİT: 'BİR AY KADAR ÖNCE ZİYARETE GİTMİŞTİM'
"Kendimi toparlama toparlamaya çalışıyorum konuşabilmek için. Bir ay kadar önce ziyaret etmiştim. Çok iyiydi, aklı başındaydı. Tabi yürüyemiyordu, onun için fizik tedavi görüyordu." 

CÜNEYT ARKIN: YÜREĞİM YANIYOR
"İçim yanıyor,  İnanamıyorum... Bir devir gitti. Çok zarif bir insandı. Bir mavi bakardı, bütün dünyaya mavi ederdi mavi gözleriyle. Ah Fatmacığım..."

PERİHAN SAVAŞ: ÇOK ÜZGÜNÜM
"Hepimizin başı sağolsun. Türk sineması açısından çok önemli bir oyuncuydu. Mihenk taşlarından bir tanesiydi. Yani ben kaybettik demek istemiyorum. Onlar yaptıkları işlerle zaten bizimle birlikte yaşıyorlar. Ben kendisiyle 'Namus' filminde çalıştım. Ben onu çok izlerdim film boyunca. Her rolü oynayabilen, her rolün altından mükemmellikle kalkabilen bir oyuncuydu. Gerçekten çok üzgünüm. Herkesin ablasıydı. Gerek Yeşilçam'da gerek belediye başkanlığı yaptığı dönemde. Herkesin yardımına elinden geldiğince koştu. Sağlık durumu hakkında bilgi alıyordum ama çok fazla telefonda konuşamıyorduk. Son olarak Hülya Koçyiğit ile birlikte bel ameliyatından sonra bir öğle yemeği yemiştik. Çok keyifliydi. En son görüşmemiz bu oldu. Ardından menajeriyle haberleştik. Sonra iyi olacağım merak etmeyin dedi. Bodrum'da yaşıyordu. Memduh Abi'nin ölümünden sonra Fatma'da bir takım ruhsal sorunlara neden oldu. Çünkü onların aşkı çok büyüktü.

Son dakika... Fatma Girik hayatını kaybetti

BAHAR ÖZTAN: Türkiye'nin başı sağolsun. O çok önemli bir değerdi. Şahsına münhasır, muhteşem bir insandı. Allah rahmet eylesin. Onunla birlikte çok güzel bir anımız da var. Birlikte 'Kanlı Nigar' filmini çekmiştik. Cariye kızları oynuyorduk. Hepimize kol kanat germiştir. Yeri doldurulamayacak bir insandı. Ben şimdi, sizden öğrendim gerçekten çok şok oldum. Yonca'nın bir tanesiydi zaten. Gerçekten çok büyük bir kayıp.

Son dakika... Fatma Girik hayatını kaybetti

 

"ÖLECEĞİM DİYE ÖDÜM KOPUYOR"
Ocak 2021'de Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin'e röportaj veren Fatma Girik, "Ölüm kavramıyla ilişkiniz nasıl? Ölümden korkar mısınız?" sorusuna, "Hem de çok! Öleceğim diye ödüm kopuyor. Çünkü arkamda bana ihtiyacı olan kişileri bırakmış olacağım. Mesela annemden önce ölmek istemem. Ne yapacak bensiz? Ki yaşı da çok ilerlerde. Kızım var, Ahu, benden başka kimsesi yok ama öleceğim sonuçta. Allah sıralı ölüm versin herkese" yanıtını vermişti.

SERVETİNİ AÇIKLAMIŞTI
Girik, röportajında devamında şunları söylemişti; "Memduh Bey'den bir şey kalmadı. Çocukları var, bana neden bıraksın?"diyen Girik, "Ben ondan fazla para kazanıyordum. Onun parası beni hiç ilgilendirmedi. O bana kitaplarını bıraktı. Mimar Sinan Üniversitesi Kütüphanesi'ne bağışladım. Evim orta sınıf. Bir arabam, 20 yıl önce aldığım bir küpe ve yüzüğüm var. Annem var. Bir servetimi daha açıklayayım: 17 kedim ve 5 köpeğim...." 

"ARKAMDAN KÖTÜ KONUŞMASINLAR BANA YETER"
Usta sanatçı, "Herhangi bir vasiyetiniz var mı?" sorusunu ise "Öldüğümde arkamdan kötü konuşmasınlar bana yeter! Kimsenin canını yakmadım, kimseye kötülük yapmadım, kul hakkı yemedim, kimseyi hor görmedim, kimseye şımarıklık ya da güç gösterisi yapmadım. En önem verdiğim şey bu. İyi insan olmak, dünyadaki her şeyden daha zordur. Sanatımın da hakkını verdim. Halkın sanatçısı oldum" şeklinde cevaplamıştı.

Son dakika... Fatma Girik hayatını kaybetti

SON FOTOĞRAFINI YEĞENİ PAYLAŞMIŞTI
Yeni yılı hasta yatağında karşılayan Fatma Girik'in son fotoğrafını yeğeni Ahu Turanlı sosyal medyada paylaşmıştı. Turanlı paylaşımına; "Biz 2021'i hastanede uğurluyoruz... İnşallah 2022 hepimiz için güzel ve sağlıklı günler getirir" notunu düşmüştü.

Son dakika... Fatma Girik hayatını kaybetti

FATMA GİRİK KİMDİR?
Fatma Girik 12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Türk oyuncu, eski siyasetçidir.

12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul'da doğdu. Cağaloğlu Kız Lisesi'ni bitirdi. 1957 yılında ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri'nin yaptığı Leke'ydi. Leke'yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik'in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film Memduh Ün'ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde'ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.

180'den fazla filmde rol aldı. İleriki yıllarında siyasete de atılan Fatma Girik, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato'da adlı bir programın sunuculuğunu da yapmıştır.