Geri Dön
GündemSon dakika! FETÖ'ye peş peşe operasyonlar! Çok sayıda gözaltı var

Son dakika! FETÖ'ye peş peşe operasyonlar! Çok sayıda gözaltı var

FETÖ'nün Adalet Bakanlığı'ndaki gizli yapılanması soruşturmasında 21'i görevde 30 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden 27'si gözaltına altına alındı. İstanbul merkezli 7 ilde düzenlenen eş zamanlı baskınlarda da sözde “mahrem imam” konumundaki kişilerin de aralarında bulunduğu 18 şüpheli yakalandı.

Son dakika! FETÖ'ye peş peşe operasyonlar! Çok sayıda gözaltı var

Amkara merkezli 5 ilde, FETÖ/PDY'nin 'adalet mahrem yapılanması'na yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 30 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre, FETÖ/PDY'nin 'adalet mahrem yapılanması'na yönelik yürütülen soruşturma kapsamında; 'mahrem imam'lar ile irtibatı olan, haklarında örgüt üyeliği ve iltisaklarına dair çeşitli deliller elde edilen 30 şüpheli hakkında Ankara merkezli 5 ilde gözaltı kararı verildi. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı.

İSTANBUL MERKEZLİ 7 İLDE OPERASYON

Öte yandan Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul merkezli 7 ilde düzenlenen eş zamanlı baskınlarda, sözde “mahrem imam” konumundaki kişilerin de aralarında bulunduğu 18 şüpheli yakalandı. Yakalananlar arasında aktif kamu görevlileri de bulunuyor.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturması kapsamında İstanbul başta olmak üzere Aydın, Eskişehir, Kayseri, Manisa, Mersin ve Tekirdağ’da eş zamanlı operasyon başlatıldı. İstihbari bilgiler ve geçmiş dönemde yapılan baskınlarda gözaltına alınan örgüt üyelerinin itirafları üzerinden yola çıkan polis, haklarında yakalama kararı bulunan 20 şüpheliden 18’ini yakalayarak gözaltına aldı.

Yakalananlar arasında örgütün gizli haberleşme programı Bylock kullanan FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra TSK içindeki “mahrem imam” diye tabir edilen hücre sorumluları ve aktif kamu görevlileri de bulunuyor. Soruşturma dosyasındaki detaylara göre, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde örgüt adına “mahrem yapılanma” diye tabir edilen hücre sorumlulularının, bu ortaokul ve lise öğrencilerini askeri okullara hazırladıkları ve askeri okul öğrencilerine sözde “imamlık” yaptığı anlaşılan 10 kişi belirlendi. Söz konusu hücre sorumluları hakkında yapılan geniş çaplı araştırmalarda, örgütsel iletişim modeli olan büfe ve ankesörlü aramaları üzerinden irtibat kayıtları ortaya çıkarıldı.

HÜCRE SORUMLULARI YAKALANDI

Belirlenen bu 10 şüphelinin dışında operasyon kapsamında gözaltına alınan diğer zanlıların ise örgütün özellikle İstanbul'da bölge yapılanmasında örgütsel mahiyette sorumlu düzeyde ve örgütün hiyerarşik yapılanmasında yer aldıkları kaydedilirken, aralarında FETÖ/PDY içinde gizli haberleşmede kullanılan Bylock yazışmaları tespit edildi.

Örgüt içinde faaliyet gösteren “bölge yapılanması”nda yer alan şüphelilerin, kendi adına olmayan GSM numaraları üzerinden Bylock kullandıkları ortaya çıkarıldı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 18 şahıstan 5 şahsın aktif kamu personeli olduğu ve firari 2 FETÖ üyesinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü aktarıldı.