Geri Dön
GündemSon dakika haberi... Zeytinburnu'nda bina çöktü, araçlar altında kaldı

Son dakika haberi... Zeytinburnu'nda bina çöktü, araçlar altında kaldı

Gelen son dakika haberine göre; Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nden dün geceye kadar vatandaşların oturduğu ancak gece saatlerinde kolonlardan çatlama sesi gelmesiyle vatandaşların tahliye edildiği Hilal Apartmanı bu sabah saatlerinde çöktü. İstanbul Valiliği binanın çökmesiyle ilgili açıklama yaptı. İşte haberin ayrıntıları...

Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde 5 katlı Hilal Apartmanı sabah 10.30 sıralarında çöktü. Binanın girişinde bulunan bisikletçinin gece saatlerinde kolonlardan ses duyması ve camların patlaması üzerine 19 kişi evlerini boşalttı. Çöken binanın çevresinde bulunan 4 bina da öğlen saatlerinde boşaltıldı. Çöken bina ve çevresi havadan da görüntülendi.

Sabah saatlerinde büyük bir gürültüyle yıkılan Hilal apartmanının boş olması nedeniyle olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

BAKAN KURUM'DAN ÇAĞRI: MUTLAKA BAŞVURUNUZU YAPIN

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

İstanbul Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde çöken bina nedeniyle vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Olayın ardından Bakanlık ekiplerimiz, bina çevresinde hasar tespit çalışmalarını başlatmış olup; çöken binanın çevresindeki 4 bina da tahliye edilmiştir.

Can kaybı yaşanmaması tesellimiz oldu ancak İstanbul’daki bu olay binalarımızı güçlendirmenin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Vatandaşlarımıza çağrımız, binalarınızın risk durumunun tespiti için mutlaka başvurunuzu yapın.

Bakanlık olarak kentsel dönüşümde vatandaşlarımıza kira, taşınma yardımı ve kredi desteği sağlıyoruz. Kentsel dönüşüm seferberliğine omuz veren belediyelerimizle, vatandaşlarımızla şehirlerimizi afetlere, depremlere karşı hazır hale getirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

"KIYAFETLERİMİZİ ALDIK ÇIKTIK, SABAH GELDİĞİMİZDE DE BU MANZARAYLA KARŞILAŞTIK"

Olay yerine gelen AFAD ve itfaiye ekipleri, enkazında sismik dinleme ve köpekli arama yaptı.

Çökme nedeniyle sokakta bulunan bazı araçlar hasar gördü.  Gece evlerini boşaltan bina sakinleri de yaşadıklarını anlattı. Sedat Ufak, "Gece eve geldik  saat iki gibi, kıyafetlerimizi aldık çıktık, sabah geldiğimizde de bu manzarayla karşılaştık. Binanın öndeki kolonu patlamıştı. Dün Marmara'da deprem olmuş herhalde ondan dolayı patlamış kolon. Biz de zaten pandemiden dolayı çoluk çocuk başka bir yerdeydik. Bugün boşaltacaktık ama olmadı" dedi. 6 çocuğu ile birlikte Hilal apartmanında yaşayan, Ruhiye Bulut göz yaşları içinde, "Dün gece ben babamda iftardaydım, çocuklarımın hepsi evdeydi. Kardeşim geldi o sırada, 'binanız çöküyormuş, çocuklarını al çık' dedi. Eve geldim, çocuklar zaten çıkmış dışarı. Babamın evinde kaldık. Binada hiç kimse yoktu. Dükkancı haber verdi, 'bina çatladı' dedi. Zaten 6 tane yetim çocuğum var, babamın evine gittim" diye konuştu.  

"SESİ DUYUNCA KAÇALIM DEDİM"

Mahalle sakinlerinden Kadir Yılmaz, "Dün akşam binalardan sesler geldi. Apartmandaki komşulara haber verdim. Bu yüzden binayı boşalttık. Sabah eşyamı almaya çıkıyordum. Baktım ses geliyor dedim ki 'kaçalım' Telefonumu çıkardım çekeyim diye, sonra bina yıkıldı. Tamamen boştu, yaralanan olmadı" dedi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden çökme ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Zeytinburnu Sümer Mahallesi 27/2 sokak 27 numaralı binada bugün saat 10.30'da çökme meydana geldi.

1995 yılında inşa edilen ve yapı ruhsatı bulunmayan bina, 6 daire ve 1 dükkan oluşuyordu. Binada ikamet eden Kadir Yılmaz'dan alınan bilgiye göre Gece saat 23.00 sıralarında çatlama sesleri duydukları, camlarda kırılmalar olduğu için evi tahliye ettikleri, binada kimsenin kalmadığı ve toplam 19 kişinin tahliye olduğu bilgisi verildi"

"4 BİNA BOŞALTILDI VE TESPİT ANALİZLERİNE BAŞLANDI"

"Binanın ilçe nüfus müdürlüğünden alınan adrese dayalı nüfus kayıtlarından bina sakinlerinin telefonlarına ulaşılmış, hepsi tek tek aranarak, binada kimsenin kalmadığı teyit edilmiştir. Alanda emniyet ve zabıta ekiplerimizce gerekli tedbirler alınmış, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından çöken bina etrafındaki 4 bina boşaltıldı ve tespit analizlerine başlandı. İlçe emniyet müdürlüğünce 50 Çevik Kuvvet personel 40 ve 70 zabıta personeli çevre emniyeti için görevlendirilmiştir. AKOM toplam 17 personel ve 4 araç

İBB İtfaiye 30 personel ve 10 araç, 2 arama kurtarma köpeği, UMKE 6 Personel, 1 araç, AFAD 14 personel, 3 arama kurtarma köpeği, 5 araç, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü 6 personel görevlendirildi"

Son dakika haberi... Zeytinburnunda bina çöktü, araçlar altında kaldı

TAM KAPANMA OLMASAYDI PAZAR KURULACAKTI

CNN TÜRK muhabiri Dilay Dilaver şu bilgileri aktardı:

Bu bina dün gece sahur vaktinde tahliye edilmiş. Bugün tam kapanma olmasaydı bu sokağa semt pazarı kurulacaktı. O zaman daha büyük bir felaket olabilirdi. Cihazlarla binada biri var mı diye dinleniyor. Dün gece sahur vaktinde boşaltılmıştı, büyük bir felaketten dönüldü. Bir süredir bu binadan çatırtılar geldiğini söylüyorlar. Ekipler gerekli çalışmaları gerçekleştiriyorlar.

"BÜYÜK BİR FELAKET OLABİLİRDİ"

Vatandaşlar çok gürültülü bir çökme olduğunu söylüyorlar. Etrafta araçlar vardı. Ekipler de kontrolleri yapıyorlar. Çevredeki vatandaşlar da çok korktu. Büyük bir felaket olabilirdi. Sadece saatlerle önlendi. İnsan hareketliliğinin en fazla olduğu mahallelerden biri. Bina da oldukça eski bir yapıydı.

Bina tahliye edildikten 8-10 saat sonra çöküyor. İşlek bir cadde. Çevrede çok sayıda iş yeri ve bina var. hemen aşağıda araçların bir kısmının da enkaz altında olduğunu görüyoruz. Facianın eşiğinden dönüldü. İşlemler titizlikle sürdürüldü.

"DEPREME DAYANIKSIZ BİNAYDI"

CNN TÜRK Muhabiri Fulya Öztürk, Zeytinburnu'ndaki çöken binaya ilişkin son gelişmeleri aktardı:

Daha önce boşaltılan binaydı. Bir anda çöktü, etrafta çok sayıda olduğu aracın altında kaldığı belirtildi. Depreme dayanıksız binaydı. Zeytinburnu’nda son bir yılda çok sayıda bina depreme karşı dayanıklı olmadığı için boşaltılmıştı. İçeride birisinin olup olmadığı değerlendirildi. Çok sayıda ekip bölgeye sevk edildi.

Haziran'da şoke eden görüntü! Bir anda bastırdıBursa'da'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, önlem almaya çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet