Geri Dön
GündemSon dakika: İş adamlarının kabusu oldu! Sanal kumarın da arkasından çıktılar

Son dakika: İş adamlarının kabusu oldu! Sanal kumarın da arkasından çıktılar

30 bin liralık ticari borcu 500 bin liralık Hummer'a, 200 bin liralık kumar borcunu 1 milyon 500 bin liraya çeviren Saral çetesi sanal kumarın da arkasından çıktı.

Son dakika: İş adamlarının kabusu oldu! Sanal kumarın da arkasından çıktılar

Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere güney sahillerindeki turizm beldelerinde örgütlenip "kareye alma" yöntemi olarak tabir edilen yöntemle, hedef belirledikleri iş adamlarına kumar tuzağı kurarak malına mülküne el koyan ve bir çok haraç alma olayına karıştığı tespit edilen Sarallar çetesinin geçtiğimiz hafta düzenlenen operasyonla gözaltına alınan 15 mensubu sevk edildiği mahkemece tutuklandı. 30 bin liralık ticari borcu faizlendirerek karşılığında 500 bin liralık Hummer marka cip alan çetenin, "eğleniyoruz" diyerek kumar masasına oturtup senet imzalattığı bir iş adamından 200 bin liralık borcu 1 milyon 500 bin lira olarak tahsil etmeye çalıştığı tespit edilirken, Kıbrıs'ta okuyan öğrencilerin üzerine açılan hesaplar üzerinden de sanal kumar oynattığı belirlendi.

MAĞDUR 10 İŞ ADAMI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, geçtiğimiz yıl savcılığıa başvuran bir iş adamının, başını Cem Esmer ve Mehmet Aziz Saral isimli şahısların çektiği bir çetenin, tehdit ve şantajla kendisinden haraç istediği ve kumar borcu bahanesiyle malına mülküne el koymaya çalıştığı yönünde yaptığı şikayetle başlattığı çalışmada, benzer yöntemle mağdur edilmiş inşaatçı, sanayici ve turizmci 10 iş adamını tespit etti.

YAZIN İSTANBUL, KIŞIN BODRUM'DA

Bir yıl süren çalışmalarda, yakın takibe alınan ve kış aylarında İstanbul Beylikdüzü ve Şişli’de, yazın ise Muğla Bodrum merkez olmak üzere güney sahillerinde kurduğu kumarhanelerde başta turizmci, sanayici ve inşaatçı iş adamlarını, kumar tuzağına düşürerek borçlandırıp ardından malına mülküne el koymaya çalışan çetenin yöntem ve mensupları tek tek belirlendi.

HEDEF ALINAN İŞ ADAMININ HARİCİNDEKİ OYUNCULAR ÇETE MENSUBU

Polis yaptığı çalışmada çetenin,"Kareye alma" olarak adlandırılan yöntemle, kumar masasına oturtulan iş adamı haricindeki diğer 3 oyuncunun çete üyesi olduğunu ve her 3 oyuncununda oyun içerisinde kendi aralarında paslaşıp, şike yaparak kurban olarak seçilen iş adamının üzerine oynayıp kumarı kaybettirdiğini ve ardından borç senetlerini imzalattırdığını tespit etti.

200 BİN LİRALIK BORCU 1 MİLYON 500 BİN LİRA, 150 BİN LİRALIK BORCU 1 MİLYON LİRA YAPTILAR

Çetenin mağduru olarak şikayetçi olan bir iş adamının, çete içerisindeki bir mensubundan aldığı bilgiyle savcılığa başvurarak yaptığı suç duyurusunda, çetenin kendisine hileli kumar yöntemiyle imzalattığı 200 bin liralık borç senedinin kendisinden 1 milyon 500 bin lira olarak tahsil edilmeye çalışıldığını ifade ederek şikayetçi olduğu öğrenilirken, bir başka iş adamınında aynı yöntemle oluşan 150 bin liralık borcunun çete tarafından 1 milyon lira olarak tahsil edilmeye çalışıldığı tespit edildi.

"ABİ ŞU MEKANDA TEMİZ KUMAR VAR"

Önceden tespit ettiği kurbanlarının yanına soktuğu çeteye yakın şahısların, "abi şu mekanda temiz kumar var" diyerek çetenin kumarhanelerine çektiği iş adamlarına "kareye alma" tuzağı kurduğu tespit edilen çetenin, alacak verecek tahsili olarak devreye girdiği 2 ayrı tahsilat olayından birinde ise 30 bin lira borcu olan bir galericiden var olan borcu faizlendirip bir yıl içerisinde 500 bin lira yaparak borca karşılık Hummer marka bir cip aldığı polis tarafından tespit edildi.

TAMAMI TUTUKLANDI ELE BAŞLAR ARANIYOR

Ailesi ve çoluk çocuklarıyla tehdit edilen iş adamlarından kumar tuzağı ve sözde tahsilat adı altında haraç toplayan çetenin mağdurlarından elde ettiği paralarla, Bodrum’da lüks bir restoran ve gece kulübü açıp, yat ve lüks otomobiller satın alarak Ege ve Akdeniz de mavi turlar düzenlediği de polis tarafından tespit edilirken, çeteye yönelik olarak 5 gün önce İstanbul ve Bodrum merkez olmak üzere Çorum ve Trabzon’unda aralarında bulunduğu 4 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 15 çete mensubunun tamamı dün sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine kondu.

5 SİLAH, 89 HESAP CÜZDANI, 128 BANKA KARTI

Çete ele başları Cem Esmer ve Mehmet Aziz Saral'ın yakalanması için çalışmaların devam ettiği soruşturmada, arama yapılan bir otomobil ve adreslerde 4 tabanca ve bir kaleşnikof silahla ele geçirilen 89 adet hesap cüzdanı ve 128 adet farklı kişilere ait hesap ve kredi kartlarının da incelenmesinden çetenin kullandığı başka bir yöntem tespit edildi.

HESAP VE KART SAHİPLERİ KIBRIS'TAKİ ÖĞRENCİLER ÇIKTI

Kumar tuzağı, haraç ve tahsilat alanında 6 ayrı suçu gerçekleştirdiği belirlenen çetenin, baskın yapılan mensuplarından birisinin adresinden ele geçirilen hesap cüzdanı ve banka kartlarının yapılan kimlik incelemelerinde, kart ve hesap sahiplerinin Kıbrıs'ta yüksek öğrenim gören öğrenciler olduğunu tespit eden polis, derinlemesine incelemeye aldığı kartlar ve banka hesapları üzerinden yoğun ve periyodik olarak yüksek meblağlı para transferleri yapıldığını ve bu transferlerin "sanal bet" olarak tabir edilen sanal bahis ve sanal kumar oynamada çete tarafından kullanıldığını tespit etti.

22 Haziran koronavirüs tablosu belli oldu! İşte günlük vaka sayısı...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 223 bin 238 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 143 kişinin testi pozitif çıktı, 57 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısında düne göre artış gözlemlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet