Geri Dön

Son dakika... İstanbul Valisi duyurdu! Maske ve kolonya dağıtımına başlandı

Son dakika gelen bilgilere göre; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını tedbirleri doğrultusunda 65 ve üzeri vatandaşlar için İstanbul'da maske ve kolonya dağıtımının başladığını belirten İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "İstanbul'da 1 milyon 150 bin kişiye ulaştırmaya başladık" dedi.

Son dakika... İstanbul Valisi duyurdu! Maske ve kolonya dağıtımına başlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının müşterek organizasyonu ve Milli Savunma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının katkılarıyla  içerisinde kolonya ve 5 maskeyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının  bulunduğu hediye paketleri, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ulaştırılmak üzere  hazırlandı.

Pilot bölge olarak belirlenen İstanbul'daki 1 milyon 150 bin kişiye  ulaştırılacak Cumhurbaşkanlığı paketlerinin tanıtımı, İstanbul Valisi Ali  Yerlikaya'nın katılımıyla paketleme işlemlerinin yapıldığı Gebze'deki CEVA  Lojistik Gebze 3 Operasyon Merkezinde gerçekleştirildi.

Yerlikaya, corona virüs salgınıyla topyekun mücadelenin kararlılıkla  devam ettiğini bildirdi.

Salgının yayılma ve bulaşma riskini azaltmak için 3 kural olduğunu  hatırlatan Yerlikaya, "Hepimiz ezberledik ama tekrar edelim: Bir, evde kalmak,  iki hijyene özen göstermek, üç sosyal izolasyon. Kurallara daha fazla dikkat  edeceğiz. Zorunlu olmadıkça asla ama asla evden çıkmayacağız. Biz, bu virüsü  eninde sonunda yeneceğiz." dedi.

Corona virüsle mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 65 yaş ve  üzerindeki vatandaşlara ücretsiz kolonya ve maske dağıtılacağını açıkladığını  hatırlatan Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank öncülüğünde, İçişleri,  Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıklarımız süratle organize oldu. Paketler  hazırlandı. Bu paketlerde 5 maske ve kolonya bulunuyor. Dünyada maske savaşları  yaşanırken, Türkiye sosyal devlet olmanın ne demek olduğunu bir kez daha  gösteriyor. Tüm dünyaya örnek oluyoruz. Malumlarınız, e-devlet ve PTT'ler  aracılığıyla başvuran herkese de maskeler ücretsiz olarak ulaştırılacak. Bugün  yaptığımız çalışmada, İstanbul pilot bölge olarak belirlendi. Sayın  Cumhurbaşkanımıza, İstanbullular adına şükranlarımızı arz ediyorum. Allah razı olsun."

Son dakika... İstanbul Valisi duyurdu Maske ve kolonya dağıtımına başlandı

"DAYANIŞMA RUHUYLA HAREKET EDİLDİ"

Dün itibarıyla İstanbul genelinde 65 yaş üzerinde 1 milyon 150 bin  vatandaşa paketlerin ulaştırılmaya başlandığını belirten Yerlikaya, bu süreçte  tüm sektör temsilcilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla büyük bir  dayanışma ruhuyla hareket ettiğini kaydetti.

Herkesin elini taşın altına koyduğunu ve destek olduğunu dile getiren  Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Biz Türkiye'yiz. Biz bize yeteriz. Destek verenlere, tek tek teşekkür  etmek isterim: Kolonya için gerekli hammaddeyi tedarik eden Konya Şeker, Türk  Şeker ve Mey firmalarına, ücretsiz olarak kapasitelerinin önemli bir kısmını bu  hayırlı işlerine ayıran EVYAP, Eyüp Sabri Tuncer, PE RE JA, Eczacıbaşı, Marmara,  Rebul, Deva ve Eser'e, maske teminindeki katkıları için Türkiye İhracatçılar  Meclisi, İstanbul Ticaret Odası, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, LC Waikiki  ve Çalık Holding'e, paketleme ve lojistik faaliyetlerini üstlenen Amazon  Türkiye'ye, belki de en zoru bu paketlerin evlere ulaşmasını sağlayan İstanbul  Polisimize ve Jandarmamıza, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bütün  çalışanlarına, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, görev ve sorumluluk alan  herkese teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar."

Projeyi organize eden bakanlıklara da şükranlarını sunan Yerlikaya,  şöyle konuştu:

"Son olarak büyüklerimize seslenmek isterim: Kıymetli büyüklerimiz,  sizler bizim başımızın tacısınız. Dua kapımızsınız. Hepimiz sizin için seferber  oluyoruz. Bu süreçte gıda, sağlık ve hijyen malzemelerini evinize biz  ulaştırıyoruz. Salgının üstesinden kurallara uyarak gelecek, evde kalarak virüsü  yeneceğiz inşallah. İstanbullulara tüm hemşehrilerime bir kez daha evinde kal  çağrısı yapıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Daha sonra paketleri tanıtan Yerlikaya, paketlerin hijyenik ortamında  kapatıldığını ve toplantıya katılan basın mensuplarına da dağıtılacağını  belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın sizlere ikramı. Tabii sosyal mesafe  kuralına uyarak, buradan 'self servisle' alıyorsunuz. Sizlere de teşekkür  ediyoruz." dedi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ DESTEKLEDİ

İlgili tüm sektör temsilcilerinin sorumluluk anlayışıyla katkı verdiği  çalışma kapsamında kolonya yapımında gerekli olan hammadde, Konya Şeker, Türk  Şeker ve Mey firmalarından temin edildi.

Kolonya üreticileri EVYAP, Eyüp Sabri Tuncer, PE RE JA, Eczacıbaşı,  Marmara, Rebul, Deva ve Eser firmaları da hiçbir maddi beklenti olmaksızın tüm  kapasitelerini kampanyaya ayırdı.

Maskelerin temini Türk İhracatçılar Meclisi, İstanbul Ticaret Odası,  Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, LC Waikiki ve Çalık Holding tarafından  gerçekleştirilirken, kolonya ve maskelerin paketlenmesinden, Türkiye'nin 81 iline  ulaşmasına kadar tüm lojistik faaliyetleri ise Amazon Türkiye üstlendi.

TOPLAM 7 BİN 200 KİŞİ GÖREV YAPIYOR

Hediye paketlerinin dağıtımı için İstanbul'da 39 ilçede 125 okul  belirlendi. Hediye paketlerinin olduğu koliler bu okullara getirildi. Paketlerin  dağıtımında 1.200 okul servisi görevlendirildi. Okullara getirilen koli  içerisindeki paketler servislere yükleniyor, dağıtım görevlileri ile kayıtlı  adreslere gidiliyor ve eve elden teslim ediliyor.

Toplam 7 bin 200 kişi görev aldığı organizasyonda polis, jandarma,  Milli Eğitim Bakanlığı toplum yararına çalışan personel görev yapıyor. Dağıtımı  yapan görevliler, maske, eldiven ve dezenfektan kullanıyor. Görevlilerin bu  ihtiyaçlarını İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YKOP)  karşılıyor. Görevlilerin iaşesini ise Kızılay temin ediyor.

Öte yandan, görevli ekipler paketleri İstanbul'un ilçelerinde 65 yaş  ve üstü vatandaşlara ulaştırmaya başladı.

Her gün 120 bin aileye ulaştırılacak paketlerin teslim edildiği Fatih  ilçesindeki vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini  sundu.

 

 

 

Milliyet'te Gündem (12 Ağustos 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber