Geri Dön
GündemSon dakika: İstinaf adaleti! Sağ elinde keleş olan kişiyi gördüm

Son dakika: İstinaf adaleti! Sağ elinde keleş olan kişiyi gördüm

İki grubun silahlı çatışmasında can veren 16 yaşındaki Berkay İşlev davasında İstinaf, sanık H.K.’ya verilen 12 yıl 6 aylık hapis cezasını kaldırarak “kasten öldürmek” suçundan 20 yıl hapis cezası verdi...

Son dakika: İstinaf adaleti! Sağ elinde keleş olan kişiyi gördüm

ELİF ALTIN İstanbul - İstanbul’da 29 Temmuz 2016 tarihinde, kız kaçırma meselesi yüzünden iki grup arasında çıkan tartışmada kaçırılan kızın ailesine ateş açan şüphelilerin silahından çıkan kurşunlar o sırada tesadüfen olay yerinden geçen aracın içindeki Berkay İşlev’e ve Serkan Özakoğlu’na isabet etmişti. 16 yaşındaki Berkay olay yerinde hayatını kaybederken Serkan Özakoğlu ise yaralanması neticesinde bir uzvunu kaybetmişti. Saldırı sırasında çatışan gurup içinde bulunan 25 yaşındaki Ramazan Çelik de olay yerinde hayatını kaybetmiş, 5 kişi de yaralanmıştı. Olayla ilgili  savcılık, 2’si çocuk 9 kişi hakkında dava açmıştı.

Berkay’ın annesi Fatma İşlev duruşmadaki ifadesinde, “Olay tarihinde Serkan Özakoğlu’nun kullandığı araçtaydım. Oğlum Berkay arabanın ön koltuğunda sağ tarafta oturuyordu. Eve varmak üzereyken karşımda bakkalın önünde sağ elinde keleş olan kişiyi gördüm, bekliyordu. Biraz daha ilerleyince arkamızdan bir el silah sesi duyduk. Çatışmanın arasında kaldık, kasten arabamıza sıktılar” demişti.  

 

‘KASTEN ÖLDÜRME’ SUÇU

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi kararında, H.K.’yı, Ramazan Çelik’e yönelik “kasten öldürme” suçundan 12 yıl 6 ay, Berkay İşlev’e yönelik “kasten öldürme” suçundan 12 yıl 6 ay, Serkan Özakoğlu’na karşı “kasten yaralama” suçundan 3 yıl 4 ay ve müştekiler Abdulhalim Gök, Vedat Demir ve Beşir Çelik’e yönelik “kasten yaralama” suçundan 9 ay 30 gün hapis cezasına çarptırmıştı. 

 

8 BERAAT KARARI BOZULDU

Mahkeme diğer 8 sanığı ise beraat ettirdi. Bu kararın ardından Bakanlık, ve Berkay’ın ailesi karara itiraz etti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi ise yaptığı yargılama sonunda, H.K. hakkında, Berkay İşlev’e karşı “olası kastla öldürmek” suçundan verilen hükmün kaldırılmasına karar vererek sanığı “çocuğa karşı kasten öldürme” suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırdı. Serkan Özakoğlu’na karşı ise “kasten yaralama” suçundan aldığı hüküm kaldırılarak “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca daha önce haklarında beraat kararı verilen Çağatay Hız ve Ercan Çirik hakkında Ramazan Çelik’e karşı kasten öldürme suçundan 25 yıl hapis cezası verildi.

Sakarya'da şişe ve bıçaklı kavgaSakarya'nın Sapanca ilçesinde, takside tartıştıktan sonra araçtan inen 2 kişi bıçak ve bira şişesi ile birbirine saldırdı. Yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırılırken, kavga anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet