Geri Dön
GündemSon dakika: Malatya'da bina çöktü! Açıklamalar peş peşe geldi, 4 kişi gözaltında...

Son dakika: Malatya'da bina çöktü! Açıklamalar peş peşe geldi, 4 kişi gözaltında...

Malatya Yeşilyurt’ta izinsiz tadilat sırasında kolonunun kesildiği öne sürülen iki katlı bina çöktü. 8 kişi kaçmayı başarırken, enkazdan 13 kişi sağ kurtarıldı. Kolon kesildi iddiasıyla ilgili olarak 4 kişi gözaltına alındı.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi’nde bulunan iki katlı binada dün akşam saatlerinde göçük meydana geldi. İzinsiz tadilat yapılan 40 yıllık binanın bir kolonunun kesildiği öne sürüldü. Üst katında kıraathane, alt katında ise tavukçu olduğu öğrenilen binanın caddeye bakan yönünün yanı sıra arka cephesinden de arama- kurtarma çalışması başlatıldı. 

‘HAYATİ TEHLİKELERİ YOK’

Olay yerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “Binada 21 kişinin bulunduğu tespit edildi. Bunlardan 8 tanesine arkadaşlarımız ulaştı, kendi imkanlarıyla çıktı. Diğer 13 kişi de arama kurtarma ekiplerince enkazdan kurtarılarak hastanelere kaldırıldı. 13 kişiden 8’i tahliye olmuş durumda. 1’i yoğun bakımda 4’ü serviste tedavi altındalar. Bunların da hayati tehlikeleri yok. Binada bize ulaşan, bizim bildiğimiz herhangi bir kişi olduğuna dair tespit yok ancak her türlü ihtimali düşünerek arkadaşlarımız kontrollü şekilde binanın yavaş yavaş enkazını almaya başladılar” dedi.

Son dakika: Malatyada bina çöktü Açıklamalar peş peşe geldi, 4 kişi gözaltında...

KOLON KESİLDİ İDDİASINA 4 GÖZALTI

Görgü tanıkları, yıkılan binadaki iş yerinde gün boyunca tadilat yapıldığını belirterek, bir kolonun da kesildiğini iddia etti. Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, “Belli ki herhangi bir izin almadan, bilgisizce binaya müdahale edilmiş gibi bir görüntü var” dedi. Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan açıklamada, “Bilirkişilerce gerekli incelemeler yapılmış olup toplanan deliller itibarıyla izinsiz tadilat yaptırıldığı anlaşılmıştır. Tadilatı yaptıran iş yeri sahibi ve 3 çalışanı gözaltına alınmıştır” denildi.

Son dakika: Malatyada bina çöktü Açıklamalar peş peşe geldi, 4 kişi gözaltında...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, binada meydana gelen göçük ve enkazda devam eden arama kurtarma çalışmaları hakkında Malatya Valisi Aydın Baruş ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile telefonda görüşerek bilgi aldı. Devletin bütün imkanları ve kurumlarıyla vatandaşlarının yanında olduğunu belirten Erdoğan, olaydan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini ileterek, yaralılara acil şifa temennisinde bulundu.

BAKAN SOYLU: ÇALIŞMALAR SONA ERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Malatya'da çöken binadaki arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini, can kaybının olmadığını bildirdi. Bakan Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "AFAD Başkanlığımızdan aldığımız son bilgiye göre, Malatya'da çöken binadaki arama kurtarma çalışmaları sona erdi. Allah'a şükür, can kaybımız yok. Yaralanan hemşehrilerimize acil şifalar diliyorum. Rabb'im, ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten uzak eylesin." ifadelerini kullandı.

Son dakika: Malatyada bina çöktü Açıklamalar peş peşe geldi, 4 kişi gözaltında...

CADDE ARAÇ TRAFİĞİNE AÇILDI

Malatya'da dün çöken binanın bulunduğu İnönü Caddesi, yapılan temizlik çalışmalarının ardından araç trafiğine açıldı.

Merkez Yeşilyurt ilçesindeki Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi'nde altında iş yerleri bulunan tek katlı binada dün henüz bilinmeyen nedenle meydana gelen çökmenin ardından arama kurtarma çalışmaları, yaklaşık 9 saatte tamamlandı.

Bunun üzerine çevre illerden de gelen AFAD, UMKE ve itfaiye ekipleri ile STK'lerden oluşan 447 personel görev yerlerine de geri döndü.

Arama-kurtarma çalışmalarının ardından iş makineleriyle devam eden enkaz kaldırma çalışmaları da devam etti. Enkazın yanında bulunan okulda gerçekleştirilen 10 Kasım törenleri nedeniyle enkaz ve yıkım çalışmalarına da ara verildi.

Ekipler, yürütülen soruşturma kapsamında enkazdan da numune aldı.

Bu arada enkaz nedeniyle trafiğe kapatılan caddede, yürütülen temizlik çalışmalarının ardından ulaşım tek şeritten sağlanmaya başladı.

Son dakika: Malatyada bina çöktü Açıklamalar peş peşe geldi, 4 kişi gözaltında...

VALİ BARUŞ: YARALILARIMIZIN HAYATİ TEHLİKESİ YOK

Malatya'da çöken 2 katlı binanın enkazını kaldırma çalışmaları sürerken, Vali Aydın Baruş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, alanda incelemelerde bulundu. Çöken binanın 24 Ocak 2020'de meydana gelen 6.8'lik depremin ardından hasarsız olduğu tespitinin belirlendiğini söyleyen Vali Baruş, hastanede tedavisi süren 5 yaralının da sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Baruş, "Yaralılarımızın hayati tehlikeleri yok. Böyle elim bir kazadan gerçekten can kaybı vermeden kurtulmuş olmamız, bizim için çok sevindirici, şükrediyoruz. Bu binanın enkazı da en kısa zamanda inşallah kaldırılacak. Burası da normal trafiğe açık hale gelecek ve bir kısmı trafiğe kapatıldı enkaz çalışmaları nedeniyle. Buradan kurtulan vatandaşlarımıza, yaralılarımıza geçmiş olsun diyorum, tüm Malatya'mıza geçmiş olsun diyorum" diye konuştu.

'ADALETİMİZ GEREKENİ YAPACAKTIR'

Binada yapılan tadilatın çökmeye neden olduğuna yönelik iddiaların soruşturulduğunu kaydeden Baruş, "Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması devam ediyor. Binanın giriş katında bir tadilat çalışması yapıldığı yönünde duyumlarımız vardı, ifadeler vardı vatandaşlarımızın, olay yeri tanıklarının. Bu konularla ilgili gerekli araştırmayı ve soruşturmayı Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor ve zaten binadan da numuneler alındı dün gece Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından. Onlara da bakılacak, analiz edilecek. Binanın çökmesine neden olan sebepler ortaya çıkacak. Buna sebep olanlara da tabii ki adaletimiz gerekenleri yapacaktır" dedi.

'YIĞMA BİNA'

Binanın yığma olarak yapıldığına ve daha önceki depremde hasar oluşmadığının tespit edildiğine de dikkat çeken Vali Baruş, "Taşıyıcı sistemi olan bir bina değil. 1960 yapımı bir bina. 24 Ocak 2020'de depremden sonra da burada Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerimiz bütün binalarda olduğu gibi inceleme yaptılar, o zaman hasarsız görünüyordu bu bina. Hasarsız tespiti vardı fakat yığma bir bina olduğu için taşıyıcı sistemi duvarlar yükleniyor" diye konuştu.