Geri Dön
GündemSon dakika... Sezer Öztürk 14 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı

Son dakika... Sezer Öztürk 14 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı

Futbolcu Sezer Öztürk, "tahrik altında kasten öldürme", "tahrik altında yaralama" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından verilen ceza belli oldu. Sezer Öztürk, "tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılırken "tahrik altında kasıtlı yaralama" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından da 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. İşte detaylar...

Son dakika... Sezer Öztürk 14 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı

Fenerbahçe ve Beşiktaş formaları giyen futbolcu Sezer Öztürk’ün trafikte tartıştığı kişilere ateş açtığı ve bir kişinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme eski milli futbolcuyu, “tahrik altında kasten öldürme” suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme Öztürk’ü, “tahrik altında kasıtlı yaralama” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Bu suçlardan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme, Öztürk’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İstanbul Sancaktepe’de 19 Eylül tarihinde meydana gelen olayda iddiaya göre eski futbolcu Sezer Öztürk ve şoförü Ömer Genç, araçlarla yolu kapatan 24 yaşındaki Halil İbrahim Scholten ve beraberindeki kişilerle tartışmaya başladı. Kısa sürede tartışma kavgaya dönüşünce Sezer Öztürk ve şoförü Ömer Genç kalabalık tarafından darp edildi. Kavganın ardından eve giderek eşlerini ve çocuklarını bırakan Öztürk ile Genç hastaneye doğru yola çıktıklarında aynı grup tarafından önleri tekrar kesildi. Bu kez çıkan kavgada silahını ateşleyen Sezer Öztürk, Halil İbrahim Scholten’i vurarak ölümüne neden oldu. Olayın ardından tutuklanan Sezer Öztürk ve Ömer Genç hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi. İstanbul Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Sezer Öztürk ve Ömer Genç cezaevinden getirildi. Halil İbrahim Scholten’in ailesi ve avukatları ise duruşmaya katılmadı.

SEZER ÖZTÜRK: "BEN KENDİMİ KORUDUM"

Duruşmada son savunmasını yapan Sezer Öztürk, mütalaada, "tahrik altında kasten öldürme" suçundan kendisi hakkında ceza istendiğini söyleyerek, "Mütalaaya katılmıyorum. Ben tahrik altında değildim. Ben saldırıya uğradım. Çocuklarımın eşimin yanında küfürler edip bana saldırdılar. Öldürmeye çalıştılar. Ben sadece kendimi korudum" dedi.

"BÖYLE BİR ŞEY YAPMAYA HAKKINIZ VAR MI?"

Geçmişte sporcu olduğunu, sporu bıraktıktan sonra da iş insanı olduğunu söyleyen Öztürk, "Benim bu insanlarla hiçbir alakam yok. Maktulün öz dayısı burada yemin ederek benim suçsuz olduğumu söyledi. Benim ailemle hayvanat bahçesine gittiğim gün böyle bir şey yapmaya hakkınız var mı? Basit bir yol isteme konusu nerelere geldi" dedi.

Son dakika... Sezer Öztürk 14 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı

"KENDİ AİLEMİ VE SEZER BEYİN AİLESİNİ KORUMAK İÇİN YAPTIM"

Öztürk'ün ardından son savunmasını yapan tutuklu sanık Ömer Genç, bilerek ve isteyerek kimseye zarar vermediğini söyleyerek, "Keyfi olarak yolu kapatmışlar. Arabanın etrafını çevirip kapıları açmaya çalıştılar. İner inmez de saldırdılar. Zaten yeni ameliyat olmuştum bastonla yürüyordum. Bana ilk vurduklarında yere düştüm. Oradan kurtarmak için bıçağı alıp rastgele salladım. Kimi yaraladığımı görmedim bile. Ben kendimi, ailemi ve Sezer beyin ailesini korumak için yaptım" dedi.

"AİLEMİN CANINI KORUDUĞUM İÇİN PİŞMAN DEĞİLİM"

Alınan beyanların ardından hükmün açıklanacağını söyleyen mahkeme başkanı sanıklardan son sözlerini sordu. Sanık Sezer Öztürk son sözünde, "Son cümlemin şu olmasını istiyorum, haklı olmak için illa ölmek gerekmiyor. Sonucun buralara geldiği için pişmanım ama kesinlikle kendi canımı ve ailemin canını koruduğum için pişman değilim" dedi. Sanık Ömer Genç ise, suçsuz olduğunu söyleyerek beraatini ve tahliyesini istedi.

KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN 12 YIL 6 AY

Son sözlerin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Sezer Öztürk'ü, "tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Öztürk'ü, "tahrik altında kasıtlı yaralama" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından da 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme bu suçlardan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vererek Öztürk’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi. Sanık Ömer Genç ise, “tahrik altında kasten öldürmeye yardım”, “tahrik altında yaralama”, “ruhsatsız silah bulundurmak” ve “genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” suçlarından 6 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Genç kararla birlikte tahliye edildi.