Geri Dön

Sigara yasağı olan yerler nereler ve cezası ne kadar? Son dakika Sigara içme yasağı nereleri kapsıyor?

Son dakika...Sigara yasağı gündemde yer alan konular arasında bulunuyor. Sigara yasağı ile ilgili yeni gelişmeler geliyor. Hafta içi Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge'de sigara içmenin yasak olduğu yerler belirtildi. Bugün ise İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda yeni bir detayı açıkladı. Peki sigara içme yasağı nerelerde var, cezası ne kadar?

Sigara yasağı olan yerler nereler ve cezası ne kadar? Son dakika Sigara içme yasağı nereleri kapsıyor?

Sigara içme yasağı son dakika gelişmeleri merak ediliyor. Koronavirüs için çeşitli tedbirler alınıyor. Sigara yasağı ile ilgili detaylar ise İçişleri Bakanlığı'nın 81 ile gönderdiği genelgede yer aldı. Son dakika gelen bir habere göre, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter'da sigara yasağı ile ilgili bir paylaşım yaptı. Peki sigara yasağı olan yerler, cezası kaç TL?

SİGARA YASAĞI NERELERDE VAR?

Bakanlık tarafından tüm valiliklere gönderilen "Koronavirüs Tedbirleri" konulu ek genelgeyle yarından itibaren tüm illerde, vatandaşların yoğun bulunduğu, valilik ve kaymakamlıklarca duyurulan cadde ve sokaklar ile özellikle trafiğe kapalı olan bölgeler, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlara sigara içme yasağı getirildi.

Genelgede, Kovid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgınının yayılımında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığı ifade edilen genelgede, özellikle Avrupa kıtasındaki ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçildiği belirtildi.

Türkiye'de içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin belirlendiği hatırlatılan genelgede, il ve ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarınca alınması gereken yeni ek tedbirler sıralandı.

Bu kapsamda, daha önce valiliklere gönderilen genelgeyle meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirildiği hatırlatılan genelgede, şu bilgilere yer verildi:

"Ancak özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldü. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Kovid-19 salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşıyor.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020'den itibaren tüm illerde vatandaşlarımızın yoğun bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilecek."

İSTANBUL İÇİN YENİ DETAY GELDİ!

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı Twitter'da sigara yasağı ile ilgili şu paylaşımı yaptı;

"Sevgili İstanbullular, maskenin doğru ve sürekli kullanımını temin amacıyla İstanbul genelinde tüm pazar yerlerinde sigara içilmesi yasaklanmıştır. #SağlıkİçinHepimizİçin kurallara uymak, vazgeçilmezdir."

SİGARA İÇME CEZASI NE KADAR?

Maske takmama cezası, İçişleri Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda 900 TL olarak belirlendi. Sigara içmenin yasak olduğu alanlarda maske çıkarıldığı için maske takmama cezası verilecek.

 

Adana'da otobüs ile TIR çarpıştıAdana’nın Pozantı ilçesinde TIR ve yolcu otobüsünün çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet