Gündem Sorhin Çele MİT'ten kaçamadı! Örgütün 'hedef şaşırtma' yöntemi tutmadı

Sorhin Çele MİT'ten kaçamadı! Örgütün 'hedef şaşırtma' yöntemi tutmadı

05.04.2024 - 10:03 | Son Güncellenme:

Terör örgütlerine yönelik operasyonlar başarılı bir şekilde devam ederken bir son dakika gelişmesi daha yaşandı. PKK/YPG-YPJ sözde sorumlusu Sorhin Çele'nin etkisiz hale getirildiği operasyonun detayları belli oldu.

MİT’in öncelikli hedef listesinde bulunan Vahide Atalay, Irak ve Suriye’de örgüt adına eylemsel faaliyetler yürütüyordu.

Haberin Devamı

Ayrıca, örgütün Suriye’deki kadın yapılanması YPJ içinde önemli bir konumda bulunuyordu.

Vahide Atalay, örgüte katıldığı 2006’dan beri Türk güvenlik güçlerine yönelik birçok eylemsel faaliyet de yer almıştır.

Sorhin Çele MİTten kaçamadı Örgütün hedef şaşırtma yöntemi tutmadı

PKK'NIN HEDEF ŞAŞIRTMA TAKTİĞİ

MİT’in sınır ötesinde PKK’ya karşı düzenlediği başarılı operasyonlar nedeni ile örgüt “hedef şaşırtma” yöntemini uygulamaya başladı. Örgüt, Ayn El Arap’ta yerel halktan paralı unsur devşirerek, onları görünür kılmaya başladı. Bu sayede Irak’tan gelen örgüt kadrolarını yer altına çekebileceklerdi. Ancak, örgütün bu taktiği de işe yaramadı, MİT’in operasyonuna engel olamadı.

SORHİN ÇELE KOD VAHİDE ATALAY KİMDİR?

Vahide Atalay, ilk olarak 2004’te örgüte müzahir şahıslarca düzenlenen canlı kalkan eylemlerine katıldı. 2006’da ise örgütün kırsal kadrolarına katıldı. Atalay, 2006-2014 yılları arasında Irak’ta faaliyetlerde bulundu. 2014 yılında Suriye’ye geçerek Kamışlı, Ayn El Arap ve Rasulayn bölgelerinde silahlı faaliyet yürüttü. Girdiği çatışmalarda yaralanması akabinde yerel halktan örgüte katılım sağlanması konusunda faaliyet yürütmeye başladı. Atalay, 2022 yılından itibaren Ayn El Arap YPJ sözde sorumlusu olarak görev alıyordu.

Haberin Devamı