Geri Dön

Son dakika... Tarihi çınar fırtınaya dayanamadı

Üsküdar Çengelköy'deki tarihi Çınaraltı'nda bulunan asırlık dev çınar, İstanbul'da dün akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle devrildi. Yağmurun hemen başlamasıyla birlikte kafelere ve çevrede bulunan iş yerlerine sığınan vatandaşlar büyük bir faciayı atlatırken, görgü tanıkları korku dolu o anları anlattı. İBB'ye bağlı ekipler, tarihi ağaçla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Tarihi çınarın dallarının kesilip yeniden yerine yerleştirileceği açıklandı.

Son dakika... Tarihi çınar fırtınaya dayanamadı

Akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağış Üsküdar Çengelköy'deki tarihi Çınaraltı'nda bulunan asırlık çınarın devrilmesine neden oldu. Şiddetli yağışların başlamasıyla birlikte iş yerlerine sığınan vatandaşlar ölümden dönerken, bu sırada iş yerine ait branda ve sandalyeleri toplamaya çalışan 3 işçi çınarın devrildiği sırada hafif şekilde yaralandı. Tarihi çınarın üzerine düştüğü 2 ağaç da devrildi.
Yaşanan bu olayın ardından sabah saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Park ve Bahçeler Daire Başkanlığına bağlı ekipler, olayın yaşandığı yerde çalışma başlattı. Ekipler ağacın kök kısmını korumaya alırken, dalları da kesilerek alan temizlenmeye çalışıldı. Devrilen tarihi ağacın vinçlerle kaldırılarak restore edileceği öğrenildi.

Görgü tanıkları dehşet anlarını anlattı
Olayı gören Gözde Caba ise yaşanan korku dolu anları anlattı. Caba, “İlk başta tabi hava karardı. Birden fırtına başladı. Daha sonra aşırı fırtına ve rüzgarın etkisiyle ağaç bu şekilde düştü. Hortum derecesinde rüzgar vardı” dedi.
Esnaf Hanefi Bayram ise “35 yıldır Çengelköy'de oturuyorum, hiç böyle bir şey yaşamadık, görmedik. Önce buz kütleleri yağdı. Peşinden hortum gibi bir rüzgar kalktı. Bu ağaçları kökten söktü. Yağmur yağmaya başlayınca insanları içeriye aldılar. Şemsiyeleri kapatmak için garsonlar kalmıştı. Birden üstlerine gelmiş. Ufak tefek sıyrıklarla canlarını zor kurtarmışlar. İki tanesi benim oğlumdu. Allah'a şükür can kaybımız yok” ifadelerini kullandı.

Kayseri'de altın ve bebek kıyafeti çalan kadın yakalandı!Kayseri'de girdikleri evlerden ziynet eşyası ve bebek kıyafetleri çaldığı tespit edilen bir kadın polis ekiplerince yakalandı. İkamette bulunan güvenlik kamerasını fark eden kadın, yakalanmamak için kamerayı kırdığı da tespit edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber