Geri Dön
GündemSon dakika haberleri: 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın gözaltında! Sao Paulo’da ne oldu?

Son dakika haberleri: 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın gözaltında! Sao Paulo’da ne oldu?

Gelen son dakika haberine göre; Kamuoyunda "Çiftlik Bank" adlı sistemin kurucusu olarak bilinen ve hakkında "suç işlemek amaçlıyla örgüt kurmak", "dolandırıcılık" gibi çeşitli suçlardan 75 bin 260 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan ve "kırmızı bülten"le aranan Mehmet Aydın'ı taşıyan uçak, İstanbul Havalimanı'na indi. Mehmet Aydın, hakkında devam eden soruşturma ve daha önce açılan kamu davaları kapsamında İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alındı. Aydın, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Peki Sao Paulo’da neler yaşandı? İşte detaylar...

Kamuoyunda "Tosuncuk" lakabıyla tanınan ve Türkiye'nin talebi üzerine Brezilya tarafından sınır dışı edilen Aydın'ı taşıyan THY'nin TK16 sefer sayılı uçağı, Brezilya'nın Sao Paulo kentindeki Guarulhos Uluslararası Havalimanı'ndan Türkiye saati ile 09.40'ta havalandı.

İstanbul Havalimanına saat 22.10'da getirilen Aydın, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünden geçirilen Aydın, Gaziosmanpaşa Adliyesi'nin havalimanındaki ek binasına götürüldü.

Son dakika haberleri: Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın gözaltında Sao Paulo’da ne oldu

Aydın daha sonra, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Şube Müdürlüğüne getirildi.

Geniş güvenlik önlemleri altında buraya getirilen ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca 4 gün gözaltı süresi verildiği öğrenilen Aydın, buradaki işlemlerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

PEKİ SAO PAULO’DA NE OLDU?

Milliyet yazarlarından Deniz Kilislioğlu, Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'ın başkonsolosluğa teslim olma sürecini köşesinde anlattı:

On binlerce kişiyi dolandırıp, yurtdışına kaçan, kamuoyunun “Tosuncuk” lakabıyla tanıdığı Mehmet Aydın’ın 1 Temmuz Perşembe günü Brezilya’da teslim olduğu haberi geldi. Aydın, 3 Temmuz Cumartesi gecesi 22:30’da da Türkiye’ye getirildi. Peki o süreçte Sao Paulo Başkonsolosluğu’nda neler yaşandı? Neden geri dönüş için iki gün beklendi?

Öncelikle teslim süreciyle ilgili bilgileri aktaralım. Aydın, teslim olacağına dair videoyu yayınladıktan sonra avukatları Sao Paulo Başkonsolosluğu’nu aradı ve müvekkillerinin Türkiye’ye dönmek istediğini söyledi. Konsolosluk da gerekli işlemlerin yapılabileceğini kendilerine iletti. Yani Aydın, konsolosluğa gidip, kapıyı çalıp da “Ben geldim” demedi, konsolosluğun da Aydın’ın geleceğinden bilgisi vardı. Aydın, kendi rızasıyla Türkiye’ye dönmek istediğini söyleyince, Başkonsolosluk, Ankara ile irtibata geçip “seyahat dönüş belgesi” hazırlamak için gerekli talimatı aldı. (Konsolosluk, bu tip olaylarda kişilere, başka ülkelere kaçmasının önünü kapatmak için pasaport düzenlemiyor, sadece seyahat belgesi veriyor.)

Bu arada Aydın’ın Sao Paulo’dan İstanbul’a aktarmalı değil, direkt uçuşla gidebilmesi için de THY ile irtibata geçildi, ilk direkt uçuş Cuma gecesi olarak belirlendi.  Aydın, Interpol’ün kırmızı bültenle aradığı 29 T.C vatandaşından biri olduğundan, Türkiye hem Interpol hem de Brezilya makamlarıyla irtibata geçti. Aydın, 2 gün boyunca Başkonsolosluk’ta kalırken, ona Türkiye’ye kadar refakat edecek Emniyet Genel Müdürlüğü’nden üç polis de uçakla Sao Paulo’ya gitti.

Son dakika haberleri: Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın gözaltında Sao Paulo’da ne oldu

BAŞSAVCILIK'TAN AÇIKLAMA

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, "Kamuoyunda Çiftlik Bank adıyla bilinen ve gelir getirme vaadiyle binlerce vatandaşın maddi zarara uğramasına neden olan oluşuma ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığımızca Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Suç Örgütüne Üye Olmak, Bilişim Sistemlerini Araç Olarak Kullanarak ve Ticari Şirketlerin Faaliyeti Kapsamında Nitelikli Dolandırıcılık Yapmak ile Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklamak suçlarından başlatılan soruşturmalar kapsamında çok sayıda şüpheli hakkında bu tarihe dek iki ayrı kamu davası açılmış olup, ayrıca henüz yakalanmayan veya haklarındaki deliller toplanmamış olan şüphelilere ilişkin bir soruşturmamız da devam etmektedir." denildi.

Soruşturmaya konu örgütün lideri olan ve hakkında 31 Mayıs 2018 tarihli iade talepnamesi düzenlenerek Brezilya adli makamlarından iadesi talep edilen şüpheli Mehmet Aydın'ın, adı geçen ülkede yakalanarak bugün itibariyle iade edildiği aktarılan açıklamada, "İstanbul Havalimanı’nda teslim alınan şüpheli, hem hakkında devam eden soruşturma hem de daha önce açılan kamu davaları kapsamında yapılması gereken ifade alma, sorgu vs. adli işlemlerin tamamlanması amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından gözaltına alınmıştır." ifadelerine yer verildi.

Son dakika haberleri: Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın gözaltında Sao Paulo’da ne oldu

"1 Temmuz'da teslim olmuştu

Sao Paulo'daki Türk Konsolosluğuna teslim olan, "Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemin kurucusu ve 2 yıldan fazla süredir firari olan Mehmet Aydın, 3 bin 762 kişinin mağdur olduğu davada 22 bin 580 yıldan 75 bin 260 yıla kadar hapisle yargılanıyor.

Mehmet Aydın hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bursa ve Geyve cumhuriyet başsavcılıklarında devam eden soruşturma ve kovuşturma dosyaları bulunuyor. Aydın hakkında ilk Kırmızı Bülten 19 Mart 2018’de yakalama kararına istinaden çıkarılmıştı.

Adalet Bakanlığınca bugüne kadar Mehmet Aydın’ın görüldüğü iddia edilen her ülkeyle adli iş birliği çerçevesinde temasa geçilirken, Uruguay, Brezilya, Panama, Honduras, Kanada ve Ukrayna adli makamlarıyla yazışmalar yapıldı.

Firari Aydın'ın Brezilya’da olduğu yönündeki duyum üzerine 2018 yılı haziran ayında Brezilya'dan iadesi istendi. Yargı kararlarını içeren Adalet Bakanlığının iade talebi son olarak Şubat 2021'de bir kez daha Brezilya’ya hatırlatılarak iade talebi yinelendi.

Son dakika haberleri: Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın gözaltında Sao Paulo’da ne oldu

Hakkındaki yakalama kararları

Aydın hakkında İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. Aydın, "Bilişim Sistemleri ve Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması" suçundan İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinin 7 Nisan 2021, "Tehdit" suçundan Bursa 19. Asliye Ceza Mahkemesinin 8 Şubat 2021, "Bankacılık Kanunu'na Muhalefet" suçundan İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesinin 6 Haziran 2018, "Tacir veya Şirket Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı", "Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama", "Bilişim Sistemleri, Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık", "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma" suçları kapsamında Geyve Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Mart 2018 tarihli yakalama kararlarına istinaden Kırmızı Bültenle uluslararası seviyede aranıyordu.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tunceli'de domuz sürüsü kazaya neden olduTunceli'de, domuz sürüsüne çarpmamak için manevra yapan otomobilin sürücüsünün ani fren yapması sonucu 4 araç çarpıştı. Kazada 2 kişi yaralanırken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler