Geri Dön
GündemSon dakika... Van'ın 3 ilçesinde taşımalı eğitim veren okullara kar tatili

Son dakika... Van'ın 3 ilçesinde taşımalı eğitim veren okullara kar tatili

Van’ın 3 ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitim veren okullar, bugün tatil edildi. Öte yandan Meteoroloji yetkilileri, yola çıkan sürücüleri çığ ve buzlanmaya karşı uyardı.

Son dakika... Van'ın 3 ilçesinde taşımalı eğitim veren okullara kar tatili

Van'da dün gece saatlerinde bastıran kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle İpekyolu, Tuşba ve Edremit ilçelerinde taşımalı eğitim veren okullara bugün bir günlük ara verildi. Diğer okullar ise eğitimlerine devam etti. Öğrencilerin çoğu karda yürüyerek okullarına gitti.

Kar kalınlığı kent merkezinde 15, yüksek kesimlerde ise 40 santimetreye kadar ulaştı. Birçok mahalle, köy ve mezrada yollar ulaşıma kapandı. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı karla mücadele ekipleri, kapanan yolları açmak için çalışma başlattı. Van-Bahçesaray kara yolu da tipi ve çığ riski nedeniyle dün akşam saatlerinden itibaren güvenlik gerekçesiyle ulaşıma kapatıldı. Meteoroloji yetkilileri, yola çıkan sürücüleri çığ ve buzlanmaya karşı uyardı.

400 YERLEŞİM YERİNE ULAŞIM YOK

Kar yağışı nedeniyle Bahçesaray'da 19 mahalle, 55 mezra; Başkale'de 3 mahalle, 5 mezra; Çaldıran'da 3 mahalle, 2 mezra; Çatak'ta 27 mahalle, 88 mezra; Edremit'te 1 mahalle, Gevaş'ta 3 mahalle, 11 mezra; Gürpınar'da 48 mahalle, 60 mezra; İpekyolu'nda 31 mahalle, 10 mezra; Muradiye'de 15 mahalle, 2 mezra ve Tuşba'da 17 mahalle olmak üzere kent genelinde 167 mahalle ile 233 mezraya ulaşım sağlanamıyor.

Kapanan yolların açılması için Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı karla mücadele ekipleri, çalışma başlattı. İpekyolu Belediyesi'ne bağlı ekipler de kent merkezinde kar temizleme çalışması yaptı.  Kentte taksi şoförü İbrahim Abi, bu kış karın gecikmeli geldiğini ama yine de sevindirdiği söyledi.

BAŞKALE'DE 71 YERLEŞİM YERİNİN YOLU AÇILDI

Kar yağışının durmasından sonra Büyükşehir Belediyesi ve Başkale Belediyesi karla mücadele ekipleri, yolları açmak için çalışma başlattı. Özellikle kar kalınlığının 1 metreyi aştığı İran sınırındaki bölgelerde yoğun mücadele yürütüldü. Zorlu şartlara rağmen yapılan çalışmalar sonucu şu ana kadar 71 mahalle ve mezranın yolu, kardan temizlenerek yeniden ulaşıma açıldı.

İlçede 3 kırsal mahalle ve 8 mezranın yolunun kapalı olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Bakım Dairesi yetkilileri, çalışmaların 7/24 esasına göre yürütüldüğünü, bu yolların da en kısa zamanda açılacağını belirtti.