Geri Dön
GündemSon dakika! YÖK baraj düşürme çalışmasını tamamladı

Son dakika! YÖK baraj düşürme çalışmasını tamamladı

Gelen son dakika haberine göre; YÖK, YKS'de barajın düşürülmesi konusundaki çalışmalarını tamamladı. Tamamlanan çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunuldu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) çok sayıda adayın barajın altında kalması nedeniyle barajın geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da düşürülmesi gündemde. YÖK konuyla ilgili çalışmasını tamamladı, konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu. Kısa süre içinde de nihai kararın açıklanması bekleniyor.

"HER İHTİMAL DÜŞÜNÜLDÜ"

YÖK'ün toplantısına ilişkin detayları CNN Türk muhabiri Ahmet Türkeş aktardı. Türkeş, "YKS'de barajın indirilmesi yönündeki talepler sonrası YÖK çalışmalarını tamamlandı. YÖK'ün barajın indirilmesiyle ilgili bir çalışma yürüttüğünü söylemiştik. Bu çalışma tamamlandı. Tamamlanan çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunuldu. YÖK Başkanı göreve geldikten sonra bu konudaki çalışmalara ağırlık verdi ve YÖK paydaşlarıyla yani Milli Eğitim, ÖSYM ile bu konuda kapsamlı bir çalışma hazırladı. Pek çok formül hazırlandı, bunlar üzerinde duruldu. Örneğin, karara ilişkin birkaç simülasyon hazırlandı. Alan Yeterlilik Testi'nde baraj puanının 180'den, 170'e ya da 160'a düşürülmesi talepleri vardı. Puan buralara düşerse barajı kaç kişi geçer, kaç kişi barajın altında kalır veya hangi puana düşürülmeli... Barajın düşürülmesi bu sene mi yapılmalı, yoksa gelecek sene mi yapılmalı gibi pek çok formül üzerinde duruldu ve bir çalışma hazırlandı. En uygun bir seçenekle ilgili olarak bu çalışmanın tamamlandığını söyleyelim. Her ihtimal düşünüldü. Tamamlanan bu çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunuldu. Şimdi gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrilmiş durumda." dedi.

BAHÇELİ'DEN YKS ÇAĞRISI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YKS barajıyla ilgili çağrıda bulunmuştu. Bahçeli, "Salgın dönemi göz önüne alınarak TYT baraj puanın 140’a, AYT baraj puanın da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir. Üniversiteye girmek için mücadele eden, ama salgın gibi mücbir ve zecri hallerden dolayı hedeflediği puanları elde edemeyen gençlerimize sahip çıkalım." ifadelerini kullanmıştı.

TERCİHLER 20 AĞUSTOS'TA SON BULACAK

Bu yıl, üniversite hayalleri için YKS 2021 sınavında ter döken 2 milyondan fazla adayın yüzde 32'si barajı geçemedi. Baraj puanı alamayan öğrenciler, tercih yapma hakkına da sahip olamıyor. Tercih işlemleri 20 Ağustos'ta sona erecek.

ERDOĞAN  BARAJLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPILDIĞINI BELİRTMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldığı bir televizyon programında, 180 olan baraj puanının altında kalanlara yönelik bir çalışma yapıldığını söyleyerek, "170-180 filan gibi böyle bir durum. YÖK Başkanımız ile de konuyu görüştüm. Onlar da bir çalışma yaptılar ve şimdi olayı çok daha fazla sayıda gencin mağdur olmayacağı bir duruma getirdiler. Ben de açıklamamı yaptım. Şu anda işin detaylarını YÖK hâlledecek ve bu işi inşallah gençlerimizin lehine bitirmiş olacağız. Gençlerimizi mümkün olduğunca sahiplenerek, bu kuşağı diri tutmamız lazım. Bu kuşağı çok daha istifade edilir hâle getirmemiz lazım" demişti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Kurtulmuş'tan büyükelçilerin Kavala çağrısına tepki: Bu hadsizliktir, terbiyesizliktirCNN Türk canlı yayınında konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, büyükelçilerin Osman Kavala çağrısıyla ilgili, "Bu Türkiye'nin içişlerine müdahale etmek demektir. Bu hadsizliktir, terbiyesizliktir." dedi. Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarına da değindi. Kurtulmuş, "İmamoğlu'na tavsiyem, İstanbul ile ilgilensin. İstanbul'un devasa problemleri çözmek için gayret etsin. O kendisini seçim döneminde sanıyor." ifadelerini kullandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler