Geri Dön
GündemSorumluluk sınavı nedir, ne zaman 2021? Sorumluluk sınavı konuları neler, sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sorumluluk sınavı nedir, ne zaman 2021? Sorumluluk sınavı konuları neler, sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bugün yıl sonu karneleri e - okul sistemi üzerinden öğrencilerin erişimine açıldı. Bazı derslerinin kötü gelen notları üzerine sorumluluk sınavına katılım sağlamak zorunda olan öğrenciler arayışa koyuldu. Sorumluluk sınavı ne zaman, konuları neler, sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte MEB'in duyurduğu tarih aralığı...

Sorumluluk sınavı nedir, ne zaman 2021? Sorumluluk sınavı konuları neler, sonuçları ne zaman açıklanacak?

2020-2021 Eğitim yılının karneleri bugün yayımlandı. Milyonlarca öğrenci yıl sonu notlarını öğrendi. Kimi mutlu olurken, kimi ise sorumluluk sınavı arayışına geçti. Peki Sorumluluk sınavı nedir, ne zaman 2021? Sorumluluk sınavı konuları neler, sonuçları ne zaman açıklanacak?

SORUMLULUK SINAVI NE ZAMAN? (2021)

2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin son iki haftası içinde yapılması gereken sorumluluk sınavları, 21 Haziran-2 Temmuz 2021 arasında yapılacak.

SORUMLULUK SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sorumluluk sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair bir açıklama yapılmadı. Konuya ilişkin detaylı bilgi geldiğinde haberimizin içeriğinde yer vereceğiz.

Sorumluluk Sınavı Nedir ve Kimler Girer?

Sorumluluk sınavı lise öğrencileri ve hazırlık sınıfındaki öğrenciler için olmaktadır. Lise sorumluluk sınavlarına ise sadece lise öğrencileri girmektedir. MEB tarafından düzenlenen bu sınavın, her yıl düzenlendiği için her yıl soruları hazırlanmaktadır. Bu sınava girebilmek için yılsonundaki başarı puanının en az 50 puan olması gerekir.

Bu sınavların gözetmenliği iki öğretmen tarafından yapılmaktadır. Bu sınavlar, yazılı ya da uygulamalı olabilir. Eğitim ve öğretimin başında yapılan sınav, yılsonunda tek bir dersten başarısız olan öğrenciler için aynı şekille hafta içinde ek bir sınav yapılır.