Geri Dön

Sosyal medya şirketlerine verilen süre doldu! 30'ar milyon TL ceza kesildi...

Gelen bir son dakika haberine göre; Sosyal medya şirketlerine, sosyal medya düzenlemesi sonrası tanınan süre doldu. Firmalar Türkiye'de temsilcilik açmayınca önce 10'ar milyon TL ceza kesilmişti. Bugün ise verilen ikinci süre de doldu, 30'ar milyon TL daha ceza kesildi. Şirketler hala temsilcilik açmaz ise bant daraltma uygulamasına gidilecek ve erişim kısıtlanacak.

Sosyal medya şirketlerine verilen süre doldu! 30'ar milyon TL ceza kesildi...

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçen sosyal medya düzenlemesi sonrasında Twitter, Facebook, TikTok vb. 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip sosyal medya şirketlerine Türkiye'de temsilcilik bulundurma zorunluluğu getirildi.

Şirketlere verilen süre dolarken, henüz bir başvuru ve iletişim gerçekleşmedi. Bunun üzerine yasada yer alan madde uyarınca ilk olarak 10'ar milyon TL ceza kesildi. Şirketlere 1 ay daha süre verildi. Şirketler 1 aylık yasal süre içinde de adım atmayınca yasada yer alan madde uyarınca bu kez 30 milyon TL ceza kesildi.

Şirketler 30 milyon TL cezayı ödeyip, Türkiye'de temsilcilik açmazlarsa yasa gereği sosyal ağ sağlayıcısının Türkiye'de bulunan vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerden reklam alması üç aylığına yasaklanacak. Mevcut sözleşmeler devam edecek, sağlayıcı yeni bir reklam sözleşmesi yapamayacak. Sağlayıcının hâlâ temsilci tayin etmemesi durumunda Bilgi Teknolojileri Kurum Başkanlığı (BTK), Sulh Ceza Hakimliğine başvuracak. Mahkeme ilk aşamada yüzde 50 bant daralma cezası verebilecek. Hakim kararlarının, otuz günlük süre içinde talebin karşılanmaması durumunda yüzde 90 bant daraltma cezası gelebilecek.

Filipinler'de insanlık dramı: 5 yıldır kafese kapatıldıFilipinler'de, psikolojik rahatsızlığı bulunan 29 yaşındaki Bebe adlı genç kadın tedavi için gerekli ilaçların masraflarını karşılayamayan ailesi tarafından 5 yıldır kafese kapatıldı. Aile, kızlarının giysilerini yediği gerekçesiyle çuvallarla elbise yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet