Gündem Sosyal medyanın çökme nedeni test edilmemiş değişiklikler

Sosyal medyanın çökme nedeni test edilmemiş değişiklikler

06.07.2019 - 07:50 | Son Güncellenme:

Sosyal medya platformları; WhatsApp ve Instagram’da 3 Temmuz’da yaşanan erişim sorunu, teknik aksaklıkları tekrar gündeme getirdi. Bilişim uzmanı Mertcan Gökgöz, test edilmemiş yeni bir uygulama sebebi ile hata meydana geldiğini, bu nedenle görsellere erişilemediğini bildirdi.

Sosyal medyanın çökme nedeni test edilmemiş değişiklikler

Milliyet’e konuşan Gökgöz, “Çökmeler geliştiricilerin ve sistem yöneticilerinin sistem üzerinde test etmeden yaptıkları değişikliklerden kaynaklanıyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook gibi CloudFlare de benzer bir sorunla karşılaştı. Hataya Cloudflare’nin kullandığı Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) içinde yanlış yapılandırılmış tek bir kural sebep oldu. Test edilmemiş bir uygulamayı yayına almalarından dolayı firma sunucuları çalışamaz hale geldi ve CloudFlare 27 dakika boyunca hizmet veremedi” dedi. Gökgöz, CloudFlare kullanan yaklaşık 2 milyon internet sitesinin yaklaşık yüzde 82’sinin bu kesintiden etkilendiğini belirtti.

Sosyal medyanın çökme nedeni test edilmemiş değişiklikler
Maddi kayıp

Haberin Devamı

Gökgöz Facebook’taki kesintiyi ise şöyle değerlendirdi: “Facebook’ta ise alışılanın aksine kesintiye sebep olan durum, şirketin kullanmış olduğu görsel sınıflandırma uygulamasında meydana gelen bir hataydı. Hata görsellere erişilememesine sebep oldu.” Kesintiler kısa olduklarında bile firmalar için ciddi itibar ve maddi kayıplara sebep olduğuna dikkat çeken Gököz, söz konusu uygulamanın yapay zeka kullanarak resimlerdeki insanları, hayvanları, eşyaları, yüzleri ve görsellerdeki insanların duygularını tespit etmek için kullanıldığını kaydetti.