Geri Dön

Sözleşmeli öğretmenler ilk derse yetişemiyor

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının ayrıntılarını içeren kılavuz yayımlandı. 15 bin öğretmenin alınacağı sürecin tamamlanması ekim ayını bulurken, sözleşmeli öğretmenler okulların açıldığı tarihe yetişemeyecek

Sözleşmeli öğretmenler  ilk derse yetişemiyor

Darbe girişiminin ardından açığa alınan öğretmenlerin doğurduğu boşluğu sözleşmeli öğretmen formülü ile kapatmayı planlayan MEB, öğretmenlerin başvuru ve atanmasına ilişkin kılavuzu da dün yayımladı.
Buna göre 15 bin sözleşmeli öğretmen adayı, önce KPSS’ye girecek ve az 50 puanla sözlü sınava başvuru hakkı kazanacak.
Sözleşmeli öğretmen alımının öncelikli olarak 50 ilde yapılacağı belirtilirken, MEB, mülakat için 18 ilde sınav merkezi kurdu. Sözleşmeli öğretmenler; Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Muğla, Samsun, Sivas ve Trabzon’da kurulacak sınav merkezlerinde mülakata alınacak.
‘Güveni tam olsun’
Sözleşmeli öğretmen adayları, mülakatta 20 kriter üzerinden değerlendirilecek. Öğretmen adayının, “Cümlelerinin düzgün ve açık olması, düşüncelerini kendinden anlaşılır bir tavırla ifade etmesi; Türkçeyi, dilin kurallarına uygun, doğru, verimli ve etkili bir biçimde kullanması; sesinin net, açık, anlaşılır ve kendine güveninin tam olması, jest ve mimiklerine, ses tonuna hakim olması” gibi özelliklerine bakılacak.
60 alan tercih yapacak
Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek. Adaylar en fazla 20 eğitim kurumunu tercih edebilecek. Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek.
Kılavuzla birlikte 15 bin sözleşmeli öğretmenin hangi alanlara atanacakları da belli oldu. Buna göre en fazla sözleşmeli öğretmen 4 bin 334 kadro ile sınıf öğretmenliği alanına atanacak. Bunu bin 555 kadro ile İngilizce, bin 479 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi izledi. 358 sözleşmeli öğretmen ise Arapça dersine atanacak.
Sözleşmeli öğretmen atama sonuçlarına göre öğretmenlerin tercihleri 7 Ekim’a kadar alınacak. Atama sonuçları ise 10 Ekim’de alınacak. Sözleşmeli öğretmenler, atamaları kendilerine tebliğ edildikten sonraki 15 gün içinde göreve başlayacak. 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi 18 Eylül’de başlayacak. Bu durumda sözleşmeli öğretmenler ekim sonunda ancak göreve başlayacak.

Ölüm tehdidi alan kadının yardım çığlığı!İstanbul'da iki çocuk annesi 33 yaşındaki Seyhan Önem, iki yıl önce boşandığı eski eşi tarafından ölüm tehditleri aldığını öne sürerek sesini sosyal medyada duyurmaya çalışıyor. Polise şikayetinin ardından hakkında uzaklaştırma kararı çıkarılan eski eşi Z. E.'nin tehditlerinin devam ettiğini söyleyen Önem, “Yakınımdayken öldüreceğini söylüyordu. Şimdi silah almış, uzaktan bir kurşunla ölmek istemiyorum" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber