Geri Dön
GündemSu sporları çocukları obeziteden koruyor

Su sporları çocukları obeziteden koruyor

Su sporları, küçük yaştaki çocukları sakinleştiriyor, iştahını düzenliyor ve obeziteden koruyor. Yüzme sporu ise saatlerce masa başında olan ve ağır okul çantaları taşıyarak omurgalarını zorlayan öğrencilerin kaslarını güçlendirmelerine yardımcı oluyor

Su sporları çocukları obeziteden koruyor

EĞİTİM SERVİSİ - Erken yaşlarda edinilen düzenli spor alışkanlığı bireylerin beden ve ruh sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Spor fiziksel performansı artırmak, zaman ve stres yönetimi becerisi kazandırmanın yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir rol oynuyor. Su sporları ise özellikle çocukluk çağında diğer spor dalları arasında daha ayrıcalıklı bir konuma sahip. İnsan yapısının yüzde 60’ını oluşturan su ile dostluk, küçük yaştaki çocukları sakinleştirmenin yanı sıra iştahını düzenliyor ve obeziteden koruyor. Yüzme sporu da uzun saatler masa başında ders çalışan ve ağır okul çantaları taşıyarak omurgalarını zorlayan öğrencilerin kaslarını güçlendirerek duruşlarını düzeltiyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Geliştirme Vakfı Okulları spor eğitmenleri, yaz döneminin çocukları su sporlarıyla tanıştırmak için en uygun zaman olduğunu vurguluyorlar.

Motivasyonu artırıyor

Konuyla ilgili bilgi veren İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Spor Kulübü Antrenörü Eşref Ayvaz, su sporlarının çocukluk çağı için en ideal sporlardan biri olduğunu ifade ediyor. Yüzme ve su sporlarının her yaş çocuğu için uygun bir spor dalı olduğuna dikkat çeken Ayvaz, “Çocukların kas ve iskelet sistemini güçlendirir, dikkatlerini artırır, öz disiplin ve iç motivasyon kazandırır. Bugün neredeyse her şehrimizde hijyenik koşullar ve profesyonel eğitmen imkânı sunan havuz altyapıları mevcut. Pek çok ilde yerel yönetimlerin veya spor kulüplerinin sunduğu yüzme kursları da var. Zorlu bir pandemi dönemini ve eğitim yılını geride bırakan ailelere bu yaz çocuklarını suyla tanıştırmalarını öneriyoruz” diyor.

İTÜ GVO Spor Kulübü Başkanı Nevzat Özkök ise su sporları ve suda geçirilen zamanın çocukların ve gençlerin beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığını da güçlendirdiğini vurguluyor. Spor yapmanın onların akademik başarılarını yükselttiğini ve psikososyal gelişimlerini hızlandırarak kendilerine güvenlerini geliştirdiğini kaydeden Özkök, küçük yaşlarda su sporlarına özel yeteneği olan çocukların bu alanda bir spor kulübünün desteğini alarak milli takıma kadar yükselebileceğinin altını çiziyor.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Düzce'de 2 motosiklet çapıştı, 2 kişi ağır yaralandıDüzce'de 2 motosikletin çarpışması sonucu 2 kişi ağır yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler