Geri Dön
GündemSuikast timi saldırıyı iki aşamalı planlamış

Suikast timi saldırıyı iki aşamalı planlamış

İstanbul’da, İsrailli diplomat ve turist gruplarına yönelik saldırı yapmaları için Türkiye’ye gönderilen ve harekete geçemeden MİT ve polis operasyonuyla yakalanan 5 kişilik İran suikast timi mihmandarlarıyla birlikte mahkemeye sevk edildi. 4 şüpheli tutuklandı.

Suikast timi saldırıyı iki aşamalı planlamış

Ferit ZENGİN- Suikast silahları ve susturucuların yanı sıra lazer işaretleyicinin de arasında bulunduğu teçhizatlarla yakalanan timin iki aşamalı bir saldırı planı yaptığı belirtildi.Timin ilk hedefinin geçmiş tarihlerde İsrail adına birçok ülkede görev yapmış emekli Başkonsolos Yosef L.S. ve yanındaki eşi, sonraki hedefinin ise yine Beyoğlu’nda hareket halindeki herhangi bir İsrail kökenli turist kafilesi
olduğu saptandı.

Beyoğlu’nda saldırı timindeki kişilerle aynı otelde kaldığından habersiz olan ve film gibi bir operasyonla kurtarılıp ülkesine gönderilen eski diplomat Yosef L.S. ile eşi hakkında güvenlik gerekçesiyle bilgi paylaşımında bulunmayan emniyet, 13 gün süren sorgu işlemlerinin ardından dün mahkemeye sevk ettiği suikast timi ile mihmandarları hakkında da detaylı bilgi paylaşımında bulunmadı.
5 şüpheliden 4’ü “Siyasal ve askeri casusluk” suçundan tutuklanırken, 1’i adli kontrolle serbest bırakıldı.