Geri Dön

Şukufe ne demek? Şukufe kelimesinin sözlük anlamı nedir?

Şukufe kelimesi dilimizde pek fazla rastlanmamaktadır. Genellikle kız çocuklarına verilen bir isim olsa da çok kullanılan bir isim değildir. Şukufe ne demek çokça sorulan sorulardan birisidir. Şukufe kelimesinin anlamı TDK sözlüklerinde bulunmamaktadır. Peki, şukufe kısaca kelime anlamı nedir? İşte, detaylar ve bilinmesi gerekenler.

Şukufe ne demek? Şukufe kelimesinin sözlük anlamı nedir?

Şukufe kelimesi Farsça bir kelimedir. Dilimize Farsçadan geçmiştir. Kelime anlamına bakıldığında süslemelerde çiçek motiflerine dayanan bir tarz manasına gelmektedir.

Şukufe Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Dilimize Farsçadan geçen bir kelime olan şukufe kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğünde bulunmamaktadır. Fakat bazı sözlüklerde hangi anlama geldiği açıklanmıştır. Şukufe bazı sözlüklerde çiçek veya çiçek motiflerine dayanan bir süsleme sanatı olarak açıklanmaktadır.

Sözlük anlamına bakıldığında açmamış çiçek ve tomurcuk anlamında da kullanılmaktadır. Ayrıca şukufe kelimesi ülkemizde kız çocuklarına verilen bir isim olarak da kullanılmaktadır.

Şukufe Nedir?

Sözlüklerde çiçek anlamına gelen ve Farsça bir kelime olan şukufe kelimesi tezhip sanatında, Avrupa resim sanatı etkisi ile ortaya çıkmıştır. Çiçek minyatürleri için kullanılmaktadır. Avrupa'da XVIII. yüzyılın birinci yarısında ortaya çıkmıştır.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 1 Mart 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 130 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 9 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı, 69 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 1215 oldu, 5 bin 947 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 578 bin 181'e yükseldi. Vaka sayısı 10 bin seviyelerine yaklaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet