Geri Dön
GündemSularımızın sadece yüzde 37’si temiz

Sularımızın sadece yüzde 37’si temiz

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lütfi Akca, evsel atık suların yüzde 88’ini, Organize Sanayi atık sularının yüzde 95’ini arıtmaya yetecek tesisler yapılmasına rağmen suların sadece yüzde 37’sinin temiz olduğunu açıkladı.

Sularımızın sadece yüzde 37’si temiz

ÖNDER YILMAZ Ankara - Prof. Dr. Akca, TBMM İklim Komisyonu’nda yeraltı sularının kullanımında Türkiye’nin kötü durumda olduğunu, tespit edilebildiği kadarıyla yüzde 60’ın üzerinde olduğunu, izinsiz, ölçülemeyen kullanımlarla bu oranın daha da artacağını tahmin ettiklerini bildirdi. Akca, “Yeraltı suları bizim su kaynakları yönetimimizde en zor ve en yumuşak karnımız. Bunların yönetimi konusunda diğer ülkelerden daha kötü durumdayız” dedi.

‘Belediyeleri uyardık’

Belediyeleri yer altı suyu kaynaklarını mümkün olduğunca az kullanmaları, bunları kuraklık zamanlarında depo olarak değerlendirmeleri konusunda uyardıklarını belirten Akca, “Ama maalesef, pratik her zaman istediğimiz gibi olmuyor” ifadelerini kullandı. Akca, “Akarçay, Gediz, Küçük Menrderes, Marmara” bölgelerinde kişi başına 500 metreküple mutlak su kıtlığı, “Asi, Burdur, Sakarya, Susurluk, Kuzey Ege”de kişibaşı bin metreküple su kıtlığı ve “Konya, Van Gölü, Kızılırmak, Yeşilırmak, Büyük Menderes, Meriç ve Seyhan” da ise kişi başı bin ila bin 700 metreküple su baskısı öngörüldüğünü kaydetti.

Akca su kıtlığını önleyebilmek veya dengeleyebilmek için Koceli, Sakarya ve İstanbul örneğinde olduğu gibi su kaynaklarını aktaracak “şehirlerarası entegre” sisteminin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

‘Sular kirli’

Akca, evsel atık suların yüzde 88’ini, Organize Sanayi atık sularının yüzde 95’ini arıtmaya yetecek tesisler yapılmasına rağmen suların sadece yüzde 37’sinin temiz olduğunu açıkladı. Akça, suların yüzde 23’nün kirli, yüzde 40’nın da çok kirli olduğunu bildirdi. Arıtma tesislerinde ise, incelenen bin 127 tesisten 471 adedinde revizyon, 154’ünün de yeniden yapılması gerektiğini aktaran Akca, 502
tesisin (yüzde 45) iyi durumda olduğunu anlattı.

Göllerin ve sulak alanların kuruma tehdidi altıda olduğunu dile getiren Akca, “Planlama yaparken mutlaka göllerin su ihtiyacının da düşünülerek verilerin planlamalarının yapılması, çevresel akışların buna göre belirlenmesi ve izlenip, denetlenmesi gerekiyor. Orman ve Su İşlerinin Bakanlığımızın hazırladığı Göl ve Sulak Alan Yönetim Strateji Eylem Planı’nın çok etkili olarak uygulanmadığı kanaatindeyim” değerlendirmesinde bulundu.

Malatya'da tartışma kanlı bittiMalatya'da, tartıştığı arkadaşını tüfekle yaralayan şüpheli gözaltına alındı. Olay, akşam saatlerinde Çukurdere Mahallesi'nde, meydana geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet