Geri Dön

Sur’da 103 gün sonra parantez kapandı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde operasyonlar sona erdi. 300 PKK’lı teröristin öldürüldüğü ilçede 243 hendek ve barikatın imha edildiği bildirildi

Sur’da 103 gün sonra parantez kapandı

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde, güvenlik güçlerinin hendekleri kapatmak, Hasırlı, Dabanoğlu, Savaş, Cevatpaşa ve Cemal Yılmaz mahallerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından 28 Kasım günü bordo bereliler, jandarma ve polis özel harekat timlerinin katıldığı operasyonlara başlandı. Operasyonlarda bugüne kadar yaklaşık 243 hendek ve bomba tuzaklanan barikatlar imha edildi.

Genelkurmay Başkanlığı operasyonlarda 300 PKK’lının etkisiz hale getirildiğini, toplam 354 el yapımı patlayıcının imha edildiğini açıkladı. Yetkililer, Sur’daki bütün evlere girildiğini ve operasyonel faaliyetlerin dün 16.00’dan itibaren sona erdiğini belirterek, arama tarama faaliyetlerinin devam edeceğini ve sokağa çıkma yasağının da bir süre daha devam edeceğini belirtti.

5 güvenlik noktası

Sur’un operasyonların sürdüğü bölgelerinden son 10 gün içinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 60 kişi tahliye edildi. Aralarında tarihi yapılarında bulunduğu çok sayıda cami ve kilise de kullanılmaz hale geldi.
Sur’daki mahallerde 5 ayrı güvenlik noktası ve karakol oluşturulacak. Bu sürede yapılan operasyonlarda aralarında iki yüzbaşı ve teğmenin de bulunduğu 53 asker ile 17 polis ve 1 korucu olmak üzere toplam 71 güvenlik görevlisi şehit oldu.
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sur ilçesinde bölücü terör örgütüne yönelik harekâtın dün akşam saatleri itibarıyla sona erdiğini bildirdi.

Genelkurmay’dan teşekkür mesajı

Genelkurmay’dan yapılan açıklamada da “Operasyonlar esnasında büyük bir fedakârlıkla omuz omuza görev yapan; gerektiğinde birlikte şehit olan veya yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza, emniyet mensuplarımıza ve geçici köy korucularımıza müteşekkiriz. Ayrıca operasyon süresince çektikleri zorluklara rağmen, güvenlik güçlerine gönülden destek veren bölgedeki kadirşinas vatandaşlarımıza da teşekkür ederiz. Türk Silahlı Kuvvetleri; bayraklaşan yurt topraklarının bütünlük ve güvenliğinin sağlanması için inanç, sabır ve fedakârlıkla, kolluk kuvvetlerine destek sağlamaya aynı azim ve kararlılıkla devam etmektedir” denildi.

Şelale yamacından düşen kadın kurtarıldıBursa'nın Kestel ilçesinde, yamaçtan düşüp yaralanan kadın arama kurtarma ekiplerince kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber