Geri Dön
GündemSur’da 103 gün sonra parantez kapandı

Sur’da 103 gün sonra parantez kapandı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde operasyonlar sona erdi. 300 PKK’lı teröristin öldürüldüğü ilçede 243 hendek ve barikatın imha edildiği bildirildi

Sur’da 103 gün sonra parantez kapandı

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde, güvenlik güçlerinin hendekleri kapatmak, Hasırlı, Dabanoğlu, Savaş, Cevatpaşa ve Cemal Yılmaz mahallerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından 28 Kasım günü bordo bereliler, jandarma ve polis özel harekat timlerinin katıldığı operasyonlara başlandı. Operasyonlarda bugüne kadar yaklaşık 243 hendek ve bomba tuzaklanan barikatlar imha edildi.

Genelkurmay Başkanlığı operasyonlarda 300 PKK’lının etkisiz hale getirildiğini, toplam 354 el yapımı patlayıcının imha edildiğini açıkladı. Yetkililer, Sur’daki bütün evlere girildiğini ve operasyonel faaliyetlerin dün 16.00’dan itibaren sona erdiğini belirterek, arama tarama faaliyetlerinin devam edeceğini ve sokağa çıkma yasağının da bir süre daha devam edeceğini belirtti.

5 güvenlik noktası

Sur’un operasyonların sürdüğü bölgelerinden son 10 gün içinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 60 kişi tahliye edildi. Aralarında tarihi yapılarında bulunduğu çok sayıda cami ve kilise de kullanılmaz hale geldi.
Sur’daki mahallerde 5 ayrı güvenlik noktası ve karakol oluşturulacak. Bu sürede yapılan operasyonlarda aralarında iki yüzbaşı ve teğmenin de bulunduğu 53 asker ile 17 polis ve 1 korucu olmak üzere toplam 71 güvenlik görevlisi şehit oldu.
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sur ilçesinde bölücü terör örgütüne yönelik harekâtın dün akşam saatleri itibarıyla sona erdiğini bildirdi.

Genelkurmay’dan teşekkür mesajı

Genelkurmay’dan yapılan açıklamada da “Operasyonlar esnasında büyük bir fedakârlıkla omuz omuza görev yapan; gerektiğinde birlikte şehit olan veya yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza, emniyet mensuplarımıza ve geçici köy korucularımıza müteşekkiriz. Ayrıca operasyon süresince çektikleri zorluklara rağmen, güvenlik güçlerine gönülden destek veren bölgedeki kadirşinas vatandaşlarımıza da teşekkür ederiz. Türk Silahlı Kuvvetleri; bayraklaşan yurt topraklarının bütünlük ve güvenliğinin sağlanması için inanç, sabır ve fedakârlıkla, kolluk kuvvetlerine destek sağlamaya aynı azim ve kararlılıkla devam etmektedir” denildi.

Türkiye'nin acı kaybı! Teoman Duralı vefat etti
Meclis'te tansiyon yükseldi! AK Partililerden Kılıçdaroğlu'na tepki
İngiltere'de sürpriz denetim! Polis kılığına girdi
Yapan yandı! Denetimler sonrası ceza yağdı
Sakin kasaba kan gölüne döndü! Korkunç gerçek ortaya çıktı...
Ayrılık sürprizi! 'Geri dönmesi için uğraşıyoruz'
Satmak için sıraya girdiler ama... 'Gerçeği böyle anlaşılır'
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Erdoğan’ın mitingine bombalı saldırı girişiminde çarpıcı tespit! Benzerlik var
Fotoğraf olay oldu! Başbakan sabaha karşı 4'te böyle görüntülendi...
Danilo Zanna-Tuğçe Demirbilek ayrılığında '500 bin euro' krizi!
Deniz Seki sosyal medyada gündem oldu! 'Seni tanıyamıyorum'
MHP'den seçim anketi çıkışı! Ters köşeye yatıracak
Yunan medyası kendinden geçti! ABD'den şoke eden adım
Çekiliş Salı Akşamı 21:30’da!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler