Geri Dön

Süreç başladı ama YPG’de hareket yok

Terör örgütü YPG/PKK’nın Menbiç’ten çıkarılmasına yönelik sürecin başlamasına rağmen, teröristlerin kentten ayrılmaya başladığı doğrulanmadı. Kent merkezinde dün bir patlama meydana geldi, 1 kişi öldü

Süreç başladı ama YPG’de hareket yok

Terör örgütü YPG’nin Menbiç’den çıkarılmasına yönelik Türkiye ve ABD arasında varılan mutabakata bağlı takvim çerçevesinde çekilme süreci başlarken dün kent merkezinde bir patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre bir kişi öldü 20 kişi de yaralandı.

Dün öğle saatlerde Menbiç’in El-Heye beldesinde patlama meydana geldi. Patlamanın bir mayının infilak etmesi sonucu gerçekleştiği bildirilirken olayda bir kişi yaşamını yitirdi 20 kişi de yaralandı. Yaralılar, Menbiç hastanesine kaldırılarak tedaviye alındı.

Henüz doğrulanmadı

Türk askerinin girmeye hazırlandığı Menbiç’te kontrol halen PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’nin de içinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’nde. Kent merkezinde faaliyet gösteren silahlı teröristlerin gruplar halinde bölgeden çekildiği ileri sürüldü. Ancak bu bilgi bağımsız gözlemciler tarafından henüz doğrulanmadı.

Süreç başladı ama YPG’de hareket yok

4 Haziran’da Türkiye ve ABD arasında yapılan görüşmelerde Menbiç için üç aşamalı yol haritası üzerinde anlaşmaya varılmıştı. Belirlenen takvime göre, ilk aşamada YPG’nin Menbiç’i tamamen terk etmesi gerekiyor. YPG’nin bölgeyi terketmesi sonrası Türk askerinin bölgedeki varlığı giderek artacak ve ortak devriyeler sıklaştırılacak. Üç aşamalı Menbiç yol haritasının Kuzey Suriye’de yer alan Kobani, Haseki, Kamışlı ve Rakka gibi diğer kentlerde de uygulanabileceği ileri sürülüyor.

Kilis’ten sevkiyat

Menbiç’te kontrolü sağlamaya yönelik TSK’nın hazırlıkları da sürüyor. Bu kapsamda Menbiç ile Tel Rıfat sınırına Kilis üzerinden askeri sevkiyat devam etti. Sınır karakolları ve iç kesimlerdeki askeri tesislerden sınır hattına Fırtına obüs, tank, mayına dayanıklı kirpi, kepçe, askeri araçlar, lojistik malzemeler, çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) ve zırhlı askeri personel taşıyıcı (ZPT) gönderildi. Sevkiyat daha çok gece yapılırken, dün sabaha karşı devam etti. Bölgeye ulaşan ağır silah ve askeri personel, Kilis Öncüpınar ile Çobanbey sınır kapıları üzerinden Menbiç ile Tel Rıfat kırsalına sevk ediliyor.

D-100 karayolunda sığırcık ölümleriSakarya'nın Hendek ilçesinde, 50 civarında sığırcık kuşu D- 100 karayolunda ölü ve yaralı bulundu. Hendek'te kuşları kurtarmak için kendisini yola atan Kenan Esenboğa o anlattı anlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet