Geri Dön
GündemSürecin ağları 1983’ten itibaren örüldü

Sürecin ağları 1983’ten itibaren örüldü

"Darbe girişimine katılanlar askeri üniforma giydirilen beynini kiralamış müritlerdir. 1980’lerden bu güne bu müritlerin nasıl önemli görevlere getirildiği ortaya çıkarılmalıdır”

Sürecin ağları 1983’ten itibaren örüldü

MERT İNAN İstanbul FETÖ, 12 Eylül sonrası dönemde TSK içine sızmaya başlarken, hain darbe girişimine uzanan sürecin ilk ağlarını 40 yıl önceden örmeye başlamıştı. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminden önce TSK’daki yapılanmasını en iyi bilen isimlerden biri olan ve bu konuda kitabı bulunan emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu; hain darbe girişiminin 5. yılında geçmiş dönemde TSK’da yapılan yanlışları Milliyet’e anlattı.  

FETÖ’cü yapılanmanın 1980’li yıllardan  itibaren askeri okullara sızmaya başladığının altını çizen Babüroğlu, “1983, 1984, 1985 yıllarında askeri okullara giren bazı öğrencilerin Türkçe soruları eksiksiz yaptığı belirlendi. Ancak, yeterli önlemler alınmadı. 1990’dan itibaren FETÖ’ye bağlı kurmay subayların sayısında artış görülmeye başlandı. Bu dönemde bir devre, TSK’nde en çok kurmay subay çıkaran devre oldu. Bir devrede, bu kadar çok sayıda normalin üzerinde kurmay subay çıkmasının nedenleri, gerçekçi bir şekilde araştırılmadığı gibi soruların verilip verilmediği konusunda da yeterli titizlik gösterilmedi. Daha sonra bu devreden önemli ve kritik görevlere getirilen çok sayıda subay oldu. Devre arkadaşları, önemli görevlere ve rütbelere getirilen bu subayların Türkçe sorularını tam yapan öğrenciler arasında olduğunu iddia ettiler. Ancak, yine de bu devre üzerine gidilmedi ve bu konu yeterli şekilde araştırılmadı. TSK komuta kademesi bu şüpheli durum üzerine gitseydi, yıllar önce tehlikenin ciddi boyutlarını görebilirdi, ne yazık ki yapmadı. Bu rehavet ya da ihmal FETÖ’cü yapılanmanın kök salmasının ana nedenlerindendir” dedi.  

İmal ve hatalar zincirinin hükümetler eliyle de sürdürüldüğüne değinen Babüroğlu, TSK’da 2002’ye kadar Cumhuriyet ve Atatürk ile problemi olan, tarikatçı personelin YAŞ kararlarıyla temizlemeye çalışıldığını belirtirken,  “Ancak, 2002 yılından sonra ayıklama süreci yavaşlayınca, FETÖ elemanları  gelişmeye, palazlanmaya başladı. FETÖ’ye bağlı subaylar artık önemli görevlere getiriliyordu. Bu yapı, özellikle Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıkları Personel Başkanlıklarında (İnsan Kaynakları), istihbarat ve bilgisayar- elektronik bölümlerde önemli yerlere getirildi. 15 Temmuz hain darbe girişimi öncesi FETÖ, artık önemli ve kritik görevlere kendi personelini atama imkanını bulmuş, kendilerinden olmayan personeli de pasif yerlerde görevlendirme şansını yakalamıştı. FETÖ’cüler 2011’den itibaren, kumpas davalarıyla tasfiye edilen vatana, millete ve Atatürk’e bağlı general ve amirallerin yerlerini aldılar. 2011-2015 yılları, 15 Temmuz hain darbe girişiminin temelinin atıldığı, TSK çapında FETÖ’cü subay, general ve amirallerin önemli görevlere getirildiği dönemdir. Bu dönemde,  Kumpas davalarında saf dışı bırakılan general, amiraller yanında, vatana, millete, Atatürk’e bağlı diğer personel de emekli edildiler. Sonuçta, hem kumpas davaları hem de emekli edilen, çalışkan, dürüst, vatansever personelin yerlerini, FETÖ’cüler  doldurdu. Bu süreç, 15 Temmuz hain darbe girişiminin aslında habercisiydi” diye konuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Balık fiyatları fırladı! 'Herkes soruyor ama yok'Denizlerde, 1 Eylül'de başlayan balık avı sezonu, fırtına engeline takıldı. Karadeniz'de etkili olan fırtına nedeniyle balıkçılar, 1 haftadır tekneleriyle denize açılamadı. Tezgahlarda balığın miktarı azalırken, fiyatı da katlandı. Sinop'ta 20 TL'ye satılan palamudun tanesi 40 TL'ye, hamsinin kilosu da 40 TL'ye çıktı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler